<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?><rss version="2.0"
	xmlns:content="http://purl.org/rss/1.0/modules/content/"
	xmlns:wfw="http://wellformedweb.org/CommentAPI/"
	xmlns:dc="http://purl.org/dc/elements/1.1/"
	xmlns:atom="http://www.w3.org/2005/Atom"
	xmlns:sy="http://purl.org/rss/1.0/modules/syndication/"
	xmlns:slash="http://purl.org/rss/1.0/modules/slash/"
	xmlns:media="http://search.yahoo.com/mrss/" >

<channel>
	<title>Hardware &#8211; Mobify.cz &#8211; Váš párťák ve světě elektroniky</title>
	<atom:link href="https://mobify.cz/clanky/kategorie/hardware/feed/" rel="self" type="application/rss+xml" />
	<link>https://mobify.cz</link>
	<description></description>
	<lastBuildDate>Fri, 09 Oct 2026 22:52:25 +0000</lastBuildDate>
	<language>cs</language>
	<sy:updatePeriod>
	hourly	</sy:updatePeriod>
	<sy:updateFrequency>
	1	</sy:updateFrequency>
	<generator>https://wordpress.org/?v=7.1.1</generator>

<image>
	<url>https://mobify.cz/wp-content/uploads/2026/02/apple-touch-icon-150x150.png</url>
	<title>Hardware &#8211; Mobify.cz &#8211; Váš párťák ve světě elektroniky</title>
	<link>https://mobify.cz</link>
	<width>32</width>
	<height>32</height>
</image> 
	<item>
		<title>Sušení prádla spolkne 8× více elektřiny než praní. Xiaomi slibuje spotřebu nižší o 73 %, přišlo s řešením za 16 000 Kč</title>
		<link>https://mobify.cz/clanky/hardware/suseni-pradla-spolkne-vic-elektriny/</link>
		
		<dc:creator><![CDATA[Petr Sedmík]]></dc:creator>
		<pubDate>Sat, 10 Oct 2026 19:46:00 +0000</pubDate>
				<category><![CDATA[Hardware]]></category>
		<category><![CDATA[elektřina]]></category>
		<category><![CDATA[prádlo]]></category>
		<category><![CDATA[spotřeba]]></category>
		<category><![CDATA[sušička]]></category>
		<category><![CDATA[Xiaomi]]></category>
		<guid isPermaLink="false">https://mobify.cz/?p=16970</guid>

					<description><![CDATA[<p><strong>Xiaomi na konci září spustilo v Číně prodej své první pračky se sušičkou s tepelným čerpadlem. Dotovaná cena startuje na necelých 16 000 Kč.</strong></p>
]]></description>
										<content:encoded><![CDATA[
<p class="wp-block-paragraph">Čísla z úvodu si zaslouží kontext, protože bez něj vypadají jako zázrak. Poměr „8× více elektřiny“ vychází z podkladů samotného Xiaomi ke staršímu modelu Mijia Front Load Washer Dryer Pro 10,5 kg, který podle <a rel="nofollow noopener" href="https://www.mi.com/global/support/faq/details/KA-692265/">oficiálního FAQ</a> spotřebuje 306 kWh na 100 cyklů praní se sušením, zatímco samotné praní bez sušení se pohybuje kolem 37 kWh na 100 cyklů. Plný cyklus tak podle těchto údajů vychází zhruba 8,3× energeticky náročněji než samotné praní. Nejde o univerzální pravidlo platné pro všechny pračky se sušičkou na trhu, ale o redakční dopočet z dat Xiaomi. Slíbená úspora 73 % pak znamená, že nová pračka se sušičkou Mijia Washing Machine Pro Supreme Edition s tepelným čerpadlem má při sušení spotřebovat o 73 % méně energie než předchozí kondenzační model Xiaomi, nikoli o 73 % méně než AEG, Bosch nebo jiná konkurenční pračka. A cena 16 000 Kč? Jde o čínskou dotovanou cenu 4 999 jüanů přepočtenou kurzem 3,186 Kč za jüan. Bez státní dotace stojí novinka 6 499 jüanů, tedy asi 20 700 Kč.</p>



<h2 class="wp-block-heading">Co přesně Xiaomi představilo</h2>



<p class="wp-block-paragraph">Model s interním označením 米家洗衣机护衣洗 Pro 至尊版 热泵洗烘 13 kg se na čínském trhu objevil 28. září 2026 na platformách Xiaomi Mall a Xiaomi Youpin. O dva dny později, 30. září, začal oficiální prodej. Podle čínského technologického serveru <a rel="nofollow noopener" href="https://finance.sina.com.cn/tech/roll/2026-09-30/doc-initqkpp2595387.shtml">Sina Tech</a> jde o kombinovanou pračku se sušičkou s kapacitou 13 kg pro praní a 9 kg pro sušení, která jako první v portfoliu Xiaomi používá tepelné čerpadlo místo klasického kondenzačního ohřevu.</p>



<p class="wp-block-paragraph">Klíčové parametry v kostce:</p>



<ul class="wp-block-list">
<li><strong>Kapacita:</strong> 13 kg praní / 9 kg sušení</li>



<li><strong>Sušení:</strong> tepelné čerpadlo s dvojitým ventilátorem a horním modulem tepelného čerpadla</li>



<li><strong>Programy:</strong> 35 pracích a sušicích režimů, 11 pečovacích programů pro citlivé textilie</li>



<li><strong>Chytré funkce:</strong> AI doporučení programu, automatické dávkování pracího prostředku, ovládání přes Mi Home / HyperOS Connect</li>



<li><strong>Cena v Číně:</strong> 6 499 jüanů (cca 20 700 Kč), po státní dotaci 4 999 jüanů (cca 15 900 Kč)</li>
</ul>



<p class="wp-block-paragraph">Xiaomi u novinky tvrdí, že díky optimalizovanému okruhu chladiva a zlepšené výměně tepla o 59 % dokáže sušit až o 49 % rychleji než starší kondenzační generace. Princip je přitom jednoduchý: tepelné čerpadlo v uzavřeném okruhu znovu využívá část tepla, místo aby ho při každém cyklu vytvářelo znovu pomocí elektrického ohřevu. Právě tím může výrazně snížit spotřebu energie.</p>



<h2 class="wp-block-heading">Proč 73 % neznamená to, co si možná myslíte</h2>



<p class="wp-block-paragraph">Marketingová čísla výrobců mají svá pravidla. Xiaomi porovnává novou Supreme Edition výhradně se svou starší kondenzační pračkou se sušičkou, ne s konkurencí ani s celým trhem. Je to logické: interní srovnání má výrobce pod kontrolou a nemusí při něm řešit rozdílné kapacity, programy nebo měřicí podmínky jiných značek.</p>



<p class="wp-block-paragraph">Zajímavé je, že podobný způsob komunikace používá i konkurence. <a rel="nofollow noopener" href="https://www.aeg.cz/laundry/laundry/washer-dryers/free-standing-washer-dryer/l9wan61bce/">AEG u svého modelu L9WAN61BCE</a> uvádí „až 55% úsporu“ a také ji vztahuje ke srovnání s kondenzační pračkou se sušičkou, nikoli k celému trhu. Xiaomi tedy používá běžný způsob marketingového srovnání.</p>



<p class="wp-block-paragraph">Problém je, že Xiaomi zatím nezveřejnilo absolutní spotřebu novinky v kWh na 100 cyklů. Bez tohoto čísla nejde férově posoudit, jak si nová Mijia Supreme Edition stojí proti konkurenci. Zmíněný model AEG má na energetickém štítku 206 kWh na 100 cyklů praní se sušením a 51 kWh na 100 cyklů samotného praní. Dokud Xiaomi nezveřejní srovnatelná data pro novinku, zůstává údaj „73 %“ pouze interním srovnáním výrobce.</p>



<h2 class="wp-block-heading">Kolik ušetříte, a kolik ne</h2>



<p class="wp-block-paragraph">Zkusili jsme si to spočítat. Starší Xiaomi combo podle FAQ spotřebuje 3,06 kWh na jeden cyklus praní se sušením. Pokud samotné praní bere asi 0,37 kWh, pak na sušení připadá zhruba 2,69 kWh. Při orientační české ceně elektřiny kolem 6 Kč za kWh to znamená asi 16 Kč za sušicí část jednoho cyklu.</p>



<p class="wp-block-paragraph">Kdyby novinka skutečně snížila spotřebu sušení o 73 %, sušicí část by podle tohoto modelového výpočtu klesla přibližně na 0,73 kWh, tedy na zhruba 4–5 Kč za cyklus. Úspora by tak vycházela přibližně na 11–12 Kč při jednom sušení. Zní to málo? Při třech sušeních týdně je to asi 1 700 Kč ročně. Za pět let více než 8 500 Kč.</p>



<p class="wp-block-paragraph">Důležitá poznámka: jde pouze o modelový odhad založený na údajích ze staršího modelu a marketingovém tvrzení Xiaomi. Nejde o laboratorně ověřenou spotřebu nové pračky. Reálná úspora se může lišit podle programu, množství prádla, jeho vlhkosti i ceny elektřiny.</p>



<h2 class="wp-block-heading">Kdy a za kolik v Česku</h2>



<p class="wp-block-paragraph">Xiaomi v Česku už pračky a pračky se sušičkou prodává; na <a rel="nofollow noopener" href="https://www.mi.com/cz/product/mijia-front-load-washer-dryer-pro-9kg/specs/">oficiálním českém webu</a> najdete modely s kapacitou 8 kg a 9 kg Pro. Oba ale používají kondenzační sušení s příkonem 1 400 až 1 800 W. Pračka se sušičkou s tepelným čerpadlem od Xiaomi v české nabídce k 5. říjnu 2026 nefiguruje.</p>



<p class="wp-block-paragraph">Evropské ani české uvedení novinky Xiaomi zatím nebylo potvrzeno. Čínská dotovaná cena 15 900 Kč navíc není přímo přenositelná; v Česku by cenu ovlivnilo DPH, logistika, případné náklady spojené s uvedením na evropský trh a především absence čínské státní dotace. Reálná česká cena by proto pravděpodobně byla vyšší. Přesto by i cena kolem 25 000 Kč mohla být zajímavá ve srovnání s evropskými pračkami se sušičkou s tepelným čerpadlem od AEG nebo Electroluxu, které se v Česku prodávají za 30 000 Kč a více.</p>



<h2 class="wp-block-heading">Průlom, nebo pozdní příchod</h2>



<p class="wp-block-paragraph">Tepelné čerpadlo v pračce se sušičkou není žádná novinka. <a rel="nofollow noopener" href="https://www.electroluxgroup.com/en/history-timeline-2010-2018-27599/">AEG Ökokombi</a> přišel s touto technologií už v roce 2013, tedy před třinácti lety. Xiaomi tedy nevynalezlo novou technologii. Co ale dělá jinak, je cenové zaměření. Zatímco evropské značky drží pračky se sušičkou s tepelným čerpadlem převážně v prémiovějších cenových hladinách, Xiaomi se snaží podobnou technologii nabídnout v nižší cenové kategorii a přidává k ní velkou kapacitu 13/9 kg.</p>



<p class="wp-block-paragraph">Právě v tom je skutečný příběh. Ne v tom, že by Xiaomi přineslo revoluční technologii, ale v tom, že se ji snaží zpřístupnit zákazníkům, kteří by si za pračku se sušičkou s tepelným čerpadlem od zavedené evropské značky nemuseli chtít připlatit. Jestli se tento cenový tlak přenese i do Evropy, rozhodne až to, zda Xiaomi novinku skutečně uvede mimo Čínu a za jakou cenu.</p>
</p><div id="sssp-content-end"></div>]]></content:encoded>
					
		
		
		<enclosure url="https://mobify.cz/wp-content/uploads/2026/10/xiaomi-susicka-mijia-front-load-washer-dryer-pro-768x432.jpg" type="image/jpeg" length="11904" />
	</item>
		<item>
		<title>Barva USB portu má svůj význam, prozradí vám rychlost i funkce. Většina lidí to neví a celý život ji ignoruje</title>
		<link>https://mobify.cz/clanky/hardware/barva-usb-portu-ma-svuj-vyznam-prozradi-rychlost-i-funkce/</link>
		
		<dc:creator><![CDATA[Petr Sedmík]]></dc:creator>
		<pubDate>Fri, 04 Sep 2026 07:07:00 +0000</pubDate>
				<category><![CDATA[Hardware]]></category>
		<guid isPermaLink="false">https://mobify.cz/?p=15451</guid>

					<description><![CDATA[<p>Černá, modrá, tyrkysová, žlutá. Každý odstín USB portu nese informaci, jenže žádný z nich není závazným standardem.</p>
]]></description>
										<content:encoded><![CDATA[
<p class="wp-block-paragraph">Podívejte se na bok svého notebooku nebo na zadní panel počítače. S velkou pravděpodobností tam najdete USB porty v různých barvách. Většina lidí do nich celé roky zapojuje flash disky, nabíječky a myši bez jediného pohledu na barvu plastové vložky. A přitom právě ta barva může být první vodítko k tomu, jestli z portu vytáhnete maximum, nebo jestli vaše rychlé SSD brzdíte na zlomek jeho schopností. Háček je v tom, že barva je jen vodítko, ne pravidlo.</p>



<h2 class="wp-block-heading">Co která barva USB-A portu naznačuje</h2>



<p class="wp-block-paragraph">U klasických USB-A portů (ten obdélníkový konektor, který znáte) se za léta ustálila neoficiální, ale poměrně rozšířená barevná logika:</p>



<ul class="wp-block-list">
<li><strong>Černá</strong> – zpravidla USB 2.0 s maximální teoretickou rychlostí 480 Mb/s. Stačí na myš, klávesnici nebo tiskárnu. Pro přenos velkých souborů je to brzdící článek.</li>



<li><strong>Modrá</strong> – nejčastěji USB 3.0 (dnes oficiálně USB 3.2 Gen 1) s rychlostí až 5 Gbit/s. Tedy zhruba desetinásobek oproti černému portu.</li>



<li><strong>Tyrkysová</strong> – u části výrobců signalizuje USB 3.1 / USB 3.2 Gen 2 s rychlostí až 10 Gbit/s. ASUS ji ve svých manuálech označuje jako „teal blue&#8220; a odlišuje ji od běžné modré právě kvůli vyšší generaci.</li>



<li><strong>Žlutá</strong> – obvykle signalizuje always-on nebo nabíjecí port, který dodává energii i při vypnutém, uspaném nebo hibernovaném počítači.</li>



<li><strong>Červená nebo oranžová</strong> – tady je to nejméně přehledné. Některé značky je používají jako variantu nabíjecího portu, jiné jako zvýraznění výkonnějšího rozhraní. Bez manuálu nelze nic vyvozovat s jistotou.</li>
</ul>



<p class="wp-block-paragraph">Důkaz, že tato logika reálně existuje? Manuál základní desky ASUS H87I-PLUS výslovně popisuje USB 3.0 porty jako modré a USB 2.0 jako černé. Manuál ASUS TUF Z370-PRO Gaming zase rozlišuje tyrkysové USB 3.1 Gen 2 porty od modrých USB 3.0. Jenže to jsou pravidla konkrétních výrobců, ne univerzální norma.</p>



<h2 class="wp-block-heading">Proč barva sama o sobě nestačí</h2>



<p class="wp-block-paragraph">A tady přichází zásadní pointa. Barvu USB portů nikdy nestandardizovala organizace <a rel="nofollow noopener" href="https://www.usb.org/usb-32-0">USB-IF</a>, která spravuje celý USB ekosystém. Žádný dokument neříká „modrá musí být 5 Gbit/s&#8220;. Výrobci si barvy zvolili sami jako orientační pomůcku. A některé novější modely notebooků už mají všechny porty černé, i ty nejrychlejší.</p>



<p class="wp-block-paragraph">Dell to ve své podpoře říká přímo: symbol vedle portu je spolehlivější než jeho barva. A USB-IF v roce 2024 vydalo pokyny, které tlačí celý průmysl k jednoznačným spotřebitelským názvům: USB 5Gbps, USB 10Gbps, USB 20Gbps, USB 40Gbps, USB 80Gbps. Žádné barvy, žádné matoucí generace typu „USB 3.2 Gen 2×2&#8243;. Prostě číslo, které řekne vše.</p>



<p class="wp-block-paragraph">Co se stane, když barvu špatně přečtete nebo ji ignorujete? Zapojíte rychlé externí SSD do černého portu a místo stovek megabajtů za sekundu dostanete desítky. USB zařízení totiž vždy spadne na nejnižší společnou rychlost a <a rel="nofollow noopener" href="https://www.dell.com/support/kbdoc/en-uk/000135207/usb-3-0-device-is-recognized-as-usb-2-0-on-a-dell-system">Dell</a> upozorňuje, že systém vám může zobrazit hlášku, že zařízení by přenášelo rychleji v SuperSpeed portu. Jenže tu hlášku většina lidí odklikne a dál se diví, proč jim kopírování trvá věčnost.</p>



<h2 class="wp-block-heading">Žlutý port a nabíjení: víc než jen barva</h2>



<p class="wp-block-paragraph">Žlutá barva má mezi USB porty zvláštní postavení. Nesignalizuje rychlost, ale funkci. Always-on port dodává napájení i tehdy, když je notebook zavřený, uspáný nebo úplně vypnutý. Nabijete přes něj telefon z vypnutého notebooku, aniž byste ho museli zapínat.</p>



<p class="wp-block-paragraph">Lenovo u svých modelů Legion uvádí konkrétní čísla: běžný USB-A port nabídne až 5 V / 0,9 A, zatímco always-on USB-A port až 5 V / 2 A. To je více než dvojnásobný proud a v praxi to může znamenat výrazně rychlejší dobíjení telefonu, pokud to jeho nabíjecí protokol dovolí.</p>



<p class="wp-block-paragraph">Přesnější než žlutá barva je ale symbol baterie nebo blesku přímo vedle portu. Lenovo ho ve svých manuálech používá systematicky a je to spolehlivější vodítko než odstín plastu, který se může lišit model od modelu.</p>



<h2 class="wp-block-heading">USB-C: barva vám nepomůže, symboly ano</h2>



<p class="wp-block-paragraph">U USB-C portů barevné kódování v podstatě neexistuje. A právě tady vzniká největší omyl: lidé si zvykli, že barva něco napoví, a přenesou tento zvyk na USB-C. Jenže USB-C je jen tvar konektoru. Říká vám, že kabel fyzicky pasuje. Neříká vám nic o tom, co port umí.</p>



<p class="wp-block-paragraph">Stejně vypadající USB-C port může být:</p>



<ul class="wp-block-list">
<li>Pouhý datový port s rychlostí 480 Mb/s</li>



<li>Rychlý 10Gbps port s DisplayPort výstupem a Power Delivery</li>



<li>Thunderbolt 4 / USB4 port s propustností až 40 Gbit/s, schopný napájet notebook, přenášet obraz na dva monitory a zároveň připojit dokovací stanici</li>
</ul>



<p class="wp-block-paragraph">Jak to rozlišit? Hledejte symboly: SS, SS10, SS20, blesk Thunderboltu. A pokud u portu žádný symbol není, otevřete manuál.</p>



<h2 class="wp-block-heading">Jak port skutečně poznat: praktický postup</h2>



<p class="wp-block-paragraph">Barva je první odhad, ne verdikt. Pokud chcete vědět, co váš port opravdu umí, držte se tohoto pořadí:</p>



<ol class="wp-block-list">
<li><strong>Symbol na šasi</strong> – SS, SS10, SS20, Thunderbolt blesk, baterie, DisplayPort ikona. To je nejrychlejší a nejspolehlivější vodítko.</li>



<li><strong>Manuál výrobce</strong> – Dell, Lenovo, ASUS i další výrobci v manuálech přesně popisují, který port má jakou generaci a funkce.</li>



<li><strong>Specifikace v e-shopu</strong> – české obchody jako <a rel="nofollow noopener" href="https://www.alza.cz/lenovo-thinkbook-16p-g6-iax-luna-grey-d13117592.htm">Alza</a> v produktových kartách vypisují USB 3.2 Gen 1, USB 3.2 Gen 2, Thunderbolt 4 i nabíjení přes USB-C. Hledejte sekce „Rozhraní&#8220; nebo „Parametry&#8220;.</li>



<li><strong>Barva portu</strong> – teprve jako poslední orientační bod, a to hlavně u USB-A.</li>
</ol>



<p class="wp-block-paragraph">U USB-C kabelů navíc USB-IF vyžaduje značení výkonu přímo na kabelu nebo v logu: 60W nebo 240W u napájení, plus datová rychlost. I kabel vám tedy řekne víc než barva portu.</p>



<p class="wp-block-paragraph">Barva USB portu není zbytečná informace, ale není ani celá pravda. Kdo se na ni spoléhá jako na jediné vodítko, riskuje, že jeho rychlé SSD pojede tempem z roku 2000 a telefon se bude nabíjet polovičním proudem. Stačí se jednou podívat na symbol vedle portu nebo do specifikací. Trvá to pět sekund a ušetří hodiny čekání.</p>
</p><div id="sssp-content-end"></div>]]></content:encoded>
					
		
		
		<enclosure url="https://mobify.cz/wp-content/uploads/2026/09/fialovy-usb-a-kabel-768x432.jpg" type="image/jpeg" length="21173" />
	</item>
		<item>
		<title>Domácí kino za statisíce, ale největší radost dělá gadget za necelých 5 tisíc. Tomu se snad ani nedá věřit</title>
		<link>https://mobify.cz/clanky/hardware/domaci-kino-za-statisice-ale-radost-dela-gadget-za-5-tisic/</link>
		
		<dc:creator><![CDATA[Petr Sedmík]]></dc:creator>
		<pubDate>Fri, 04 Sep 2026 04:07:00 +0000</pubDate>
				<category><![CDATA[Hardware]]></category>
		<guid isPermaLink="false">https://mobify.cz/?p=15453</guid>

					<description><![CDATA[<p>Laserový projektor Sony za 360 tisíc, receiver Denon, reprosoustava Dali, a přesto si autor GameStar Tech nejvíc cení krabičky, která stála kolem 4 350 korun.</p>
]]></description>
										<content:encoded><![CDATA[
<p class="wp-block-paragraph">Alexander Köpf, redaktor německého GameStar Tech, si v průběhu roku 2025 vybudoval domácí kino, jehož konzervativní cena podle dohledatelných ceníků překračuje 600 tisíc korun. 8. března 2026 pak napsal text, ve kterém přiznal, že jeho nejoblíbenějším nákupem celého roku nebyl žádný z těch drahých kusů. Byl to Optikinetics Aura, malý efektový projektor, který nepromítá filmy, ale pomalu tekoucí barevné vzory na stěnu nebo strop. Něco jako dospělá verze lávové lampy, jen s optikou a výměnnými kolečky plněnými olejem. Köpf za ni dal orientačně kolem 180 eur, tedy asi 4 350 korun. A právě tahle věc mu podle vlastních slov přinesla víc radosti než cokoliv jiného v sestavě.</p>



<h2 class="wp-block-heading">Sestava za více než půl milionu v číslech</h2>



<p class="wp-block-paragraph">Aby bylo jasné, proti čemu Aura „vyhrála&#8220;, pojďme si rozložit, co všechno Köpf do své kinosály pořídil. Páteří je laserový projektor Sony VPL-XW7000ES s nativním 4K rozlišením a jasem 3 200 lumenů; jeho evropská uvedení cena byla <a rel="nofollow noopener" href="https://www.sony.de/presscentre/native-4K-sxrd-laser-home-projectors-de">14 999 eur</a>, tedy přibližně 362 tisíc korun. K tomu <a rel="nofollow noopener" href="https://www.denon.com/en-us/product/av-receivers/avr-x4800h/300608-01-00-101.html">Denon AVR-X4800H</a>, devítikanálový receiver s Dolby Atmos za asi 58 tisíc korun. Hlavní stereo pár tvoří podlahové DALI Opticon 8 MK2; podle evropského ceníku DALI z ledna 2026 stojí pár zhruba 86 450 korun.</p>



<p class="wp-block-paragraph">Už tyhle tři položky dávají přes 507 tisíc. Jenže Köpf zmiňuje i dva subwoofery DALI SUB K-14 F, center Opticon Vokal MK2, Atmos výškové moduly Alteco C-1 a stereo zesilovač NAD M33 s cenou kolem 121 tisíc korun. S tím vším se dopočítáme ke zhruba 600 tisícům korun, a to stále bez dalších „neuvedených novinek&#8220;, o kterých sám píše. Zkrátka: statisíce jsou v tomto případě velmi konzervativní odhad.</p>



<h2 class="wp-block-heading">Co je Optikinetics Aura a proč funguje jinak než cokoliv dalšího</h2>



<p class="wp-block-paragraph">Aura není projektor v tom smyslu, v jakém si ho většina lidí představí. Nepromítá obraz, nepřehrává video, nemá HDMI vstup. Je to specializovaný efektový projektor se skleněnou optikou, do kterého se vkládají takzvaná Effect Wheels, fyzická kolečka o průměru přibližně 15 cm (6 palců), uvnitř kterých pomalu proudí barevný olej. Projektor kolečko prosvítí, motorek ho otáčí a na stěně, stropě nebo jakémkoli jiném povrchu se objeví velký, pomalu se měnící barevný vzor.</p>



<p class="wp-block-paragraph">Podle manuálu výrobce je doporučená projekční vzdálenost 2 až 4 metry, maximální průměr obrazu asi 4 metry a nejlepší výsledky přijdou ve tmě. Kolečko s olejem potřebuje po zapnutí až 15 minut, než se zahřeje a tekutina začne volně proudit; pak ale vzniká organický, nikdy se neopakující pohyb barev, který Köpf přirovnává ke krbu.</p>



<p class="wp-block-paragraph">A právě v tom je klíč. Sony, Denon a Dali chtějí pozornost. Vyžadují ji. Jsou navržené tak, aby divák seděl, díval se a poslouchal. Aura naopak „jen je&#8220;. Běží na pozadí, když Köpf poslouchá jazz, fusion nebo prog rock. Dělá z technické místnosti obývací prostor. Žádný z těch drahých kusů tohle neumí, protože to ani není jejich úkol.</p>



<h2 class="wp-block-heading">Kolik Aura stojí a kde ji v Česku sehnat</h2>



<p class="wp-block-paragraph">Cena „za necelých 5 tisíc&#8220; vychází z Köpfovy formulace „kolem 180 eur&#8220;, tedy asi 4 350 korun při kurzu ECB. Dnešní realita je trochu jiná: <a rel="nofollow noopener" href="https://optikinetics.co.uk/product/aura-projector/">oficiální britský e-shop Optikinetics</a> uvádí cenu 191,99 liber včetně DPH, což je při aktuálním kurzu přibližně 5 400 korun bez dopravy. Pořád je to částka, která se v kontextu šestisettisícové sestavy ztratí v zaokrouhlovací chybě.</p>



<p class="wp-block-paragraph">Horší zpráva pro české kupce: v otevřených českých e-shopech se nám Auru dohledat nepodařilo. Objednat ji lze z oficiálního britského obchodu nebo od evropských prodejců, jako je německý Sport-Thieme. Výměnná kolečka (výrobce jich nabízí přes 200 variant) stojí na oficiálním e-shopu kolem 1 560 korun za kus; u evropských prodejců se cena pohybuje výš, kolem 2 400 korun.</p>



<p class="wp-block-paragraph">Důležité je, že Aura není primitivní dekorace. Má plynulý dimmer, časovač na 30 nebo 60 minut, vytváří si vlastní Wi-Fi hotspot pro ovládání přes aplikaci a jedna aplikace zvládne řídit až šest projektorů najednou. To z ní dělá seriózní ambientní nástroj, ne hračku z bazaru.</p>



<h2 class="wp-block-heading">Aura versus Philips Hue a běžná ambientní světla</h2>



<p class="wp-block-paragraph">Nabízí se otázka: nestačí místo Aury prostě Philips Hue lightstrip za TV? Odpověď je ne, protože řeší úplně jiný problém. Hue Entertainment je reaktivní systém, který synchronizuje barvy LED pásků s obsahem na obrazovce. Potřebuje Hue Bridge, Sync Box a funguje jako podsvit kolem televize. Reaguje na to, co se děje na plátně.</p>



<p class="wp-block-paragraph">Aura naopak tvoří vlastní vizuální obsah. Nepotřebuje žádný vstupní signál, žádný ekosystém, žádnou televizi. Promítá autonomní, pomalý, organický obraz, který s filmem nesouvisí, a právě proto funguje i tehdy, když žádný film neběží. Při poslechu hudby, při meditaci, při večeři. Výrobce ji ostatně prodává i do wellness center, barů, senzorických místností a ložnic.</p>



<p class="wp-block-paragraph">Pokud chcete reaktivní podsvit k televizi, Hue dává smysl. Pokud chcete samostatnou světelnou atmosféru, která promění jakýkoliv pokoj (i ten bez projektoru za 360 tisíc), Aura je jiná liga.</p>



<h2 class="wp-block-heading">Proč nejdražší neznamená nejcennější</h2>



<p class="wp-block-paragraph">Köpfův text nestojí na tom, že by drahá technika byla špatná. Sony VPL-XW7000ES je podle něj technicky nejpůsobivější věc, jakou kdy měl. Denon a Dali dávají racionální smysl. Ale Aura je „emocionálně nejhodnotnější&#8220;, a to je kategorie, kterou ceníky neměří.</p>



<p class="wp-block-paragraph">Domácí kino za 600 tisíc korun dokáže doručit dokonalý obraz a prostorový zvuk. Co nedokáže, je proměnit místnost v místo, kde chcete prostě být, i když zrovna nic nepromítáte. Právě tuhle mezeru vyplnila krabička za necelých pět tisíc. A podle nás je to nejlepší možný argument pro to, že atmosféra není bonus, je to součást zážitku, kterou žádný počet pixelů nenahradí.</p>
</p><div id="sssp-content-end"></div>]]></content:encoded>
					
		
		
		<enclosure url="https://mobify.cz/wp-content/uploads/2026/09/optikinetics-projektor-768x432.jpg" type="image/jpeg" length="39299" />
	</item>
		<item>
		<title>Hráč stavěl první PC a znervózněl. Procesor utopil v teplovodivé pastě tak, že komunita prosila, ať jim taky něco nechá</title>
		<link>https://mobify.cz/clanky/hardware/stavel-pc-a-znervoznel-procesor-utopil-v-teplovodive-paste/</link>
		
		<dc:creator><![CDATA[Vojtěch Kalivoda]]></dc:creator>
		<pubDate>Thu, 03 Sep 2026 16:36:00 +0000</pubDate>
				<category><![CDATA[Hardware]]></category>
		<guid isPermaLink="false">https://mobify.cz/?p=15445</guid>

					<description><![CDATA[<p>Uživatel Redditu přiznal, že při svém úplně prvním sestavení nakreslil na procesor obří X z pasty Arctic MX-6. Ta po přitlačení chladiče vytekla tak daleko, že zasáhla i druhou věž chladiče.</p>
]]></description>
										<content:encoded><![CDATA[
<p class="wp-block-paragraph">Když RegularTech575 zveřejnil na subredditu r/pcmasterrace dvě fotky sundaného chladiče, komentáře explodovaly během hodin. Na snímcích bylo vidět, co se stane, když začátečník vezme tubu teplovodivé pasty a místo skromného hrášku nakreslí přes celé víčko procesoru velkorysé X. Pasta přetekla daleko za hrany, pokryla okolí socketu a podle autorových vlastních slov se dostala až na druhou věž dvouvěžového chladiče. Přitom šlo o jeho vůbec první sestavu. „Můj první build vůbec, tak jsem do toho prostě šel,&#8220; napsal lakonicky.</p>



<h2 class="wp-block-heading">Komunita se bavila, ne děsila</h2>



<p class="wp-block-paragraph">Reakce pod příspěvkem měly jednoznačný tón: pobavení, ne paniku. „Nechte trochu teplovodivé pasty i nám ostatním, člověče,&#8220; napsal jeden z komentujících. Další otočil perspektivu: „Pane, ve vaší teplovodivé pastě je procesor.&#8220; Vtipů na téma, že pasta dosáhla až na druhou věž chladiče, se objevily desítky. Žádné agresivní vyčítání, žádné „zničil sis počítač&#8220;. Komunita instinktivně věděla, že vizuální drama neznamená automaticky mrtvý hardware.</p>



<p class="wp-block-paragraph">A měla pravdu. RegularTech575 později upřesnil, že pod tou záplavou pasty leží Ryzen 5 9600X, procesor vyčistil, chladič nasadil znovu, a sestava běžela. Při hraní hlásil teploty kolem 75 °C, což je pro šestijádrový Zen 5 pod dvouvěžovým chladičem naprosto standardní hodnota.</p>



<h2 class="wp-block-heading">Proč přebytek pasty (obvykle) neznamená zkrat</h2>



<p class="wp-block-paragraph">Klíčové slovo je „nevodivá&#8220;. <a rel="nofollow noopener" href="https://www.arctic.de/us/MX-6">Arctic MX-6</a> je výrobcem deklarovaná jako elektricky nevodivá a nekapacitní. Totéž platí pro další populární pastu Noctua NT-H2. Když taková pasta vyteče na základní desku, nevytvoří vodivou cestu mezi kontakty. Nehrozí zkrat, nehrozí odpálená sestava.</p>



<p class="wp-block-paragraph">Co ale hrozí:</p>



<ul class="wp-block-list">
<li><strong>Horší odvod tepla.</strong> Příliš tlustá vrstva mezi víčkem CPU a základnou chladiče funguje jako izolant místo vodiče. Intel ve svém <a rel="nofollow noopener" href="https://www.intel.com/content/www/us/en/gaming/resources/how-to-apply-thermal-paste.html">návodu k aplikaci pasty</a> výslovně uvádí, že přebytek snižuje účinnost chlazení.</li>



<li><strong>Nepořádek vyžadující čištění.</strong> Pasta na patici, na okolních součástkách, na spodku chladiče, to všechno se musí pečlivě odstranit, než se chladič nasadí znovu.</li>



<li><strong>Ztráta času.</strong> Sundání chladiče, čištění isopropylalkoholem, nová aplikace, opětovná montáž. U začátečníka to může znamenat hodinu nervů navíc.</li>
</ul>



<p class="wp-block-paragraph">Fatální ale není pasta na desce. Fatální je, když se začátečník lekne, nechá nepořádek být a spustí systém s nefunkčním dosedem chladiče.</p>



<h2 class="wp-block-heading">Kolik pasty je vlastně správně</h2>



<p class="wp-block-paragraph">Univerzální odpověď neexistuje, protože záleží na velikosti procesoru i na konkrétní pastě. Existují ale jasná doporučení výrobců:</p>



<figure class="wp-block-table"><table class="has-fixed-layout"><thead><tr><th>Zdroj</th><th>Doporučený vzor</th><th>Pro jaké CPU</th></tr></thead><tbody><tr><td>Intel</td><td>Jedna tečka velikosti hrášku/zrnka rýže</td><td>Běžné desktopové procesory</td></tr><tr><td><a rel="nofollow noopener" href="https://cdn.noctua.at/media/noctua_nt-h2%203.5g_manual_update_am5_en_web.pdf">Noctua NT-H2</a></td><td>4 malé tečky u rohů + 1 větší uprostřed</td><td>AM4, AM5, LGA1700, LGA1851, LGA20xx</td></tr><tr><td>Noctua NT-H2</td><td>1 středová tečka (3–4 mm)</td><td>Menší Intel LGA115x/1200</td></tr><tr><td>Arctic MX-6</td><td>Přítlakem chladiče, neroztírat</td><td>Obecně, vysoká viskozita</td></tr></tbody></table></figure>



<p class="wp-block-paragraph">Společné pravidlo: neroztírat ručně. Ani prstem, ani plastovou kartou. Ruční rozetření vytváří vzduchové bubliny, které zhoršují přenos tepla, tedy přesný opak toho, co pasta má dělat. Správný postup je nanést, přiložit chladič a rovnoměrně dotáhnout.</p>



<p class="wp-block-paragraph">Arctic u MX-6 zdůrazňuje vysokou viskozitu, která znemožňuje roztírání špachtlí. Noctua jde ještě dál a nabízí konkrétní schémata podle socketu. Obě značky se ale shodnou na tom, že méně je více, a že přítlak chladiče udělá distribuci za vás.</p>



<h2 class="wp-block-heading">Co dělat, když to přeženete</h2>



<p class="wp-block-paragraph">Pokud pasta vyteče mimo víčko procesoru, postup je přímočarý. Intel doporučuje jemně odstranit starou pastu měkkou suchou utěrkou a isopropylalkoholem. Noctua připouští i suchou nepouštějící textilii. Důležité je jediné: nikdy nenanášet novou pastu na starou a před opětovnou montáží nechat vše uschnout.</p>



<p class="wp-block-paragraph">A co životnost? Kvalitní pasta na procesoru vydrží roky. Noctua uvádí až pět let, často i déle. Otevřená tuba přežije zhruba dva roky při pokojové teplotě. Měnit se vyplatí až ve chvíli, kdy se při plné zátěži zřetelně zhoršují teploty, ne preventivně každý rok.</p>



<p class="wp-block-paragraph">Arctic MX-6 se na <a rel="nofollow noopener" href="https://m.alza.cz/compare-products?c=CBmx7a2%3BCBmx6a2%3BCBmx6a1%3BCBmx6a3%3BCA082c8b%3BCA082c9a%3BCB310y%3BCA082c8a%3BENDp4a2">Alze</a> pohybuje od 159 Kč za dvougramovou tubu, Noctua NT-H2 AM5 Edition stojí na Mironetu kolem 296 Kč. Za ty peníze vystačíte na několik aplikací, pokud tedy nekreslíte obří X přes celý procesor.</p>



<p class="wp-block-paragraph">RegularTech575 si svůj Ryzen vyčistil, sestavu rozběhal a při hraní se drží na 75 °C. Největší škoda, kterou utrpěl, nebyl zničený hardware. Byla to hodina čištění a nesmrtelnost v memech na r/pcmasterrace.</p>
</p><div id="sssp-content-end"></div>]]></content:encoded>
					
		
		
		<enclosure url="https://mobify.cz/wp-content/uploads/2026/09/procesor-zality-v-teplovodive-paste-768x432.jpg" type="image/jpeg" length="68044" />
	</item>
		<item>
		<title>Rusko nasadilo kamikadze drony s AI, které si samy najdou cíl. Ukrajinská rozvědka odhalila, co mají uvnitř</title>
		<link>https://mobify.cz/clanky/hardware/rusko-nasadilo-kamikadze-drony-s-ai-ktere-samy-najdou-cil/</link>
		
		<dc:creator><![CDATA[Petr Sedmík]]></dc:creator>
		<pubDate>Mon, 31 Aug 2026 03:58:00 +0000</pubDate>
				<category><![CDATA[Hardware]]></category>
		<guid isPermaLink="false">https://mobify.cz/?p=15258</guid>

					<description><![CDATA[<p>Uvnitř sestřelených dronů řady Geran našli ukrajinští zpravodajci kamery, čipy Nvidia Jetson i čínské proudové motory. Jde o evoluci, která mění pravidla hry.</p>
]]></description>
										<content:encoded><![CDATA[
<p class="wp-block-paragraph">Když se řekne „dron s umělou inteligencí, který si sám najde cíl&#8220;, většina lidí si představí autonomního robota, který se rozhoduje jako člověk. Realita je střízlivější, ale o to znepokojivější. Rusko postupně vylepšuje své jednorázové útočné drony řady Geran tak, aby v závěrečné fázi letu pracovaly s obrazem z kamery, rozpoznávaly konkrétní cíl a korigovaly bod zásahu, i když jim protivník ruší GPS. Nejde o sci-fi autonomii. Jde o praktický posun, který zkracuje reakční čas obrany a zvyšuje šanci, že dron skutečně trefí to, na co míří. Ukrajinská vojenská rozvědka (HUR i GUR) postupně rozebrala tři různé varianty a zveřejnila, co v nich našla.</p>



<h2 class="wp-block-heading">Tři generace, tři různé drony</h2>



<p class="wp-block-paragraph">V otevřených zdrojích se pod nálepkou „Geran Seeker&#8220; mísí minimálně tři odlišné stroje a tři různá období. Je důležité je rozlišit.</p>



<p class="wp-block-paragraph"><strong>Geran-2 / Shahed-136 MS001 (červen 2025):</strong> Po sestřelu v Sumské oblasti HUR zdokumentovala upravenou verzi klasického Geranu-2. Uvnitř našla čip Nvidia Jetson pro zpracování obrazu, kameru v přídi, video enkodér Ezcap převádějící analogový obraz na full-HD stream, čtyřprvkovou antijamovou anténu CRPA a programovatelný čip FPGA od Xilinxu. Celkem identifikovala 97 zahraničních součástek z USA, Číny, Švýcarska, Japonska, Německa, Tchaj-wanu a Rakouska. Právě tento kus poprvé doložil, že Rusko integruje strojové vidění do levného kamikadze dronu.</p>



<p class="wp-block-paragraph"><strong>Geran-5 (leden 2026):</strong> Podle <a rel="nofollow noopener" href="https://en.interfax.com.ua/news/general/1135520.html">GUR</a> byl poprvé použit v prvních dnech ledna 2026. Tenhle stroj už se od původního delta-křídlého Shaheda výrazně liší, připomíná spíš íránský Karrar. Maximální vzletová hmotnost 850 kg, cestovní rychlost 450–600 km/h, dolet kolem 1 000 km, bojová hlavice asi 90 kg. Pohání ho čínský proudový motor Telefly TF-TJ2000A. Navigaci zajišťuje dvanáctikanálový systém Comet, tracker na platformě Raspberry, 3G/4G modemy a satelitní navigace. GUR zmínila i možnost budoucího vypouštění ze strojů Su-25.</p>



<p class="wp-block-paragraph"><strong>Geran-4 (květen 2026):</strong> Menší proudový typ, který <a rel="nofollow noopener" href="https://armyinform.com.ua/2026/05/25/vidpovid-na-perehoplyuvachi-gur-rozkrylo-budovu-novogo-reaktyvnogo-drona-rf-gyeran-4/">GUR představila</a> jako přímou odpověď na problémy starší Geran-3. Ta používala drak benzínového Geranu-2, který nevydržel vyšší rychlosti a přetížení proudového pohonu. Geran-4 proto dostal zcela nový zesílený drak s křídly pevně spojenými s centroplánem, méně technologickými otvory v trupu a lepší aerodynamikou. Pohánějí ho čínské motory Telefly LX-WP-160, rychlost dosahuje kolem 500 km/h. Uvnitř identifikovali kameru Honpho, antijamový systém NASIR/CRP a další zahraniční elektroniku.</p>



<p class="wp-block-paragraph">První dohledatelná oficiální ruská zmínka o označení „Geran-2 Seeker&#8220; pochází až z 15. června 2026, kdy ruské ministerstvo obrany oznámilo úder na bývalý závod Promsvjaz v Charkově.</p>



<h2 class="wp-block-heading">Co vlastně znamená „AI&#8220; v kamikadze dronu</h2>



<p class="wp-block-paragraph">Označení „umělá inteligence&#8220; zní dramaticky. V praxi jde o strojové vidění a autonomní terminální navedení, tedy schopnost dronu v posledních sekundách letu zpracovat obraz z kamery, rozpoznat tvar cíle a doladit trajektorii. Základní let stále stojí na satelitní navigaci a inerciálním vedení. AI vrstva nastupuje až v závěru, kdy dron pracuje s videem a upravuje bod zásahu.</p>



<p class="wp-block-paragraph">U MS001 je existence hardwaru pro obrazovou analýzu doložená přímo nalezeným čipem Nvidia Jetson a video systémem. U Geranů 4 a 5 otevřené zdroje popisují kamery, optické moduly, trackery a modemy, ale detailní „AI stack&#8220; tak přesně zdokumentovaný není.</p>



<p class="wp-block-paragraph">Klíčový posun tedy nespočívá v tom, že by dron „myslel&#8220;. Spočívá v tom, že v poslední fázi útoku je méně závislý na GPS a víc zaměřený na konkrétní viditelný cíl. To je zásadní rozdíl oproti starším Geranům, které letěly na předem zadané souřadnice a jakékoliv rušení GPS je dokázalo odvést od cíle.</p>



<h2 class="wp-block-heading">Jak nebezpečné skutečně jsou</h2>



<p class="wp-block-paragraph">Proudové Gerany jsou rychlejší, odolnější a hůře předvídatelné. Ale nejsou nezastavitelné. Podle <a rel="nofollow noopener" href="https://isis-online.org/uploads/isis-reports/documents/May-2026-Updated-Analysis-of-Russian-Shahed-type-UAVs-Deployment-Against-Ukraine_Final.pdf">analýzy ISIS</a> za květen 2026 byla celková úspěšnost zásahů u všech shahedových dronů zhruba 6,65 % vůči všem vypuštěným kusům. Proudové Gerany 3 a 4 přitom tvořily stále menšinu, odhadem 30 až 80 kusů měsíčně z celkových tisíců.</p>



<p class="wp-block-paragraph">Paradox: s rostoucím objemem útoků ruská efektivita na jeden kus spíše klesala. Nové varianty ale zvyšují tlak na ukrajinskou obranu jinak: zkracují reakční okno, nutí rozptylovat techniku, investovat do vícevrstvé protivzdušné obrany a utrácet dražší prostředky proti levnějším nosičům. Právě tato ekonomika opotřebení je podstatou ruské strategie.</p>



<p class="wp-block-paragraph">ISW už v červnu 2025 upozorňoval, že Rusko začíná Gerany nasazovat i proti cílům pouhých 5 až 7 kilometrů od fronty. Z čistě strategického nástroje terorizujícího města v týlu se stává i taktická zbraň. A AP popisuje, že Rusko vedle hlavního závodu v Alabuze rozjelo výrobu i v Udmurtsku a buduje z dronové složky samostatnou vojenskou větev s vlastním centrem pro taktiku a výcvik.</p>



<h2 class="wp-block-heading">Sankce nefungují tak, jak by měly</h2>



<p class="wp-block-paragraph">Odkud se v ruských dronech berou západní a čínské součástky? HUR už v květnu 2025 popsala prudký nárůst podílu čínských komponentů na 60–65 % u novějších Geranů. Deutsche Welle i Euronews zdokumentovaly, jak se do ruských dronů dostávají německé tranzistory, přes nastrčené firmy, paralelní dovozy a někdy i přímo nelegální obchodní vztahy.</p>



<p class="wp-block-paragraph">Čínské proudové motory Telefly, které pohánějí Gerany 4 i 5, se do Ruska pravděpodobně dostávají stejnými šedými kanály jako elektronika, přes obchod s dvojím užitím a třetí země. Přímý veřejně doložený dodavatelský řetězec od výrobce k ruské zbrani ale v otevřených zdrojích dohledaný není.</p>



<h2 class="wp-block-heading">Co to znamená pro NATO a Česko</h2>



<p class="wp-block-paragraph">Geran-5 s doletem kolem 1 000 km a nová ruská odpalovací místa teoreticky dostávají do dosahu části východního křídla NATO, především Pobaltí a Polsko. Pro Česko nejde o bezprostřední bojovou hrozbu, ale o reálný alianční bezpečnostní problém.</p>



<p class="wp-block-paragraph">NATO reaguje. V lednu 2026 rozšířilo protidronové schopnosti a v červenci 2026 oznámilo investice přes 40 miliard dolarů do protidronových kapacit během pěti let. Česká armáda vývoj sleduje, ministerstvo obrany zřídilo výbor pro protidronovou obranu při Bezpečnostní radě státu a odborné konference AČR výslovně řeší AI, automatizaci a zkušenosti z dronových válek na Ukrajině.</p>



<p class="wp-block-paragraph">Evoluce Geranů není příběhem o nezastavitelné superzbraní. Je to příběh o tom, jak kombinace komerčně dostupných čipů, čínských motorů a obrazového navedení postupně mění ekonomiku a taktiku moderní války. A o tom, že sankce zatím nedokážou tento tok technologií zastavit.</p>
</p><div id="sssp-content-end"></div>]]></content:encoded>
					
		
		
		<enclosure url="https://mobify.cz/wp-content/uploads/2026/08/rusky-cerny-dron-geran-sestreleny-768x432.jpg" type="image/jpeg" length="86470" />
	</item>
		<item>
		<title>Váš telefon fotí hůř, než by mohl, a může za to jedno nastavení. Změňte ho a výsledek bude lepší než z top iPhonu</title>
		<link>https://mobify.cz/clanky/hardware/vas-telefon-foti-hur-nez-by-mohl-zmeni-to-jedno-nastaveni/</link>
		
		<dc:creator><![CDATA[Oliver Cerman]]></dc:creator>
		<pubDate>Mon, 24 Aug 2026 16:04:00 +0000</pubDate>
				<category><![CDATA[Hardware]]></category>
		<guid isPermaLink="false">https://mobify.cz/?p=14911</guid>

					<description><![CDATA[<p>Každý telefon ve výchozím stavu zahazuje část obrazových dat dřív, než fotku uvidíte. Stačí přepnout jeden přepínač a ta data si necháte.</p>
]]></description>
										<content:encoded><![CDATA[
<p class="wp-block-paragraph">Představte si scénu: západ slunce nad střechami, nebe plné odstínů od oranžové po fialovou, ale na displeji je obloha vypálená do bílé a stíny pod římsami spadly do černi. Zmáčknete spoušť, telefon za zlomek sekundy provede desítky výpočtů, složí několik expozic, doostří, upraví barvy, a výsledek uloží jako hotový JPEG nebo HEIF. Komprimovaný, zjednodušený, definitivní. Jenže právě ta definitivnost je problém. Co telefon při komprimaci zahodil, už nikdy nedostanete zpět. Přepálená obloha zůstane bílá, černé stíny zůstanou černé. Přitom senzor ty informace zachytil. Jen je nikdo nepožádal, aby je nechal být.</p>



<h2 class="wp-block-heading">To „jedno nastavení&#8220; se jmenuje RAW</h2>



<p class="wp-block-paragraph">Konkrétně jde o přepnutí formátu ukládání z výchozího JPEG/HEIF do režimu RAW, respektive DNG, otevřeného formátu digitálního negativu. Místo hotového obrázku dostanete surová data ze senzoru s minimálním předzpracováním. Androidová dokumentace je popisuje jako pixelová data s minimálním předzpracováním. Žádné agresivní doostření, žádná komprese, žádné nevratné ořezání světel a stínů.</p>



<p class="wp-block-paragraph">Kde to najdete:</p>



<ul class="wp-block-list">
<li><strong>Samsung:</strong> Kamera → More → Expert RAW, případně Kamera → Nastavení → Advanced picture options → RAW. Expert RAW může vyžadovat stažení z Galaxy Store.</li>



<li><strong>Xiaomi:</strong> Kamera → Pro → ikona formátu vpravo nahoře → RAW.</li>



<li><strong>iPhone (modely Pro):</strong> Nastavení → Kamera → Formáty → Apple ProRAW &amp; Resolution Control, poté přepínač RAW přímo v aplikaci Kamera.</li>
</ul>



<p class="wp-block-paragraph">Důležitá poznámka: režim RAW není dostupný na každém telefonu. Android vyžaduje hardwarovou podporu <code>camera.capability.raw</code> a výrobci jej zpřístupňují jen u vybraných modelů. U Applu je ProRAW vyhrazený řadě Pro.</p>



<h2 class="wp-block-heading">Proč je výchozí automat problém, a proč zároveň není</h2>



<p class="wp-block-paragraph">JPEG a HEIF nejsou špatné formáty. Jsou rychlé, malé a okamžitě sdílitelné. Samsung sám píše, že JPEG komprimuje kvůli velikosti souboru. Problém nastává ve chvíli, kdy chcete z fotky dostat víc, než vám automat nabídl. <a rel="nofollow noopener" href="https://support.google.com/snapseed/answer/6312515">Snapseed</a> to ve své nápovědě vysvětluje přímočaře: JPEG část barevných a jasových dat ořeže a zjednoduší, takže přepaly a propadlé stíny už nemusí jít zachránit.</p>



<p class="wp-block-paragraph">RAW/DNG si naopak nechává celou šíři informací, které senzor zachytil. Výsledek? Obrovská editační rezerva. Můžete vytáhnout detail z přesvětlené oblohy, rozsvítit stíny pod římsami, jemně posunout teplotu barev nebo ubrat doostření tam, kde automat přestřelil. Právě tady vzniká prostor, ve kterém upravený DNG z dobrého Androidu dokáže překonat automatický výstup iPhonu: větší rezerva ve světlech a stínech, víc prostoru pro vlastní barvu a kontrast.</p>



<p class="wp-block-paragraph">Ale pozor na hranici toho slibu. Apple u svého ProRAW zachovává Smart HDR, Deep Fusion i Night mode, tedy i „RAW&#8220; z iPhonu už má uvnitř část výhod výpočetní fotografie. Proti automatickému HEIF z iPhonu je výhoda upraveného Android DNG obhajitelná. Proti pečlivě zpracovanému iPhone ProRAW už to univerzálně neplatí. Srovnáváme hotový automat s upraveným digitálním negativem, a v tomto rámci ten negativ vyhrává.</p>



<h2 class="wp-block-heading">Co to stojí: místo, čas a trochu práce</h2>



<p class="wp-block-paragraph">RAW soubory jsou řádově větší. <a rel="nofollow noopener" href="https://www.mi.com/global/support/article/KA-07824/">Xiaomi</a> ve svém supportu ukazuje typický příklad: běžný JPG zabere asi 3 MB, DNG ze stejné scény kolem 27 MB. <a rel="nofollow noopener" href="https://support.apple.com/en-ie/119916">Apple</a> uvádí u ProRAW přibližně 25 MB při 12 megapixelech a kolem 75 MB při 48 megapixelech, tedy 10 až 12× víc než HEIF.</p>



<figure class="wp-block-table"><table class="has-fixed-layout"><thead><tr><th></th><th>JPEG/HEIF</th><th>RAW/DNG</th></tr></thead><tbody><tr><td>Velikost souboru</td><td>3–5 MB</td><td>25–75 MB</td></tr><tr><td>Uložení po stisku spouště</td><td>okamžité</td><td>+1–2 sekundy</td></tr><tr><td>Editační rezerva</td><td>omezená</td><td>plná</td></tr><tr><td>Sdílení rovnou</td><td>ano</td><td>vyžaduje export</td></tr></tbody></table></figure>



<p class="wp-block-paragraph">Dobrá zpráva: Samsung i Xiaomi při zapnutém RAW ukládají současně i JPEG. Můžete tedy sdílet hotový snímek okamžitě a DNG si nechat na později, až budete chtít fotku dotáhnout.</p>



<h2 class="wp-block-heading">Jak RAW upravit, i když jste to nikdy nedělali</h2>



<p class="wp-block-paragraph">Nemusíte být profík. Snapseed od Googlu je zdarma, podporuje DNG na Androidu a po otevření RAW souboru automaticky spustí modul Develop. Nabídne pár základních tahů: expozice, světla, stíny, kontrast, teplota barev. Pět posuvníků, žádná věda.</p>



<p class="wp-block-paragraph">Lightroom Mobile od Adobe DNG také otevře, nabízí presety a rychlé automatické úpravy. Aplikace je zdarma ke stažení, ale Adobe v aktuálním FAQ řadí plnohodnotné RAW úpravy mezi prémiové funkce, počítejte tedy s tím, že kompletní workflow může vyžadovat předplatné.</p>



<p class="wp-block-paragraph">A ještě jedna věc, která boří zjednodušenou představu „RAW = vypnutá výpočetní fotografie&#8220;: Samsung Expert RAW ukládá 16bitový lineární DNG, ale zároveň pracuje s HDR logikou a v astro režimu skládá více snímků pro redukci šumu. Mobilní RAW je často hybridní záležitost, ne čistý negativ ve stylu zrcadlovky. To ale neznamená, že nemá smysl, právě naopak. Dostáváte to nejlepší z obou světů: část výpočetní magie plus plnou kontrolu nad finálním vzhledem.</p>



<h2 class="wp-block-heading">Kde je ta hranice „lepší než z top iPhonu&#8220;</h2>



<p class="wp-block-paragraph">Xiaomi 14 Ultra s 2,54cm senzorem (1 palec) LYT-900 a dynamickým rozsahem 14 EV, Samsung Galaxy S24 Ultra s 200megapixelovým hlavním modulem, to jsou stroje, jejichž senzory zachytí obrovské množství dat. Když ta data necháte projít automatickým JPEG procesem, výrobce rozhodne za vás, jak budou vypadat. Když si vezmete DNG a strávíte minutu v editoru, rozhodnete sami. A v náročných světelných podmínkách (protisvětlo, západ slunce, noční ulice) bývá váš výsledek přesvědčivější než to, co automatika iPhonu 17 Pro vyplivne jako hotový HEIF.</p>



<p class="wp-block-paragraph">Není to ale kouzelný trik na všechno. Je to přepnutí z režimu „telefon ví nejlíp&#8220; do režimu „poslední slovo mám já&#8220;. A právě v tom je ten rozdíl, který za jednu změnu v nastavení stojí.</p>
</p><div id="sssp-content-end"></div>]]></content:encoded>
					
		
		
		<enclosure url="https://mobify.cz/wp-content/uploads/2026/06/oblicej-fotak-768x432.jpg" type="image/jpeg" length="31081" />
	</item>
		<item>
		<title>Nabíječka, kterou potřebujete: Má vlastní displej, váží 75 gramů a vejde se do dlaně. A to není všechno</title>
		<link>https://mobify.cz/clanky/hardware/nabijecka-kterou-potrebujete-ma-vlastni-displej-vazi-75-g/</link>
		
		<dc:creator><![CDATA[Petr Sedmík]]></dc:creator>
		<pubDate>Mon, 24 Aug 2026 14:13:00 +0000</pubDate>
				<category><![CDATA[Hardware]]></category>
		<guid isPermaLink="false">https://mobify.cz/?p=14908</guid>

					<description><![CDATA[<p>Anker představil 45W USB-C nabíječku s vestavěným displejem, která rozpozná váš iPhone a ukáže vám přesně, co se s baterií děje.</p>
]]></description>
										<content:encoded><![CDATA[
<p class="wp-block-paragraph">Většina nabíječek funguje jako černá skříňka. Zapojíte kabel, telefon se začne nabíjet a vy doufáte, že to probíhá správně. Anker Nano Charger s označením A121D tohle mění: na malém displeji přímo na těle nabíječky vidíte aktuální výkon ve wattech, teplotu, stav baterie a nabíjecí režim. A to celé v kostce o rozměrech 34 × 35,5 × 40 mm, která váží 75 gramů a má sklopné kolíky. Zní to jako marketingový sen, ale parametry sedí. Pojďme je rozebrat.</p>



<h2 class="wp-block-heading">Displej, který mění pravidla hry</h2>



<p class="wp-block-paragraph">Vestavěná obrazovka není dotykový panel, ovládá se klepnutím a podržením na vyznačeném místě na těle nabíječky. Po připojení zařízení se na displeji objeví identifikační stránka, po třech sekundách přejde na průběh nabíjení. Jedním klepnutím se přepnete na teplotní režim, dalším na volbu mezi režimy Auto a Care. Po minutě bez interakce displej zhasne.</p>



<p class="wp-block-paragraph">Co přesně uvidíte, záleží na tom, co nabíjíte. U iPhonů řady 15, 16 a 17 (s výjimkou modelu 17e) a iPadů od 10. generace výš nabíječka rozpozná konkrétní model a zobrazí i procento baterie. Ukázkové obrazovky z <a rel="nofollow noopener" href="https://cdn.shopify.com/s/files/1/0493/9834/9974/files/Anker_Nano_Charger_45W_Smart_Display_180_Foldable_User_Guide_A121D.pdf?v=1769156070">oficiálního manuálu</a> ukazují třeba „Charging – iPhone 17 Pro Max&#8220;, „Fast 25W&#8220; a teplotní stav „Breezing&#8220;. Podržením dvě sekundy otočíte orientaci displeje, praktický detail, pokud máte zásuvku vzhůru nohama. Celkem nabíječka nabízí přes dvacet zobrazovacích rozhraní včetně animací.</p>



<p class="wp-block-paragraph">Pro ostatní zařízení (Android telefony, notebooky, sluchátka) displej stále ukazuje výkon a teplotu, ale identifikaci modelu a procenta baterie nedostanete. Transparentnost nabíjení je tedy univerzální, chytrá vrstva navíc patří ekosystému Applu.</p>



<h2 class="wp-block-heading">75 gramů a 45 wattů: co to znamená v praxi</h2>



<p class="wp-block-paragraph">Sedmdesát pět gramů není rekord v kategorii cestovních nabíječek. Předchozí Anker Nano 45W bez displeje vážil 60 gramů. Jenže ta neměla obrazovku, nerozpoznávala zařízení a neměla sklopné kolíky s rotací o 180 stupňů. V kontextu toho, co nová verze umí, je 75 gramů pozoruhodně málo.</p>



<p class="wp-block-paragraph">Pro srovnání: oficiální 45W adaptér Samsungu váží 92,2 gramu a měří 43,5 × 63,7 × 28 mm, je plošší, ale zabírá výrazně větší půdorys. Ankerova kostka 34 × 35,5 × 40 mm se skutečně vejde do dlaně a v batohu nebo kapse ji prakticky necítíte.</p>



<p class="wp-block-paragraph">Výkonově jde o standardní USB-C PD nabíječku s podporou 3A PPS. Zvládne telefony, tablety i lehčí ultrabooky. Důležitý limit: nepodporuje 5A PPS, takže starší Samsungy S23+, S23 Ultra, S24+ a S24 Ultra dostanou maximálně 27 W místo plných 45. Řada S25 už jede naplno. A výkonnější notebooky s požadavkem 65 W a víc budou hlásit pomalé nabíjení, na to Anker sám upozorňuje.</p>



<h2 class="wp-block-heading">Auto, Care a ochrana baterie</h2>



<p class="wp-block-paragraph">Nabíječka pracuje ve dvou režimech. Auto Mode využívá plných 45 W a nabíjení rozděluje do tří fází: rychlé nabíjení od 0 do 20 %, stabilní od 20 do 80 % a šetrné kapání od 80 do 100 %. Care Mode omezuje výstup na 20 W a cílí na noční nabíjení, podle Ankeru zůstává baterie telefonu až o 5 °C chladnější než u jiných 45W nabíječek.</p>



<p class="wp-block-paragraph">K tomu přidejte technologii ActiveShield 5.0, která monitoruje teplotu a podle výrobce drží nabíječku až o 20 °C pod mezinárodními bezpečnostními limity. Přepínání mezi režimy probíhá přímo na displeji, klepnutím se dostanete na příslušnou obrazovku a vyberete.</p>



<h2 class="wp-block-heading">Cosmic Orange a vazba na iPhone 17 Pro</h2>



<p class="wp-block-paragraph">Nabíječka vychází ve čtyřech barvách. Jednou z nich je oranžová varianta, kterou Anker v <a rel="nofollow noopener" href="https://www.globenewswire.com/news-release/2026/03/01/3246938/0/en/anker-innovations-unveils-next-generation-consumer-tech-at-mwc-2026.html">tiskovém oznámení z MWC 2026</a> nazývá Cosmic Orange, tedy přesně stejným názvem, jaký Apple používá pro jednu z barev iPhonu 17 Pro. Anker nikde explicitně neříká, že barvu navrhl jako doplněk k novému iPhonu, ale shoda názvu i načasování mluví jasně. Pro majitele oranžového iPhonu 17 Pro je to nabíječka, která nejen rozpozná jejich telefon, ale i barevně ladí.</p>



<h2 class="wp-block-heading">Cena, dostupnost a co chybí v krabičce</h2>



<p class="wp-block-paragraph">Na <a rel="nofollow noopener" href="https://www.anker.com/products/a121d-45w-usb-c-fast-charger-foldable-plug-compact">americkém e-shopu Ankeru</a> stojí nabíječka 39,99 dolarů, tedy zhruba 830 Kč. V oficiálním evropském e-shopu je k dispozici skladem za 42,99 eura, v přepočtu podle kurzovního lístku ČNB přibližně 1 040 Kč. Konkrétní české retailové listingy jsme v době psaní článku nenašli, ale značka Anker je v Česku běžně dostupná, podle distributora C.P.A. CZECH ji odebírají Alza, Smarty, Datart i Planeo. Dá se čekat, že tento model se v českých obchodech objeví.</p>



<p class="wp-block-paragraph">Jeden praktický háček: verze s displejem se prodává bez kabelu. Starší Anker Nano 45W přitom měl v balení 1,8m (šestistopý) USB-C kabel. Pokud nemáte vlastní kvalitní kabel, počítejte s dalším výdajem.</p>



<ul class="wp-block-list">
<li><strong>Výkon:</strong> 45 W USB-C PD, 3A PPS</li>



<li><strong>Rozměry:</strong> 34 × 35,5 × 40 mm</li>



<li><strong>Hmotnost:</strong> 75 g</li>



<li><strong>Displej:</strong> ano, neinteraktivní, ovládání klepnutím</li>



<li><strong>Režimy:</strong> Auto (45 W) / Care (20 W)</li>



<li><strong>Sklopné kolíky:</strong> 180° s rotací</li>



<li><strong>Kabel v balení:</strong> ne</li>



<li><strong>Cena:</strong> cca 830 Kč (US) / 1 040 Kč (EU)</li>
</ul>



<p class="wp-block-paragraph">Tahle nabíječka nedává smysl každému. Kdo má doma víceportový 65W adaptér pro notebook a telefon, nepotřebuje další kostku. Ale kdo hledá jednu malou cestovní nabíječku, která konečně ukáže, co při nabíjení dělá, a navíc se postará o zdraví baterie, tady je.</p>
</p><div id="sssp-content-end"></div>]]></content:encoded>
					
		
		
		<enclosure url="https://mobify.cz/wp-content/uploads/2026/08/nabijecka-anker-nano-charger-768x432.jpg" type="image/jpeg" length="25544" />
	</item>
		<item>
		<title>Nová generace lokátoru za 999 Kč najde cokoliv kdekoliv na světě a vydrží 600 dní bez nabíjení. Baterii vyměníte za vteřiny</title>
		<link>https://mobify.cz/clanky/hardware/nova-generace-lokatoru-za-999-kc-najde-cokoliv-kdekoliv/</link>
		
		<dc:creator><![CDATA[Oliver Cerman]]></dc:creator>
		<pubDate>Mon, 24 Aug 2026 12:06:00 +0000</pubDate>
				<category><![CDATA[Hardware]]></category>
		<guid isPermaLink="false">https://mobify.cz/?p=14906</guid>

					<description><![CDATA[<p>Motorola posílá na český trh druhou generaci lokátoru moto tag 2. Za 999 Kč slibuje globální dohledání, přes 600 dní výdrže a výměnu baterie bez nářadí.</p>
]]></description>
										<content:encoded><![CDATA[
<p class="wp-block-paragraph">Než se pustíme do toho, co lokátor skutečně umí a kde naráží na limity vlastního marketingu, je fér říct jednu věc rovnou: „kdekoliv na světě&#8220; neznamená, že má v sobě GPS nebo satelitní vysílač. Moto tag 2 se spoléhá na crowdsourcovanou síť Google Find Hub, tedy na víc než miliardu androidových zařízení po celém světě, která fungují jako anonymní detektory. Když kolem ztraceného tagu projde cizí telefon zapojený do sítě, pošle jeho polohu majiteli. V centru Prahy to funguje téměř okamžitě. Na samotě u lesa? Tam záleží na tom, jestli tudy někdo s Androidem projde.</p>



<h2 class="wp-block-heading">Co se skrývá za „novou generací&#8220;</h2>



<p class="wp-block-paragraph">Moto tag 2 je nástupce původního moto tagu z roku 2024. Už první generace měla ultraširokopásmovou technologii UWB, vyměnitelnou knoflíkovou baterii CR2032 a fungovala v síti Google Find My Device. Takže UWB ani výměnná baterie nejsou u Motoroly novinkou, novinkou je jejich vylepšení.</p>



<p class="wp-block-paragraph">Druhá generace přidává především <a rel="nofollow noopener" href="https://www.bluetooth.com/learn-about-bluetooth/feature-enhancements/channel-sounding/">Bluetooth Channel Sounding</a>, technologii, která měří fázi a časové zpoždění signálu a cílí na centimetrovou přesnost. Bluetooth SIG u prvních implementací uvádí odchylku kolem ±20 cm. V praxi to znamená rozdíl mezi „klíče jsou někde v obýváku&#8220; a „klíče jsou pod polštářem na gauči vlevo&#8220;. Vedle toho Motorola zvedla odolnost na IP68, tag tedy přežije ponoření do vody, nejen déšť.</p>



<h2 class="wp-block-heading">Jak přesně hledání funguje</h2>



<p class="wp-block-paragraph">Moto tag 2 pracuje ve dvou režimech podle vzdálenosti.</p>



<p class="wp-block-paragraph"><strong>Na dálku</strong> se spoléhá na síť Google Find Hub. Když tag opustí dosah vašeho telefonu, každé androidové zařízení v okolí ho může anonymně zachytit a předat polohu. Aplikace Find Hub pak ukáže tag na mapě, nabídne navigaci přes Google Mapy a umožní zapnout režim ztráty. Důležité je, že <a rel="nofollow noopener" href="https://support.google.com/android/answer/3265955">Google sám rozlišuje</a> mezi režimy „busy places only&#8220; a „everywhere&#8220;, tedy přiznává, že ve frekventovaných místech je šance na rychlé dohledání výrazně vyšší. Ve městech, na nádražích a letištích by síť měla fungovat spolehlivě. V řídce osídlených oblastech se může stát, že aplikace zobrazí jen poslední známou polohu.</p>



<p class="wp-block-paragraph"><strong>Na blízko</strong> přichází ke slovu UWB a Bluetooth Channel Sounding. Telefon vám ukáže přesný směr a vzdálenost, tag začne pípat. Podmínka: váš telefon musí UWB podporovat. Google uvádí kompatibilitu mimo jiné u řad Pixel 8 Pro a novějších, Samsung Galaxy S21+ / Ultra a vyšších a vybraných modelů Motorola Edge a Razr. Bez UWB v telefonu zůstane hledání na úrovni Bluetooth, hrubší, ale stále funkční.</p>



<h2 class="wp-block-heading">Baterie: 600 dní a výměna bez stresu</h2>



<p class="wp-block-paragraph">Lokátor běží na knoflíkovou baterii CR2032, která je předinstalovaná už v krabičce. Motorola na <a rel="nofollow noopener" href="https://www.motorola.com/cz/cs/moto-tag-2">české produktové stránce</a> uvádí výdrž „přes 600 dní&#8220; s poznámkou, že jde o přibližný údaj pro průměrného uživatele v optimálních podmínkách. Zajímavé je, že globální materiály z CES v lednu 2026 pracovaly konzervativněji s formulací „více než 500 dní&#8220;. Česká lokální komunikace tedy přidala sto dní. Ať už je reálná výdrž blíž pěti stům, nebo šesti stům dnům, jde o víc než rok a půl bez jakékoliv údržby. Důvod je prostý: tag nepoužívá mobilní data ani GPS vysílač, jen úsporné BLE a UWB režimy.</p>



<p class="wp-block-paragraph">A když baterie dojde? Výměna je mechanická záležitost, žádné nabíjení kabelem. V balení je přiložený pin. Vložíte ho do otvoru, přitlačíte a pootočíte krytku o 25 stupňů proti směru hodin, vyndáte starou baterii, vložíte novou plusem nahoru, zamknete zpět. Celý úkon zvládne kdokoliv za pár desítek vteřin. CR2032 koupíte v každém supermarketu za dvacet korun.</p>



<h2 class="wp-block-heading">Co dostanete za 999 Kč, a co ne</h2>



<p class="wp-block-paragraph">K srpnu 2026 se moto tag 2 v Česku prodává za 999 Kč včetně DPH, tedy 826 Kč bez daně. V krabičce najdete tag s předinstalovanou baterií a pin pro otevření krytky. Co v balení podle dostupných materiálů není: poutko, klíčenka ani pouzdro. Motorola píše o kompatibilitě s „širokou škálou příslušenství třetích stran&#8220;, počítejte tedy s tím, že způsob uchycení na klíče nebo batoh si pravděpodobně dokoupíte zvlášť.</p>



<p class="wp-block-paragraph">Pro kontext: nový Apple AirTag stojí v Česku 790 Kč, Samsung Galaxy SmartTag2 měl při uvedení doporučenou cenu rovněž 999 Kč. Jenže AirTag funguje výhradně v ekosystému Apple, potřebujete iPhone. Galaxy SmartTag2 běží v síti Samsung SmartThings. Moto tag 2 cílí na celý svět Androidu: stačí jakýkoliv telefon s Androidem 9 a výš, Bluetooth, internet a účet Google. Párování probíhá přes aplikaci Find Hub, doplňková aplikace Moto Tag se stáhne z Play Store a slouží pro správu baterie, zvuku a firmwaru.</p>



<h2 class="wp-block-heading">Bezpečnost a limity, o kterých se nemluví</h2>



<p class="wp-block-paragraph">Každý lokátor je potenciální nástroj ke sledování. Android na to reaguje systémem detekce neznámých trackerů: když se s vámi pohybuje cizí tag oddělený od svého majitele, telefon vás upozorní. Můžete zobrazit mapu, přehrát zvuk, spustit hledání nablízko a podle situace tracker vypnout nebo dočasně pozastavit sdílení polohy z telefonu až na 24 hodin.</p>



<p class="wp-block-paragraph">Google také výslovně uvádí, že tracker tagy nejsou určené ke sledování mazlíčků ani k dohledávání ukradených věcí. To je důležitá brzda proti příliš širokému čtení slibu „najde cokoliv&#8220;: tag je navržený pro osobní předměty jako klíče, peněženku, tašku nebo zavazadlo.</p>



<p class="wp-block-paragraph">Moto tag 2 je první lokátor pro Android, který nepůsobí jako kompromis. Za tisícovku nabízí přesné navádění, globální síť a baterii, kterou vyměníte dřív, než dopijete kafe. Jen je potřeba vědět, že „kdekoliv na světě&#8220; znamená „kdekoliv, kde jsou lidi s Androidem v kapse&#8220;.</p>
</p><div id="sssp-content-end"></div>]]></content:encoded>
					
		
		
		<enclosure url="https://mobify.cz/wp-content/uploads/2026/08/motorola-moto-tag-2-v-telefonu-768x432.jpg" type="image/jpeg" length="36411" />
	</item>
		<item>
		<title>Honor s 200Mpx fotoaparátem a vlastním gimbalem stojí přes 35 tisíc Kč. Vysune se přímo z těla a natáčí jako filmová kamera</title>
		<link>https://mobify.cz/clanky/hardware/honor-s-200mpx-fotoaparatem-a-vlastnim-gimbalem/</link>
		
		<dc:creator><![CDATA[Oliver Cerman]]></dc:creator>
		<pubDate>Fri, 21 Aug 2026 08:46:00 +0000</pubDate>
				<category><![CDATA[Hardware]]></category>
		<guid isPermaLink="false">https://mobify.cz/?p=14671</guid>

					<description><![CDATA[<p>HONOR představil smartphone, jehož hlavní kamera se fyzicky vysune ze zad telefonu a pohybuje se na mechanickém gimbalu, bez jediného externího příslušenství.</p>
]]></description>
										<content:encoded><![CDATA[
<p class="wp-block-paragraph">Představte si, že vytáhnete z kapsy telefon, poklepete na ikonu kamery a ze zadní strany se vysune modul s 200megapixelovým snímačem. Žádný nacvakávací držák, žádný stativ, žádný DJI gimbal za další tisícovky. Kamera se začne sama otáčet, sledovat objekt a stabilizovat obraz, přímo v těle, které váží 248 gramů a měří necelých deset milimetrů. Přesně tohle udělal HONOR se svým Robot Phonem, který čínská firma oficiálně uvedla 12. srpna 2026 a do prodeje posílá 18. srpna. Jde o nejneobvyklejší vlajkový smartphone letošního roku, a zároveň o telefon, u kterého je potřeba pečlivě rozlišit, co je skutečný inženýrský průlom a co marketingový slovník.</p>



<h2 class="wp-block-heading">Gimbal v těle telefonu: co to vlastně znamená</h2>



<p class="wp-block-paragraph">Klíčové slovo celého produktu není „200 megapixelů&#8220;, takové rozlišení má i Samsung Galaxy S25 Ultra. Skutečná novinka je mechanický gimbal se čtyřmi stupni volnosti, zabudovaný přímo do zad smartphonu. HONOR pro něj vyvinul miniaturizované motory a využil zkušenosti z ohebných telefonů, aby celý modul dostal do těla o tloušťce 9,59 mm.</p>



<p class="wp-block-paragraph">Co to umí v praxi:</p>



<ul class="wp-block-list">
<li><strong>Tříosá mechanická stabilizace</strong> vyrovnává otřesy fyzickým pohybem kamery, ne digitálním ořezem.</li>



<li><strong>Rotační pohyby 90° a 180°</strong> kamera se sama natočí, jako byste otáčeli filmovou hlavou na stativu.</li>



<li><strong>Reakční rychlost 360°/s</strong> gimbal reaguje rychleji než ruka.</li>



<li><strong>Inteligentní sledování subjektu</strong> kamera se fyzicky natáčí za osobou v záběru.</li>
</ul>



<p class="wp-block-paragraph">Srovnání s externími gimbaly je výmluvné. Samotný DJI Osmo Mobile 7 váží kolem 300 gramů, verze 7P dokonce 368 gramů. Insta360 Flow 2 Pro má 357 gramů. Honor Robot Phone váží 248 gramů, i s gimbalem, baterií, displejem a vším ostatním. Ergonomii a výdrž specializovaného gimbalu nenahradí, ale odstraňuje nutnost nosit další kus techniky.</p>



<h2 class="wp-block-heading">Co dodala firma ARRI a co zůstalo na Honoru</h2>



<p class="wp-block-paragraph">HONOR spolupracuje s německou firmou <a rel="nofollow noopener" href="https://www.arri.com/en/company/press/press-releases-2026/honor-and-arri-announce-strategic-technical-collaboration">ARRI</a>, výrobcem filmových kamer ALEXA, které točí Hollywood. Tady je ale potřeba být přesný: v Robot Phonu není žádný ARRI hardware. ARRI dodala software, barevnou vědu a profesionální workflow.</p>



<p class="wp-block-paragraph">Konkrétně to znamená:</p>



<ul class="wp-block-list">
<li><strong>ARRI LogC3</strong> logaritmický záznam, který zachová maximální dynamický rozsah pro postprodukci.</li>



<li><strong>10-bit 4:2:2</strong> barevná hloubka a vzorkování na úrovni, kterou běžné smartphony nenabízejí.</li>



<li><strong>ARRI Wide Gamut 3</strong> široký barevný prostor používaný ve filmové produkci.</li>



<li><strong>11 ARRI Looks</strong> přednastavené barevné styly odvozené z filmového workflow.</li>



<li><strong>Kompatibilita s DaVinci Resolve</strong> materiál jde rovnou do profesionálního střihového softwaru.</li>



<li><strong>Pseudobarvy, focus peaking, 2.39:1 výřez</strong> nástroje, které filmaři znají z monitorů na place.</li>
</ul>



<p class="wp-block-paragraph">HONOR na <a rel="nofollow noopener" href="https://www.honor.com/cn/phones/honor-robot-phone/">oficiálních stránkách</a> rovnou nabízí ke stažení Rec.709 LUT a balík ARRI Look souborů. To je důležitý detail: telefon nemíří jen na natáčení, ale i na následné zpracování mimo něj.</p>



<p class="wp-block-paragraph">Tvrzení „natáčí jako filmová kamera&#8220; tedy drží v oblasti pohybu kamery, stabilizace a postprodukčního workflow. Nedrží v tom smyslu, že by telefon nahrazoval ALEXU, její optiky a celý setový provoz. Sám ARRI říká, že cílem je převést principy filmové obrazové vědy do mobilu, ne replikovat filmový hardware.</p>



<h2 class="wp-block-heading">Dva 200Mpx snímače a zbytek výbavy</h2>



<p class="wp-block-paragraph">Robot Phone nemá jeden, ale dva 200megapixelové moduly. Hlavní gimbalová kamera nese 1/1,28&#8243; snímač se světelností f/1.6 a optickou stabilizací. Druhý 200Mpx modul je periskopický teleobjektiv s 1/1,4&#8243; snímačem, f/2.6 a 2,7× optickým zoomem. Trojici doplňuje 50Mpx ultraširokoúhlý objektiv.</p>



<p class="wp-block-paragraph">Zbytek specifikací odpovídá vlajkové lodi:</p>



<figure class="wp-block-table"><table class="has-fixed-layout"><thead><tr><th>Parametr</th><th>Hodnota</th></tr></thead><tbody><tr><td>Čipset</td><td>Snapdragon 8 Elite Gen 5</td></tr><tr><td>Displej</td><td>6,31&#8243;</td></tr><tr><td>Baterie</td><td>7 060 mAh</td></tr><tr><td>Nabíjení</td><td>120W kabelové / 50W bezdrátové</td></tr><tr><td>Paměť</td><td>12/512 GB nebo 16 GB/1 TB</td></tr><tr><td>Rozměry</td><td>9,59 mm tloušťka, 248 g</td></tr></tbody></table></figure>



<p class="wp-block-paragraph">Baterie 7 060 mAh je na 6,31&#8243; displej nadstandard; Galaxy S25 Ultra má 5 000 mAh. HONOR ale neuvádí, kolik vydrží intenzivní 4K natáčení s aktivním gimbalem a sledováním objektu. Papírově je rezerva silná. Ověřený čas pro nejnáročnější scénář ale výrobce nedodal.</p>



<h2 class="wp-block-heading">Kolik skutečně stojí a kde ho seženete</h2>



<p class="wp-block-paragraph">Oficiální čínská startovní cena je 9 999 CNY za verzi 12/512 GB. Vyšší varianta 16 GB/1 TB stojí 12 999 CNY. Podle průměrného kurzu <a rel="nofollow noopener" href="https://www.cnb.cz/en/financial-markets/foreign-exchange-market/central-bank-exchange-rate-fixing/central-bank-exchange-rate-fixing/currency_average.html?currency=CNY">ČNB</a> vychází základní verze zhruba na 30 000 až 31 000 Kč. Hranici 35 000 Kč překročí až po připočtení české 21% DPH při individuálním dovozu, a to ještě bez dopravy a celního řízení.</p>



<p class="wp-block-paragraph">Oficiální český prodej v době přípravy článku potvrzen není. Český web Honoru sice Robot Phone ukazuje na prezentační stránce z MWC 2026, ale v aktuálním seznamu telefonů pro ČR model chybí. Reálně ho tedy seženete jen šedým importem, s rizikem absence záruky a lokálního servisu.</p>



<h2 class="wp-block-heading">Pro koho to dává smysl</h2>



<p class="wp-block-paragraph">Robot Phone není univerzální „nejlepší smartphone roku&#8220;. Je to specializovaný nástroj pro úzkou, ale konkrétní skupinu: sólo videokreatoři, cestovatelští vlogeři, autoři živých přenosů a tech nadšenci, kteří chtějí gimbal, tracking a log workflow stále u sebe. Pro běžného prémiového uživatele, který chce spolehlivý fotomobil s českou zárukou, dává víc smyslu Galaxy S25 Ultra nebo iPhone 16 Pro Max.</p>



<p class="wp-block-paragraph">Jenže právě v tom je Robot Phone zajímavý. Nepokouší se být lepší Samsung nebo lepší iPhone. Pokouší se být úplně jiná kategorie, telefon, který fyzicky pohybuje kamerou. A to zatím nedělá nikdo jiný.</p>
</p><div id="sssp-content-end"></div>]]></content:encoded>
					
		
		
		<enclosure url="https://mobify.cz/wp-content/uploads/2026/08/honor-robot-phone-768x432.jpg" type="image/jpeg" length="21388" />
	</item>
		<item>
		<title>3 TB v kapse: Miniaturní flashka a kapesní SSD si rozdělí práci lépe, než byste čekali</title>
		<link>https://mobify.cz/clanky/hardware/mini-3tb-flashka-si-rozdeli-praci-lepe-nez-byste-cekali/</link>
		
		<dc:creator><![CDATA[Petr Sedmík]]></dc:creator>
		<pubDate>Mon, 17 Aug 2026 08:38:00 +0000</pubDate>
				<category><![CDATA[Hardware]]></category>
		<guid isPermaLink="false">https://mobify.cz/?p=14432</guid>

					<description><![CDATA[<p>Terabajtová flashka o hmotnosti tří gramů a dvouterabajtové kapesní SSD s rychlostí 2 000 MB/s. Dohromady 3 TB, z nichž každý byte má jinou úlohu.</p>
]]></description>
										<content:encoded><![CDATA[
<p class="wp-block-paragraph">Když se řekne „3 TB v kapse&#8220;, zní to jako marketingový trik. Není. SanDisk Extreme Fit USB-C s kapacitou 1 TB a SanDisk Extreme Portable SSD V3 s kapacitou 2 TB jsou dvě fyzicky existující zařízení, která se vejdou do kapsy bundy, jedno váží 3 gramy, druhé necelých 47. Pointa ale neleží v součtu kapacit. Leží v tom, že každé z nich řeší jinou situaci, a právě proto fungují spolu líp než dvě stejná úložiště. Jen drobnost pro pořádek: 3 TB je výrobní označení v desetinných terabajtech. Operační systém vám ukáže zhruba 2,73 TiB. Nic nechybí, jen se jinak počítá.</p>



<h2 class="wp-block-heading">Flashka, která zůstane v notebooku</h2>



<p class="wp-block-paragraph"><a rel="nofollow noopener" href="https://www.sandisk.com/cs-cz/products/usb-flash-drives/sandisk-extreme-fit-usb-c">SanDisk Extreme Fit USB-C</a> měří 18,5 × 13,7 × 16 mm. Z USB-C portu notebooku vyčnívá sotva pár milimetrů, výrobce ji přímo navrhoval jako úložiště, které může zůstat zasunuté pořád. A přesně tady začíná její role.</p>



<p class="wp-block-paragraph">Notebook s 256GB nebo 512GB interním diskem dnes není výjimka, zvlášť v cenově přístupnějších kategoriích. Extreme Fit přidá terabajt prostoru, aniž byste museli cokoliv šroubovat, klonovat nebo reinstalovat. Dokumenty, offline knihovny, fotky z telefonu, instalační soubory, exporty z práce, všechno, co chcete mít po ruce, ale co nemusí ležet na nejrychlejším možném disku.</p>



<p class="wp-block-paragraph">Rychlost čtení až 400 MB/s přitom není málo. Běžné USB-C flashky od SanDisk Ultra nabízejí kolem 150 MB/s, Kingston microDuo 3C Gen3 se dostane na 200 MB/s. Extreme Fit je tedy zhruba dvakrát až třikrát rychlejší než to, co většina lidí nosí na klíčích. Na interní NVMe to samozřejmě nemá, ale pro svou roli „tichého rozšíření&#8220; to bohatě stačí.</p>



<h2 class="wp-block-heading">SSD pro těžkou práci</h2>



<p class="wp-block-paragraph"><a rel="nofollow noopener" href="https://www.sandisk.com/cs-cz/products/ssd/external-ssd/sandisk-extreme-portable-ssd-v3">SanDisk Extreme Portable SSD V3</a> je jiné zvíře. Rozměry 85 × 51 × 10 mm, tělo s gumovým povrchem, certifikace IP65 proti prachu a vodě, odolnost pádu ze tří metrů. A hlavně: sekvenční čtení až 2 000 MB/s.</p>



<p class="wp-block-paragraph">Dva tisíce megabajtů za sekundu znamenají, že 50GB složku s RAW fotkami přesunete za necelou půlminutu. Video z natáčení, projektové adresáře, klientské archivy, ruční zálohy celého systému, tohle je doména externího SSD. Navíc nabízí hardwarové šifrování AES-256 s heslem přes aplikaci SanDisk App, takže ztráta disku nemusí znamenat ztrátu dat.</p>



<p class="wp-block-paragraph">Jedno zásadní „ale&#8220; si zaslouží tučné písmo: <strong>plných 2 000 MB/s dosáhnete jen na portu USB 3.2 Gen 2×2 s propustností 20 Gb/s.</strong> Na běžnějším USB 3.2 Gen 2 (10 Gb/s) spadne rychlost zhruba na polovinu. Samotné označení USB-C nebo USB4 na notebooku nestačí, hledejte ve specifikacích výslovně „20 Gb/s&#8220; nebo „Gen 2×2&#8243;. Jinak platíte za rychlost, kterou váš počítač neumí využít. Informaci potvrzuje i <a rel="nofollow noopener" href="https://support-en.sandisk.com/app/answers/detailweb/a_id/52487/~/learn-how-to-resolve-slow-speeds-and-get-maximum-performance-on-a-sandisk">oficiální podpora SanDisk</a>.</p>



<h2 class="wp-block-heading">Proč ne dvě SSD?</h2>



<p class="wp-block-paragraph">Logická námitka: proč nekoupit dvě externí SSD a mít rychlost všude? Protože rychlost není jediný parametr. Extreme Fit má tři gramy a z portu prakticky netrčí. Portable SSD V3 má 47 gramů, kabel a krabičku, kterou musíte někam položit. Jako trvale připojené rozšíření notebooku je SSD nepraktické, překáží, hrozí odpojení, zabírá místo na stole i v tašce.</p>



<p class="wp-block-paragraph">Opačně to platí taky. Flashka s 400 MB/s nenahradí SSD při přenosu stovek gigabajtů. Nemá IP65, nemá šifrování heslem, nemá kapacitu 2 TB. Každé zařízení exceluje ve své roli a kulhá v té druhé.</p>



<p class="wp-block-paragraph">Jednoduchý systém třídění:</p>



<ul class="wp-block-list">
<li><strong>Na flashku:</strong> soubory, které mají být s notebookem pořád, dokumenty, offline média, pracovní přetok, instalačky, menší exporty.</li>



<li><strong>Na SSD:</strong> velké pracovní celky, které přesouváte mezi počítači, video, RAW, projektové složky, zálohy, hotové zakázky k archivaci.</li>
</ul>



<h2 class="wp-block-heading">Ceny, dostupnost a jedno důležité varování</h2>



<p class="wp-block-paragraph">V českém retailu se v době psaní článku Extreme Fit USB-C 1 TB pohybuje od zhruba 6 400 Kč (Heureka) do 7 800 Kč (Smarty). Extreme Portable SSD V3 2 TB startuje kolem 13 500 Kč na Heurece, v DATARTu stojí necelých 15 000 Kč. Za celou trojterabajtovou sestavu tedy počítejte s orientační investicí kolem 20 000 až 23 000 korun.</p>



<p class="wp-block-paragraph">Obě zařízení jsou skladem v českých obchodech, objednávání ze zahraničí není nutné. Ale pozor na jednu záludnost: v nabídkách se vedle sebe objevují dvě generace externího SSD, <strong>starší V2</strong> (model SDSSDE61, až 1 050 MB/s) a <strong>novější V3</strong> (model SDSSDE70, až 2 000 MB/s). Cenový rozdíl nemusí být na první pohled dramatický, výkonnostní ano. Kontrolujte modelové číslo. Hledáte SDSSDE70.</p>



<h2 class="wp-block-heading">Komu to dává smysl</h2>



<p class="wp-block-paragraph">Nemusíte být profesionální fotograf ani střihač videa. Stačí mít notebook s menším interním diskem a občasnou potřebu přesouvat větší balíky dat. Student, který chce offline knihovnu a zároveň rychlé zálohy semestrálních projektů. Freelancer, který nosí klientské podklady mezi domovem a kanceláří. Kdokoliv, kdo nechce řešit, jestli se mu ještě něco vejde na disk.</p>



<p class="wp-block-paragraph">Tři terabajty v kapse nejsou o tom mít hodně místa. Jsou o tom mít správné místo pro správná data, jedno úložiště, které nevidíte, a druhé, které vytáhnete jen tehdy, když na rychlosti záleží.</p>
</p><div id="sssp-content-end"></div>]]></content:encoded>
					
		
		
		<enclosure url="https://mobify.cz/wp-content/uploads/2026/08/flash-disk-sandisk-extreme-fit-usb-c-768x432.jpg" type="image/jpeg" length="29131" />
	</item>
	</channel>
</rss>
