Co dělat, když Android telefonu nefunguje displej na dotyk

Přestal vám u telefonu fungovat displej na dotyk? Občas nastane situace, kdy nefunguje vůbec nebo částečně, případně v intervalech zamrzá. Ukážeme vám, jak jednotlivé situace řešit.

Co dělat, když displej telefonu nereaguje na dotyk i Zdroj fotografie: pxHere
                   

Důvodů může být více a ze všeho nejdříve je dobré vyloučit softwarovou chybu. Že displej nereaguje může způsobit i zastaralý OS, případně stažená aplikace nebo mechanické poškození v důsledku pádu. Je tedy potřeba popřemýšlet, co se s mobilem doopravdy dělo a kdy se problémy objevily. Snáze tak objevíte pravý důvod a nebudete problém hledat tam, kde není.

Když je displej zaseknutý, zkuste nejdříve tvrdý restart pomocí tlačítek

Vůbec nejjednodušší řešení představuje tzv. tvrdý restart, kdy telefon, jemuž nereaguje displej, restartujete pouze pomocí tlačítek. U mobilu stačí podržet tlačítko pro zapnutí/vypnutí; případně s ním i tlačítko pro snížení hlasitosti (u některých telefonů pro zvýšení) po dobu asi 10 sekund. Následně dojde k ukončení všech procesů a restartování Android systému, vysvětluje AirDroid. Všechny softwarové chyby by měly být vyřešeny. Pokud by displej smartphonu přesto nefungoval, hledejme problém jinde.

Nereaguje-li displej na dotyk, aktualizujte OS

Relativně jednoduchým řešením je aktualizace na nejnovější verzi OS. Řada uživatelů zůstává u starší, ať až z důvodu designu nebo nižší náročnosti na hardware. Někdy ovšem přestane mobil fungovat, jak by měl, a výsledkem může být právě nefunkční displej. Problémy s telefonem Samsung, Huawei, Lenovo nebo jiným může odstranit aktualizace OS na poslední možnou verzi. Vzhledem k tomu, že displej nereaguje na dotyk, bude potřeba aktualizovat přes kabel pomocí počítače, upřesňuje Google. Pokud už byl mobil s PC dříve spárovaný, možná odstraní potíže automaticky bez vaší pomoci.

Telefon s nefunkčním displejem restartujte do nouzového režimu

Chcete-li se vyhnout aktualizaci systému nebo se vám ji nedaří provést, restartuje telefon do nouzového módu (Safe mode). Následně bude spuštěn čistý operační systém bez stažených aplikací (zůstanou pouze systémové a předinstalované). Pokud zamrzání displeje smartphonu přestalo, pravděpodobně jej působila některá ze stažených aplikací. Ať už jde o telefon Xiaomi, Samsung, Asus nebo jinou značku, je dobré vzpomenout, co jste stahovali a kdy přibližně se problémy objevily, radí MekaUsOf.

Stále displej nereaguje na dotyk? Zkuste režim zotavení, o data nepřijdete

Pokud nic z výše uvedeného nepomohlo, můžete chybu v softwaru Android telefonu odstranit pomocí režimu zotavení. Ten se ovládá pouze pomocí mechanických tlačítkem, takže nevadí, že displej nereaguje na dotyk. Ukážeme vám, jak režim zotavení u Android mobilu provést, aniž byste přišli o data. Řešením by bylo také vrátit mobil do továrního nastavení. Ale vzhledem k nereagující obrazovce to není možné, protože se provádí přes nastavení, vysvětluje LifeWire.

Displej možná nereaguje na dotyk kvůli poškozenému hardwaru

Jakmile vyloučíte chybu v systému, přichází na řadu hardware. Vybavíte si, jestli telefon v poslední době nespadl? Samozřejmě je možné, že se součást mobilu prostě unavila stářím nebo se projeví výrobní vada. Že displej nefunguje však častěji způsobí pád, utopení nebo jiné mechanické poškození. Ne vždy se následky pádu projeví okamžitě, někdy můžou mít několikadenní až týdenní zpoždění. K poškození vnitřních komponent může dojít i v případě, že vypadá telefon zvenčí zcela v pořádku. Hardwarovou chybu tak hned nevylučujte.

Zamrzání displeje může působit i vniknutí vody, uvádí MiniTool, takže pokud vám telefon spadl do dřezu nebo sněhu, je to jasné. Upozorňuji, že ani certifikace IP67/IP68 není 100% zárukou, že se kapalina do mobilu nemůže dostat. V zásadě pokud už má mobilní telefon nějaké ty pády za sebou, může být ochrana proti vodě narušena.

Co dělat, když nefunguje pouze část dotykového displeje

V tomto případě má problém stejná řešení. Vždy je nutné si uvědomit, co se s mobilem dělo, a jestli přestal fungovat „sám od sebe“, a nebo nefunguje část dotykového displeje po pádu. Nastane-li druhý případ, je s velkou pravděpodobností poškozen hardware – buď flex kabely, které spojují displej se základní deskou – nebo přímo displej (v horším případě základní deska). Pokud nepomůžou kroky popsaní výše, nezbývá, než displej vyměnit, uvádí Samsung.

Už jste řešili nefunkční displej u Android mobilu?

Diskuze Vstoupit do diskuze
105 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Altman

Zobrazit další články