App Store na Android má více podob, dostupných jich je nejméně 6

App Store budou někteří znát z prostředí Applu, i když obecně tento pojem označuje obchod s aplikacemi v kterémkoliv zařízení. Pro Android OS jich existuje celá řada.

App Store na Androidu i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Kdo používá mobilní telefon nebo tablet s operačním systémem Android, najde v něm předinstalovaný Google Play. Ten slouží ke stahování a správě aplikací, ať pracovních, pro volný čas a zábavu, cvičení nebo organizaci time managementu. Jenomže to není „jediný App Store“, z něhož je možné do Androidu stahovat, upřesňuje InspireVisual. Nabízí se i několik dalších, v nichž najdete exkluzivní obsah a možná i přívětivější uživatelské prostředí.

Google Play

Google Play je klasika, která je nedílnou součástí „androidího“ systému. Slouží jako vstupní brána a nejrychlejší cesta k instalaci všemožných aplikací od velkých společností i soukromých vývojářů. Spousta z nich je zdarma, i když placeného obsahu se také najde dostatek. Obvykle jde o prémiové funkce nebo odstranění reklam, ale většina z nich je použitelná i s nimi. Google Play je dostupný na každém zařízení s Android OS.

Amazon App Store

Amazon App Store patří do skupiny služeb vytvářených stejnojmennou společností, která stojí mj. za streamovací platformou Twitch nebo Amazon Prime, majíc za cíl konkurovat Netflixu, HBO a dalším. Nabízí spoustu exkluzivního obsahu pro dospělé i děti, ať jde o hry, pracovní programy, média nebo nástroje k úpravě fotografií, správě obsahu apod. Nevýhodou Amazon App Store je, že je dost appek zpoplatněných, i když nejlevnější vychází jen na pár desítek korun.

APK Mirror

APK Mirror je doslova studnicí aplikací a programů v nových i starých verzích, což z něj vlastně dělá neoficiální – však prověřený! – zdroj. Stal se oblíbeným útočištěm uživatelů, kteří si zvykli na nějaké funkce systému nebo jenom aplikace, které byly s aktualizací odstraněny. Na APK Mirror stáhnete třeba Android Auto v češtině, starší verze systému, jakoukoliv aplikaci z Google Play, i spoustu dalších, jejichž podpory byste se jinak nedočkali.

Aptoid

Aptoid patří mezi nejstarší obchody s aplikacemi třetích stran. Nabízí jak nejznámější herní tituly a sociální sítě, tak vlastní obsah, jaký jinde nenajdete. Jedná se například o hry pro dospělé, případně jinak nevhodné aplikace, které oficiální App Story jako Google Play cenzurují a zakazují. Děti by tedy k tomuto zdroji nemusely mít přístup, zatímco dospělí mohou objevit nové možnosti bez „korektních omezení“.

Yalp Store

Yalp Store má na dnešní poměry zastaralé rozhraní, což může řadu uživatelů odradit. Umožňuje však instalaci aplikací do Android přímo ze zdroje, tedy bez kontroly Googlu. Může to být zároveň nevýhodou, protože právě nižší kontrola dává prostor kyberútokům, ale většina jich zabezpečením Yalp Storu neprojde. K výhodám patří, že nemusíte mít přihlášený Google účet ani pro stahování „googlích“ aplikací; na druhou stranu neuvidíte historii nákupů.

Samsung App Store

Samsung App Store, respektive Galaxy Store, je známý pouze uživatelům mobilních telefonů a tabletů této korejské značky. Vedle spousty herního obsahu nabízí také nástroje, aplikace pro cestování, sociální sítě nebo hudbu. Speciální kategorií jsou potom appky pro chytré hodinky, kterých je Samsung sám tvůrcem (ale fungují i na jiné značky). V sekci najdete pouze ty skutečně použitelné na smartwatch, aniž byste museli pročítat popisy nebo se obávat omezené funkčnosti.

Oficiální App Story jsou nejbezpečnější

Užívejte zejména oficiální zdroje, neboť mají nejvyšší stupeň zabezpečení. Jiné obchody sice nabízí i obsah, jaký si z Google Play, Amazon, ani Galaxy Storu nestáhnete, ale často právě z důvodu, že s nimi není něco v pořádku, případně porušují nějaké zásady. Spolehlivým zdrojem je rovněž APK Mirror, který se těší dlouhodobému respektu mezi uživateli i vývojáři. Z neoficiálních zdrojů je zřejmě tou nejlepší volbou, neboť obsahuje i ověřené „zakázané“ aplikace, uvádí AndroidPolice.

Diskuze Vstoupit do diskuze
133 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Altman

Zobrazit další články