<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?><rss version="2.0"
	xmlns:content="http://purl.org/rss/1.0/modules/content/"
	xmlns:wfw="http://wellformedweb.org/CommentAPI/"
	xmlns:dc="http://purl.org/dc/elements/1.1/"
	xmlns:atom="http://www.w3.org/2005/Atom"
	xmlns:sy="http://purl.org/rss/1.0/modules/syndication/"
	xmlns:slash="http://purl.org/rss/1.0/modules/slash/"
	xmlns:media="http://search.yahoo.com/mrss/" >

<channel>
	<title>baterie &#8211; Mobify.cz &#8211; Váš párťák ve světě elektroniky</title>
	<atom:link href="https://mobify.cz/clanky/tagy/baterie/feed/" rel="self" type="application/rss+xml" />
	<link>https://mobify.cz</link>
	<description></description>
	<lastBuildDate>Sun, 01 Nov 2026 01:44:06 +0000</lastBuildDate>
	<language>cs</language>
	<sy:updatePeriod>
	hourly	</sy:updatePeriod>
	<sy:updateFrequency>
	1	</sy:updateFrequency>
	<generator>https://wordpress.org/?v=7.1.1</generator>

<image>
	<url>https://mobify.cz/wp-content/uploads/2026/02/apple-touch-icon-150x150.png</url>
	<title>baterie &#8211; Mobify.cz &#8211; Váš párťák ve světě elektroniky</title>
	<link>https://mobify.cz</link>
	<width>32</width>
	<height>32</height>
</image> 
	<item>
		<title>Většina lidí má ve Windows i macOS špatně nastavené napájení. Stačí to změnit a ušetříte na elektřině i baterii</title>
		<link>https://mobify.cz/clanky/rady/windows-macos-spatne-nastavene-napajeni/</link>
		
		<dc:creator><![CDATA[Vojtěch Kalivoda]]></dc:creator>
		<pubDate>Sun, 01 Nov 2026 18:46:00 +0000</pubDate>
				<category><![CDATA[Rady a tipy]]></category>
		<category><![CDATA[baterie]]></category>
		<category><![CDATA[elektřina]]></category>
		<category><![CDATA[macOS]]></category>
		<category><![CDATA[napájení]]></category>
		<category><![CDATA[nastavení]]></category>
		<category><![CDATA[počítač (PC)]]></category>
		<category><![CDATA[Windows]]></category>
		<guid isPermaLink="false">https://mobify.cz/?p=17699</guid>

					<description><![CDATA[<p><strong>Výzkumy ukazují, že přes polovinu uživatelů nikdy nesáhla na nastavení napájení svého počítače. Přitom stačí tři drobné změny, které zaberou minutu.</strong></p>
]]></description>
										<content:encoded><![CDATA[
<p class="wp-block-paragraph">Když mluvíme o „špatně nastaveném napájení“, nemáme na mysli poruchu ani chybu systému. Jde o to, že výchozí nastavení Windows 11 i macOS představuje kompromis mezi výkonem, pohodlím a spotřebou energie. Většina uživatelů ho přitom nikdy neupraví podle svých potřeb. Podle studie Microsoft Research uvedlo 45 procent dotázaných, že nastavení napájení nikdy neměnilo, a dalších 11 procent ani nevědělo, že takové možnosti existují. <a rel="nofollow noopener" href="https://www.energy.ca.gov/sites/default/files/2021-06/CEC-500-2021-034.pdf">Výzkum Kalifornské energetické komise</a> přinesl podobná zjištění: pouze 16 procent respondentů uvedlo, že výchozí nastavení upravilo samo, a jen 29 procent vědělo, že ho může ovlivnit. Tato čísla naznačují, že řada lidí nechává počítač pracovat s nastavením, které nemusí odpovídat jejich způsobu používání. Přitom několik jednoduchých změn může snížit spotřebu energie, omezit zbytečný provoz a u notebooků prodloužit výdrž baterie.</p>



<h2 class="wp-block-heading">Tři přepínače, které dělají rozdíl</h2>



<p class="wp-block-paragraph">Nejde o jeden zázračný posuvník. Největší smysl má kombinace tří nastavení, která spolu souvisejí, ale ve Windows i macOS je najdete na různých místech:</p>



<ul class="wp-block-list">
<li><strong>Režim napájení</strong> – ve Windows 11 jde o volbu „Power mode“ s možnostmi Best power efficiency, Balanced a Best performance. Na Macu se dostupné režimy liší podle modelu a zahrnují například Low Power, Automatic a High Power.</li>



<li><strong>Čas vypnutí obrazovky</strong> – určuje, jak dlouho zůstane displej zapnutý, když počítač nepoužíváte.</li>



<li><strong>Čas uspání počítače</strong> – stanovuje, po jak dlouhé době nečinnosti počítač přejde do režimu spánku.</li>
</ul>



<p class="wp-block-paragraph">Každé nastavení má trochu jiný význam podle toho, zda používáte notebook, nebo stolní počítač. Notebook na baterii těží především z úsporného režimu a rozumně nastavených časovačů, které mohou prodloužit výdrž na jedno nabití. U stolního počítače připojeného k síti se zase vyplatí omezit dobu, po kterou zůstává zbytečně zapnutý počítač a monitor, třeba když jeho majitel odejde na oběd nebo už skončil pracovní den.</p>



<h2 class="wp-block-heading">Kde to najdete ve Windows 11</h2>



<p class="wp-block-paragraph">Základní cesta vede přes <strong>Start → Nastavení → Systém → Napájení a baterie</strong> (Power &amp; battery). Najdete tu režim napájení, úsporné funkce i časovače pro vypnutí obrazovky a přechod do režimu spánku. V podporovaných verzích Windows 11 je k dispozici také sekce „Energy recommendations“, která sdružuje doporučená nastavení pro snížení spotřeby.</p>



<p class="wp-block-paragraph">Některé další možnosti jsou ale schované jinde. Chování počítače při stisknutí tlačítka napájení nebo zavření víka nastavíte v části <strong>Další nastavení napájení</strong> (Additional power settings). Tam můžete určit, zda se má počítač uspat, přejít do hibernace, nebo zůstat zapnutý. Dostupné volby se mohou lišit podle zařízení.</p>



<p class="wp-block-paragraph">Pár konkrétních doporučení:</p>



<ul class="wp-block-list">
<li>Přepněte režim napájení na <strong>Best power efficiency</strong>, pokud zrovna nepotřebujete maximální výkon. Pro běžnou kancelářskou práci, prohlížení webu nebo sledování videí může být úspornější režim dostačující.</li>



<li>Zapněte <strong>Energy saver</strong>, pokud ho váš počítač nabízí. Tato funkce omezuje některé činnosti na pozadí a může také snížit jas displeje.</li>



<li>Nastavte vypnutí obrazovky například na <strong>5 minut při napájení z baterie a 10 minut při připojení k adaptéru</strong>. Jde o praktický výchozí bod, který si můžete upravit podle vlastních potřeb.</li>



<li>Přechod do režimu spánku nastavte přibližně na <strong>10–15 minut nečinnosti</strong>. Počítač tak nebude zbytečně dlouho běžet, když ho nepoužíváte. Zároveň je vhodné zařízení při odchodu zamykat, protože samotný režim spánku nenahrazuje zabezpečení účtu.</li>
</ul>



<p class="wp-block-paragraph">A ještě jedna důležitá věc: spořič obrazovky není totéž co režim spánku. Animace nebo fotografie na obrazovce mohou spotřebovávat energii, zatímco při uspání počítač přejde do úsporného stavu. Pokud vám jde o snížení spotřeby, nastavení automatického uspání je obvykle účinnější než samotný spořič obrazovky.</p>



<h2 class="wp-block-heading">Jak na to v macOS</h2>



<p class="wp-block-paragraph">Na Macu začněte v nabídce <strong>Apple menu → Nastavení systému</strong>. U MacBooku najdete nastavení související s napájením především v sekci <strong>Baterie</strong>, zatímco u stolních Maců jsou některé možnosti v sekci <strong>Energie</strong>. Čas automatického vypnutí displeje se podle verze systému a typu zařízení nastavuje také v části <strong>Zamykací obrazovka</strong> (Lock Screen).</p>



<p class="wp-block-paragraph">Pokud váš Mac nabízí režim <strong>Low Power</strong>, jeho zapnutím můžete snížit spotřebu energie a u notebooku prodloužit výdrž baterie. Režim Automatic ponechává řízení napájení na systému. Na některých výkonnějších modelech je dostupný také režim High Power, který může zvýšit výkon při náročných úlohách, ale za cenu vyšší spotřeby a případně hlučnějšího chlazení. Pro běžné každodenní používání ho většina lidí nepotřebuje.</p>



<p class="wp-block-paragraph">Na co si dát pozor u Macu:</p>



<ul class="wp-block-list">
<li><strong>Wake for network access</strong> – tato volba umožňuje počítači probudit se kvůli některým síťovým požadavkům. Pokud nepotřebujete vzdálený přístup nebo sdílení souborů, zvažte její vypnutí, pokud ji váš Mac nabízí.</li>



<li><strong>Prevent automatic sleeping on power adapter when the display is off</strong> – pokud je tato možnost zapnutá, Mac může zůstat vzhůru i po vypnutí displeje. Hodí se například při některých úlohách na pozadí, ale pro běžné používání nemusí být nutná.</li>



<li>Zkraťte dobu, po které se displej vypne, například na <strong>5–10 minut</strong>. Konkrétní možnosti a názvy položek závisí na verzi macOS a typu zařízení.</li>
</ul>



<p class="wp-block-paragraph">Změny nastavení se obvykle projeví ihned, takže restart počítače není potřeba.</p>



<h2 class="wp-block-heading">Kolik reálně ušetříte</h2>



<p class="wp-block-paragraph">Tady je důležité neslibovat zázraky. <a rel="nofollow noopener" href="https://www.energystar.gov/products/computers">ENERGY STAR</a> doporučuje využívat funkce správy napájení, které omezují spotřebu počítačů v době nečinnosti. Konkrétní úspora ale závisí na typu zařízení, jeho spotřebě, délce nečinnosti i ceně elektřiny.</p>



<p class="wp-block-paragraph">U notebooku, který je už z výroby poměrně úsporný, může být finanční úspora za elektřinu relativně malá. Větší praktický přínos se často projeví v delší výdrži baterie, zejména pokud počítač používáte mimo dosah zásuvky. Stolní počítač s externím monitorem může ušetřit více, pokud dosud zůstával dlouhé hodiny zapnutý i v době, kdy ho nikdo nepoužíval.</p>



<p class="wp-block-paragraph">Přesnou částku bez znalosti spotřeby zařízení a vašich návyků určit nelze. U některých sestav půjde jen o malé částky, u jiných může být rozdíl výraznější. Smyslem těchto změn navíc není pouze ušetřit peníze, ale také omezit zbytečnou spotřebu.</p>



<p class="wp-block-paragraph">Důležitý je především jednoduchý návyk: počítač přejde do úsporného režimu, když ho nepotřebujete, a rychle se probudí, až se k němu vrátíte.</p>



<h2 class="wp-block-heading">Proč to výrobci nenastaví rovnou na maximum úspory</h2>



<p class="wp-block-paragraph">Protože nejúspornější nastavení nemusí vyhovovat každému. Příliš krátký časovač může vypínat displej ve chvíli, kdy ještě čtete dlouhý článek. Uspání zase může přerušit některé úlohy nebo zkomplikovat vzdálený přístup. Výchozí nastavení proto musí počítat s různými způsoby používání, od běžné kancelářské práce až po stahování souborů nebo náročné výpočty.</p>



<p class="wp-block-paragraph">Microsoft i Apple se snaží nabídnout rozumný kompromis a nechat uživatelům možnost přizpůsobení. Windows 11 navíc obsahuje doporučení pro úsporu energie a macOS nabízí funkce pro efektivnější správu napájení a nabíjení baterie.</p>



<p class="wp-block-paragraph">Stačí několik minut v nastavení a pár jednoduchých změn. Notebook může na jedno nabití vydržet déle, stolní počítač nebude zbytečně běžet během dlouhých přestávek a spotřeba elektřiny může klesnout. Není to revoluce, ale právě takové drobnosti se vyplatí nastavit a dál na ně nemyslet.</p>
</p><div id="sssp-content-end"></div>]]></content:encoded>
					
		
		
		<enclosure url="https://mobify.cz/wp-content/uploads/2026/10/notebook-napajeni-kontrola-spotreby-768x432.jpg" type="image/jpeg" length="30825" />
	</item>
		<item>
		<title>Motorola chystá telefon s baterií 7 000 mAh za 6490 Kč. Na jedno nabití vydrží i přes 2 dny a podporu dostane na 5 let</title>
		<link>https://mobify.cz/clanky/novinky/motorola-telefon-s-baterii-7-000-mah/</link>
		
		<dc:creator><![CDATA[Oliver Cerman]]></dc:creator>
		<pubDate>Wed, 28 Oct 2026 12:13:00 +0000</pubDate>
				<category><![CDATA[Novinky]]></category>
		<category><![CDATA[Android]]></category>
		<category><![CDATA[baterie]]></category>
		<category><![CDATA[mobil]]></category>
		<category><![CDATA[Motorola]]></category>
		<category><![CDATA[telefon]]></category>
		<guid isPermaLink="false">https://mobify.cz/?p=17522</guid>

					<description><![CDATA[<p><strong>Motorola moto g47 power 5G se podle českých obchodních listingů chystá na trh s cenou 6 490 Kč, baterií o kapacitě 7 000 mAh a podporou na 5 let.</strong></p>
]]></description>
										<content:encoded><![CDATA[
<p class="wp-block-paragraph">Čtyři údaje o jednom telefonu spolu souvisejí víc, než se na první pohled zdá. Motorola moto g47 power 5G, evidovaná pod označením XT2625-15, se objevila v evropské databázi EPREL i v českých e-shopech ještě před oficiálním představením. Podle databáze <a rel="nofollow noopener" href="https://www.prad.de/moto-g47-power-6790-mah-120-hz-display-und-fuenf-jahre-updates-vor-der-offiziellen-vorstellung/">EPREL</a> činí jmenovitá kapacita baterie 6 790 mAh, zatímco v marketingových materiálech se zaokrouhluje na 7 000 mAh. Ve standardizovaném testu EU dosahuje výdrž na jedno nabití 78 hodin a 19 minut, tedy více než tří dnů v laboratorních podmínkách. To však neznamená, že telefon při běžném používání vydrží stejně dlouho. Výsledek ovlivňuje způsob používání, například telefonování, prohlížení webu nebo sledování videí.</p>



<p class="wp-block-paragraph">Podle regulatorních údajů má výrobce zajišťovat softwarovou podporu po dobu pěti let. Ta zahrnuje bezpečnostní a opravné aktualizace i další softwarová vylepšení, neznamená však automaticky pět velkých aktualizací Androidu. Počet hlavních verzí systému, na které telefon přejde, Motorola veřejně nepotvrdila. Český e-shop Huramobil uvádí cenu 6 490 Kč včetně české distribuce.</p>



<h2 class="wp-block-heading">Co za ty peníze dostanete a co ne</h2>



<p class="wp-block-paragraph">Motorola u modelu moto g47 power 5G sází především na dlouhou výdrž baterie. Ostatní parametry je potřeba posuzovat s ohledem na cenu a zaměření telefonu. Podle dostupných údajů má nabídnout následující výbavu:</p>



<ul class="wp-block-list">
<li>Displej: 6,7″ IPS LCD, rozlišení 1 604 × 720 px (HD+), obnovovací frekvence 120 Hz</li>



<li>Procesor: MediaTek Dimensity 6300</li>



<li>Paměť: 4 GB RAM, 128 GB úložiště</li>



<li>Baterie: 7 000 mAh, jmenovitá kapacita 6 790 mAh, nabíjení výkonem 30 až 33 W podle zdroje</li>



<li>Odolnost: IP64, tedy ochrana proti prachu a stříkající vodě, nikoli proti ponoření</li>



<li>Systém: Android 16</li>
</ul>



<p class="wp-block-paragraph">Kompromisy jsou poměrně jasné. Rozlišení HD+ na 6,7palcovém displeji znamená nižší jemnost obrazu než u konkurentů s panely Full HD+ AMOLED. Čtyři gigabajty RAM mohou být při náročnějším používání omezením, zejména pokud máte současně otevřených více aplikací. Certifikace IP64 chrání telefon před prachem a stříkající vodou, nikoli před ponořením do vody, například v bazénu nebo dřezu.</p>



<p class="wp-block-paragraph">Nejasnosti se objevují také u fotoaparátu. Strukturované parametry českého e-shopu uvádějí rozlišení 50 Mpx, zatímco marketingový popis na stejné stránce zmiňuje 108 Mpx. Bez jednoznačného potvrzení výrobce proto nelze určit, který údaj je správný.</p>



<h2 class="wp-block-heading">Jak si stojí proti české konkurenci</h2>



<p class="wp-block-paragraph">V cenové kategorii kolem 6 500 až 7 000 Kč není baterie s kapacitou 7 000 mAh běžným standardem. Motorola však musí soupeřit s telefony, které za podobné peníze nabízejí lepší displeje, více paměti nebo vyšší odolnost. Pro představu lze uvést dva alternativní modely:</p>



<figure class="wp-block-table"><table class="has-fixed-layout"><tbody><tr><th>Parametr</th><th>Motorola moto g47 power 5G</th><th>Samsung Galaxy A26 5G (6/128 GB)</th><th>Xiaomi Redmi Note 14 5G (8/256 GB)</th></tr><tr><td>Cena</td><td>6 490 Kč</td><td>6 749 Kč</td><td>6 990 Kč</td></tr><tr><td>Baterie</td><td>7 000 mAh</td><td>5 000 mAh</td><td>5 110 mAh</td></tr><tr><td>Displej</td><td>HD+ LCD, 120 Hz</td><td>Full HD+ AMOLED</td><td>Full HD+ AMOLED</td></tr><tr><td>RAM / úložiště</td><td>4 / 128 GB</td><td>6 / 128 GB</td><td>8 / 256 GB</td></tr><tr><td>Nabíjení</td><td>30–33 W</td><td>25 W</td><td>45 W</td></tr><tr><td>Odolnost</td><td>IP64</td><td>IP67</td><td>Záleží na konkrétní verzi</td></tr></tbody></table></figure>



<p class="wp-block-paragraph">Uvedené ceny a parametry je vhodné před nákupem ověřit, protože se mohou měnit podle prodejce a konkrétní varianty telefonu.</p>



<p class="wp-block-paragraph">Samsung Galaxy A26 5G nabízí jemnější displej, vyšší odolnost proti vodě a více operační paměti. Xiaomi Redmi Note 14 5G zase přidává větší úložiště, rychlejší nabíjení a jemnější obraz. Motorola má podle uváděných parametrů největší baterii, její cenová výhoda je však relativně malá: oproti Samsungu činí 259 Kč a oproti Xiaomi 500 Kč.</p>



<p class="wp-block-paragraph">Model moto g47 power 5G tak dává největší smysl lidem, kteří upřednostňují dlouhou výdrž před kvalitou displeje a velkou pamětí. Pokud ale telefon používáte na hry, náročnější aplikace nebo často sledujete videa, mohou být výhody konkurence důležitější.</p>



<h2 class="wp-block-heading">Baterie, která má vydržet roky</h2>



<p class="wp-block-paragraph">Pozornost si zaslouží také údaj o 1 200 nabíjecích cyklech, po jejichž absolvování má baterie podle dostupných informací zachovat alespoň 80 % původní kapacity. Co to znamená v praxi?</p>



<p class="wp-block-paragraph">Při jednom ekvivalentním plném nabíjecím cyklu denně by dosažení této hranice odpovídalo přibližně 3,3 roku. Pokud by uživatel spotřeboval v průměru jeden plný cyklus za dva dny, vycházelo by to zhruba na 6,6 roku.</p>



<p class="wp-block-paragraph">Jde však pouze o orientační výpočet, nikoli o záruku skutečné životnosti baterie. Počet cyklů navíc není totéž co počet připojení telefonu k nabíječce. Jeden ekvivalentní cyklus představuje součet spotřeby odpovídající 100 % kapacity, který může vzniknout i během několika částečných nabití. Skutečné stárnutí baterie ovlivňuje také teplota, způsob nabíjení a celkové používání telefonu.</p>



<p class="wp-block-paragraph">Pokud se potvrdí pětiletá softwarová podpora, mohla by baterie při šetrném zacházení sloužit po většinu této doby bez výrazného poklesu kapacity. Nelze však předem tvrdit, že vydrží déle než celý telefon nebo že po uvedeném počtu cyklů bude její stav odpovídat laboratorním údajům.</p>



<p class="wp-block-paragraph">EPREL podle dostupných informací uvádí také dobrovolnou výrobní záruku v délce 36 měsíců. Tu je nutné odlišovat od softwarové podpory: záruka se vztahuje na výrobek za stanovených podmínek, zatímco softwarová podpora se týká aktualizací. Přesný rozsah záruky je vhodné ověřit v podmínkách výrobce či prodejce.</p>



<h2 class="wp-block-heading">Kdy a kde ho koupíte</h2>



<p class="wp-block-paragraph">Termín uvedení telefonu na trh zatím není jednoznačný. V databázi EPREL se objevuje datum 15. října 2026, sekundární zdroje dříve uváděly očekávané zahájení prodeje u Alzy 23. října 2026 a český <a rel="nofollow noopener" href="https://www.huramobil.cz/motorola-moto-g47-power-4gb-128gb-dual-sim-pantone-capri/dp-188031/">listing na Huramobilu</a> pracuje s datem 16. listopadu 2026.</p>



<p class="wp-block-paragraph">Tyto termíny se mohou měnit a samy o sobě nepředstavují oficiální potvrzení výrobce. Dokud Motorola nezveřejní definitivní datum, je proto lepší považovat uvedené údaje za orientační.</p>



<p class="wp-block-paragraph">Další otázkou je software. Telefon má podle dostupných informací přijít s Androidem 16. Ani případné vydání novější verze Androidu ale automaticky neznamená, že ji konkrétní model dostane ihned při uvedení na trh. Zda a kdy Motorola nabídne pro moto g47 power 5G aktualizaci na <a rel="nofollow noopener" href="https://blog.google/products-and-platforms/platforms/android/android-17-features/">Android 17</a>, zatím není potvrzeno.</p>



<p class="wp-block-paragraph">Motorola moto g47 power 5G nevypadá jako nejvyváženější telefon ve své cenové kategorii. Její hlavní předností má být baterie s vysokou kapacitou a dlouhá výdrž na jedno nabití. Za to ale uživatel zaplatí kompromisy v podobě méně jemného displeje a omezené operační paměti.</p>



<p class="wp-block-paragraph">Pokud hledáte telefon, který při běžném používání zvládne fungovat několik dní bez nabíječky, může stát za pozornost. Jestliže však dáváte přednost kvalitnímu displeji, větší paměti a univerzálnější výbavě, vyplatí se porovnat ji také s konkurenčními modely v podobné cenové kategorii.</p>
</p><div id="sssp-content-end"></div>]]></content:encoded>
					
		
		
		<enclosure url="https://mobify.cz/wp-content/uploads/2026/10/android-telefon-motorola-g-47-768x432.jpg" type="image/jpeg" length="24478" />
	</item>
		<item>
		<title>Lidem chybí staré dobré časy s „hloupými telefony“. Průzkum odhalil, na co v době smartphonů vzpomínají nejraději</title>
		<link>https://mobify.cz/clanky/poznatky/lidem-chybi-casy-s-hloupymi-telefony/</link>
		
		<dc:creator><![CDATA[Oliver Cerman]]></dc:creator>
		<pubDate>Sun, 25 Oct 2026 18:48:00 +0000</pubDate>
				<category><![CDATA[Poznatky]]></category>
		<category><![CDATA[baterie]]></category>
		<category><![CDATA[mobil]]></category>
		<category><![CDATA[smartphone]]></category>
		<category><![CDATA[telefon]]></category>
		<guid isPermaLink="false">https://mobify.cz/?p=17432</guid>

					<description><![CDATA[<p><strong>Výdrž baterie. To je jednoznačný vítěz nostalgie po éře tlačítkových telefonů, jak ukázal průzkum polského operátora Plus zveřejněný v říjnu 2026.</strong></p>
]]></description>
										<content:encoded><![CDATA[
<p class="wp-block-paragraph">Operátor Plus u příležitosti třiceti let mobilní telefonie <a rel="nofollow noopener" href="https://www.plus.pl/blog/biuro-prasowe/sponsoring-i-csr/poczatki-telefonii-komorkowej-we-wspomnieniach-polakow">publikoval výsledky průzkumu</a> s názvem „Počátky mobilní telefonie ve vzpomínkách Poláků“. Ptá se v něm lidí napříč generacemi, co jim na starých „hloupých telefonech“, tedy tlačítkových přístrojích bez plnohodnotného operačního systému a běžné možnosti instalovat aplikace, chybí nejvíc. Výsledek je překvapivě jednoznačný: nejde o hru Snake, vyměnitelné kryty ani fyzickou klávesnici. Lidé napříč věkovými skupinami od baby boomers po generaci Z nejčastěji zmiňují výdrž baterie. U mileniálů ji uvedlo 39 % dotázaných, u generace X a generace Z shodně 32 %. Na dalších místech se objevily jednoduché ovládání a spolehlivost.</p>



<p class="wp-block-paragraph">Průzkum se sice týkal polských uživatelů a operátor v dostupném materiálu neupřesnil počet respondentů ani způsob sběru dat, jeho závěry ale mohou rezonovat i v Česku. Stačí se podívat na to, jaké tlačítkové telefony se u nás stále prodávají a kdo si je kupuje.</p>



<h2 class="wp-block-heading">Nokia 3310: telefon, který vydržel déle než vztahy</h2>



<p class="wp-block-paragraph">Symbolem celé éry zůstává Nokia 3310. Když ji finský výrobce v září 2000 uvedl na trh, sliboval výdrž až 260 hodin v pohotovostním režimu, tedy téměř jedenáct dní bez nabíječky. Při hovoru měla vydržet až čtyři a půl hodiny.</p>



<p class="wp-block-paragraph">Pro srovnání, dnešní iPhone 16 Pro Max uvádí až 33 hodin přehrávání videa a Samsung Galaxy S25 Ultra až 31 hodin. Jde o odlišné způsoby měření, takže čísla nelze přímo porovnávat. Přesto dobře ilustrují rozdíl mezi tehdejšími tlačítkovými telefony, které měly především dlouho vydržet, a dnešními smartphony, které zvládají mnohem více úkolů, ale také spotřebovávají více energie.</p>



<p class="wp-block-paragraph">V Česku se Nokia 3310 stala fenoménem. Už v dubnu 2001 řešili tuzemští operátoři mimořádnou poptávku po mobilních telefonech i jejich dotované ceny. A nejde jen o internetovou nostalgii. Podle vyjádření mluvčího Vodafonu, které v dubnu 2024 citoval server <a rel="nofollow noopener" href="https://mobilenet.cz/clanky/cesi-stale-pouzivaji-nokie-3310-ci-siemensy-c35i-ktery-mobil-ale-zcela-dominuje-50272">Mobilenet.cz</a>, bylo v české síti stále aktivních přibližně 1 300 původních Nokií 3310.</p>



<h2 class="wp-block-heading">Každá generace vzpomíná jinak</h2>



<p class="wp-block-paragraph">Průzkum operátora Plus ukazuje, že nostalgie po starých telefonech nemá u všech generací stejnou podobu. Baby boomers a generace X mají silnou vazbu na Nokii, která pro řadu z nich představovala první mobil. V Polsku uvedlo Nokii jako svůj první telefon 44 % respondentů z generace baby boomers. Vzpomínají především na jednoduchost a spolehlivost: telefon fungoval bez složitého nastavování, pravidelných aktualizací nebo starostí s nedostatkem místa v paměti.</p>



<p class="wp-block-paragraph">Mileniálové představují přechod mezi starým a novým světem mobilních telefonů. Ze všech sledovaných skupin nejčastěji zmiňují výdrž baterie, ale vzpomínají také na SMS zprávy, prozvánění jako způsob komunikace bez nutnosti platit za celý hovor a dobu, kdy mobil nebyl středobodem každodenního života.</p>



<p class="wp-block-paragraph">Generace Z už má k Nokii slabší vztah a mezi jejími prvními telefony se výrazněji prosazovaly také přístroje značky Samsung. Mladší uživatelé si spojují staré mobily spíše s hrou Snake, tapetami a možnostmi přizpůsobení vzhledu.</p>



<p class="wp-block-paragraph">Společným jmenovatelem je přesto jednoduchost. Tehdy telefon sloužil především svému majiteli. Dnes je pro mnoho lidí nepostradatelným pracovním nástrojem, zdrojem informací i zábavy, který zároveň neustále vyžaduje pozornost.</p>



<h2 class="wp-block-heading">V Česku se „hloupé telefony“ pořád prodávají</h2>



<p class="wp-block-paragraph">Přímý český průzkum se stejnými otázkami se nám dohledat nepodařilo. Dostupné informace z trhu ale ukazují, že tlačítkové telefony mají stále své místo. Na <a rel="nofollow noopener" href="https://www.alza.cz/tlacitkove-telefony/18844044.htm">Alza.cz</a> najdete samostatnou kategorii těchto zařízení s širokou nabídkou modelů. Společnost HMD zase na českém trhu nabízí telefony Nokia inspirované staršími modely a zdůrazňuje jejich jednoduchost i možnost omezit množství digitálních podnětů.</p>



<p class="wp-block-paragraph">Mezi příklady telefonů, které se na českém trhu objevují, patří:</p>



<ul class="wp-block-list">
<li><strong>Nokia 3210 4G</strong> – vyjímatelná baterie s kapacitou 1 450 mAh a deklarovaná výdrž až 9,8 hodiny hovoru. Uváděná cena se pohybuje kolem 1 839 Kč.</li>



<li><strong>Nokia 2660 Flip 4G</strong> – véčková konstrukce, velká tlačítka a nouzové tlačítko SOS.</li>



<li><strong>Aligator V650 Senior</strong> – telefon české značky s deklarovanou výdrží až osm dní v pohotovostním režimu a funkcí SOS. Uváděná cena začíná přibližně na 1 398 Kč.</li>
</ul>



<p class="wp-block-paragraph">Jako hlavní telefon mohou tyto modely vyhovovat lidem, kteří nepotřebují širokou nabídku aplikací, mobilní bankovnictví nebo pokročilou navigaci. Dobře poslouží také jako druhý telefon na chalupu, festival nebo výlet, případně pro děti a seniory, kteří upřednostňují jednoduché ovládání.</p>



<p class="wp-block-paragraph">Tlačítkové telefony bez plnohodnotného operačního systému se od smartphonů liší především omezenými možnostmi instalace aplikací. Neznamená to ale, že by všechny byly bez připojení k internetu nebo dalších chytrých funkcí. Některé moderní modely podporují například 4G, Bluetooth nebo základní internetové služby.</p>



<h2 class="wp-block-heading">Nejde o odmítnutí smartphonů, ale o únavu z nich</h2>



<p class="wp-block-paragraph">Dne 9. ledna 2007 představil Steve Jobs první iPhone jako zařízení, které spojuje telefon, iPod a internetový komunikátor. Od té doby se mobil proměnil v centrum každodenního života. Slouží jako platební prostředek, fotoaparát, archiv vzpomínek, pracovní nástroj, navigace i zdroj zábavy. Změnil se také jeho vzhled: fyzická tlačítka postupně ustoupila velkému dotykovému displeji a stále důležitější roli začal hrát software.</p>



<p class="wp-block-paragraph">Průzkum operátora Plus ale naznačuje, že nostalgie po starých telefonech nemusí znamenat touhu vrátit se do roku 2000. Může být spíše reakcí na to, jak náročné je používání dnešních zařízení. Moderní telefon toho zvládne mnohem víc než jeho předchůdci, zároveň ale vyžaduje pravidelné nabíjení, aktualizace a častou pozornost uživatele.</p>



<p class="wp-block-paragraph">Lidem tak možná nechybí ani tolik hra Snake jako pocit, že telefon nemuseli neustále nabíjet, kontrolovat a přizpůsobovat novým požadavkům.</p>



<p class="wp-block-paragraph">Přibližně 1 300 původních Nokií 3310, které podle údajů z roku 2024 stále fungovaly v síti Vodafonu, je zajímavou připomínkou toho, jak dlouho mohou některá zařízení sloužit. Nejde nutně o protest proti moderním technologiím. Spíše o důkaz, že i v době chytrých telefonů má své místo jednoduchost, spolehlivost a dlouhá výdrž baterie.</p>
</p><div id="sssp-content-end"></div>]]></content:encoded>
					
		
		
		<enclosure url="https://mobify.cz/wp-content/uploads/2026/10/stara-nokia-had-768x432.jpg" type="image/jpeg" length="44827" />
	</item>
		<item>
		<title>Pojištění domu nemusí krýt fotovoltaiku, tepelné čerpadlo ani bateriové úložiště. Zjistěte to dřív, než bude pozdě</title>
		<link>https://mobify.cz/clanky/novinky/pojisteni-domu-nemusi-kryt-fotovoltaiku/</link>
		
		<dc:creator><![CDATA[Petr Sedmík]]></dc:creator>
		<pubDate>Sun, 25 Oct 2026 14:16:00 +0000</pubDate>
				<category><![CDATA[Novinky]]></category>
		<category><![CDATA[baterie]]></category>
		<category><![CDATA[fotovoltaika]]></category>
		<category><![CDATA[pojištění]]></category>
		<category><![CDATA[tepelné čerpadlo]]></category>
		<guid isPermaLink="false">https://mobify.cz/?p=17455</guid>

					<description><![CDATA[<p><strong>Investice za stovky tisíc korun na střeše nebo u zdi domu může po škodě zůstat bez koruny od pojišťovny. Stačí jediná neaktualizovaná smlouva.</strong></p>
]]></description>
										<content:encoded><![CDATA[
<p class="wp-block-paragraph">Fotovoltaické panely, tepelné čerpadlo a bateriové úložiště. Tři technologie, které dnes najdeme na desítkách tisíc českých rodinných domů. Jen v roce 2024 přibylo v Česku přes 40 900 nových domácích fotovoltaických elektráren a 84 % z nich už bylo vybaveno baterií. Počet instalovaných tepelných čerpadel na konci téhož roku přesáhl 253 000. Řada majitelů však po instalaci těchto technologií zapomene na jednu zásadní věc: aktualizovat pojistnou smlouvu. Problém se přitom může projevit až ve chvíli, kdy dojde ke škodě.</p>



<p class="wp-block-paragraph">Velké české pojišťovny tyto technologie zpravidla dokážou zahrnout do pojištění stavby. To ale neznamená, že jsou automaticky kryté za všech okolností a bez nutnosti upravit stávající smlouvu. Rozhodují konkrétní pojistné podmínky, sjednaná pojistná částka, limity pro vedlejší stavby i to, jak daná pojišťovna klasifikuje baterii, venkovní jednotku tepelného čerpadla nebo panely umístěné na pergole.</p>



<h2 class="wp-block-heading">Stavba, nebo domácnost? Základní omyl za statisíce</h2>



<p class="wp-block-paragraph">Nejčastější chyba začíná už u samotného typu pojištění. Fotovoltaika pevně připevněná ke střeše nebo tepelné čerpadlo instalované jako součást domu zpravidla spadají do pojištění stavby, nikoli domácnosti. <a rel="nofollow noopener" href="https://www.csobpoj.cz/co-je-stavba-a-co-domacnost">ČSOB Pojišťovna</a> to ve svých materiálech uvádí přímo: solární panely i tepelné čerpadlo se považují za součást stavby. Pojištění domácnosti naproti tomu chrání především movité věci, jako jsou nábytek, elektronika nebo oblečení.</p>



<p class="wp-block-paragraph">Kdo má sjednané pouze pojištění domácnosti, ale nemá pojištěnou samotnou stavbu, nemusí mít fotovoltaiku ani tepelné čerpadlo dostatečně chráněné.</p>



<p class="wp-block-paragraph">Podobně k těmto technologiím přistupují také pojišťovny Allianz, UNIQA, Kooperativa a Direct. Ve veřejně dostupných podmínkách velkých českých pojišťoven není střešní fotovoltaika ani pevně instalované tepelné čerpadlo plošně vyloučeno z pojištění stavby. Rozhodující však zůstávají konkrétní podmínky smlouvy a rozsah sjednaného krytí. Problém tedy zpravidla nespočívá v tom, že by pojišťovny tyto technologie odmítaly pojistit, ale v detailech, které majitelé často přehlížejí.</p>



<h2 class="wp-block-heading">Podpojištění: tichý zabiják pojistného plnění</h2>



<p class="wp-block-paragraph">Představte si dům pojištěný na 4 miliony korun. Majitel na něj nechá nainstalovat fotovoltaiku s baterií za 450 tisíc korun a tepelné čerpadlo za dalších 500 tisíc, pojistnou částku však nezmění. Hodnota nemovitosti a jejího vybavení se zvýší, ale smlouva na tuto změnu nereaguje. Pokud následně vznikne škoda za 800 tisíc korun, může pojišťovna pojistné plnění výrazně snížit.</p>



<p class="wp-block-paragraph">Právě na tento problém upozorňuje <a rel="nofollow noopener" href="https://www.csobpoj.cz/pojisteni/pojisteni-majetku/podpojisteni">ČSOB Pojišťovna</a>. Podstatou podpojištění je, že sjednaná pojistná částka neodpovídá skutečné hodnotě pojištěného majetku. Pokud jsou splněny podmínky pro uplatnění podpojištění, může se pojistné plnění krátit v poměru mezi sjednanou a skutečnou hodnotou majetku. Konkrétní postup závisí na pojistné smlouvě a příslušných podmínkách.</p>



<p class="wp-block-paragraph">Podobný problém může nastat u vedlejších staveb. Slavia pojišťovna upozorňuje, že panely umístěné například na garáži nebo pergole mohou spadat pod limit sjednaný pro vedlejší stavby. Pokud tento limit nestačí pokrýt skutečnou hodnotu majetku, může být výsledné pojistné plnění nedostatečné.</p>



<p class="wp-block-paragraph">Domácí fotovoltaická elektrárna bez baterie dnes může představovat investici kolem 200 tisíc korun. S bateriovým úložištěm se cena může pohybovat přibližně mezi 350 a 550 tisíci korunami. Tepelné čerpadlo může přidat dalších zhruba 500 tisíc korun. Celková hodnota nově instalovaných technologií tak může dosáhnout až milionu korun, který je potřeba zohlednit při nastavení pojištění.</p>



<h2 class="wp-block-heading">Baterie: největší šedá zóna</h2>



<p class="wp-block-paragraph">Solární panely na střeše jsou pro pojišťovnu poměrně jednoznačným případem. Jsou pevně připevněné k budově a zpravidla je lze snadno zařadit mezi její součásti. U bateriového úložiště může být situace složitější. Baterie může být namontovaná na stěně v technické místnosti, umístěná v garáži nebo instalovaná v samostatném venkovním boxu. Právě způsob umístění může ovlivnit, jak ji pojišťovna posoudí a zda se na ni vztahují případné limity pro vedlejší stavby nebo příslušenství.</p>



<p class="wp-block-paragraph">Veřejné produktové stránky pojišťoven často nezmiňují bateriová úložiště tak jednoznačně jako samotné solární panely. Nestačí proto spoléhat na obecné tvrzení, že pojištění domu pokrývá veškeré instalované technologie. Je potřeba prostudovat všeobecné pojistné podmínky i případná doplňková ujednání a ověřit, jak konkrétní pojišťovna přistupuje k baterii, jejímu umístění a jednotlivým rizikům.</p>



<p class="wp-block-paragraph">V roce 2024 mělo baterii 84 % nově instalovaných rezidenčních fotovoltaických elektráren. Podle údajů <a rel="nofollow noopener" href="https://mpo.gov.cz/cz/rozcestnik/pro-media/tiskove-zpravy/pocet-pripojenych-zdroju-do-elektrizacni-soustavy-se-loni-zvysil-o-ctvrtinu--celkovy-instalovany-vykon-v-cr-vzrostl-o-temelinsky-blok--285522/">Ministerstva průmyslu a obchodu</a> se tak bateriová úložiště stávají stále běžnější součástí domácí energetiky. Solární asociace navíc upozorňuje na očekávaný rozvoj bateriových systémů v souvislosti s legislativními změnami označovanými jako Lex OZE III. Správné pojištění baterií proto bude stále důležitější, a to nejen u klasických střešních elektráren.</p>



<h2 class="wp-block-heading">Technická porucha, krádež, krupobití: co je a co není v základu</h2>



<p class="wp-block-paragraph">Ani správné zařazení technologie do pojistné smlouvy a odpovídající pojistná částka automaticky nezaručují krytí všech možných rizik. Základní varianty pojištění stavby obvykle zahrnují vybrané živelní události, například požár, úder blesku, vichřici, krupobití, tíhu sněhu, pád stromu nebo škody způsobené vodou. Právě tyto události mohou ohrozit střešní panely i venkovní jednotku tepelného čerpadla.</p>



<p class="wp-block-paragraph">Co ale základní pojištění nemusí zahrnovat?</p>



<ul class="wp-block-list">
<li><strong>Technická porucha a strojní rizika</strong> – například zkrat, přepětí nebo poruchu střídače. Allianz nabízí také strojní pojištění s limitem 100 000 Kč a podmínkou, že zařízení není starší než 10 let. U jiných pojišťoven může být podobné krytí součástí vyššího pojistného balíčku nebo samostatného připojištění.</li>



<li><strong>Krádež a vandalismus</strong> – mohou být kryté, ale často záleží na způsobu zabezpečení, umístění zařízení a konkrétních pojistných podmínkách. Panely na odlehlé pergole mohou být z hlediska rizika posuzovány jinak než panely na střeše obývaného domu.</li>



<li><strong>Požadované doklady</strong> – například faktury, revizní zprávy nebo fotodokumentace instalace. Tyto dokumenty mohou být důležité při prokazování hodnoty zařízení, jeho řádné instalace i okolností vzniku škody. Jejich absence nemusí automaticky znamenat zamítnutí plnění, může však vyřízení pojistné události zkomplikovat.</li>
</ul>



<h2 class="wp-block-heading">Co udělat hned, ne až po škodě</h2>



<p class="wp-block-paragraph">Náprava zpravidla nevyžaduje sjednání úplně nového pojištění. Často stačí zkontrolovat stávající smlouvu a podle potřeby ji upravit. Doporučený postup je následující:</p>



<ol start="1" class="wp-block-list">
<li>Najděte pojistnou smlouvu, všeobecné pojistné podmínky a případné dodatky.</li>



<li>Ověřte, zda máte sjednané pojištění stavby, nikoli pouze pojištění domácnosti.</li>



<li>Zkontrolujte pojistnou částku a ověřte, zda zohledňuje hodnotu fotovoltaiky, tepelného čerpadla i bateriového úložiště.</li>



<li>Prověřte limit pro vedlejší stavby, pokud jsou panely nebo jiné technologie umístěny na garáži, pergole či jiné stavbě mimo hlavní budovu.</li>



<li>Zjistěte, zda pojištění zahrnuje také technické poruchy a jaké limity pro ně platí.</li>



<li>Kontaktujte pojišťovnu nebo svého zprostředkovatele a nechte si potvrdit, zda smlouva odpovídá současné hodnotě majetku a rozsahu požadovaného krytí.</li>
</ol>



<p class="wp-block-paragraph">Po úpravě smlouvy se pojistné může zvýšit, protože roste hodnota pojištěného majetku nebo rozsah krytých rizik. To je ale obvykle přijatelnější než spoléhat na pojistku, která nemusí v případě škody pokrýt skutečnou hodnotu instalovaných technologií.</p>



<p class="wp-block-paragraph">Fotovoltaika, baterie a tepelné čerpadlo mohou představovat investici v řádu stovek tisíc až milionu korun. Proto se vyplatí ověřit rozsah pojištění včas, nikoli až po první bouřce, technické poruše nebo krupobití.</p>
</p><div id="sssp-content-end"></div>]]></content:encoded>
					
		
		
		<enclosure url="https://mobify.cz/wp-content/uploads/2026/06/fotovoltaika-strecha-768x432.jpg" type="image/jpeg" length="54673" />
	</item>
		<item>
		<title>Lenovo v Evropě uvádí tablet s baterií 11 000 mAh a rekordní životností. Vydrží 41 hodin a iPadu Air nedá šanci</title>
		<link>https://mobify.cz/clanky/novinky/lenovo-uvadi-tablet-s-rekordni-zivotnosti/</link>
		
		<dc:creator><![CDATA[Petr Sedmík]]></dc:creator>
		<pubDate>Sat, 17 Oct 2026 05:48:00 +0000</pubDate>
				<category><![CDATA[Novinky]]></category>
		<category><![CDATA[baterie]]></category>
		<category><![CDATA[Lenovo]]></category>
		<category><![CDATA[tablet]]></category>
		<guid isPermaLink="false">https://mobify.cz/?p=17271</guid>

					<description><![CDATA[<p><strong>Lenovo na veletrhu IFA představilo Yoga Tab Gen 2 s baterií 11 000 mAh, která v nezávislém testu vydržela 41 hodin čtení, tedy dvojnásobek iPadu Air.</strong></p>
]]></description>
										<content:encoded><![CDATA[
<p class="wp-block-paragraph">Čtyřicet jedna hodin. Tolik naměřil německý portál <a rel="nofollow noopener" href="https://www.notebookcheck.net/New-premium-tablet-with-compact-dimensions-and-plenty-of-power-Lenovo-Yoga-Tab-Gen-2-review.1418928.0.html">Notebookcheck</a> u nového tabletu Lenovo Yoga Tab Gen 2 v režimu čtení a při nízké zátěži. iPad Air 11 s čipem M4 ve srovnatelném testu dosáhl 25,4 hodiny. Ve standardizovaném Wi-Fi testu je rozdíl ještě výraznější: 24,1 hodiny proti 12 hodinám. Při plné zátěži pak Lenovo vydrželo 5 hodin, zatímco iPad 3,9 hodiny. Yoga Tab Gen 2 tak iPad Air v oblasti výdrže na jedno nabití výrazně překonává. Neznamená to, že je celkově lepším tabletem, ale v disciplíně, ve které Apple obvykle sází na efektivitu hardwaru a softwaru, má Lenovo navrch díky větší baterii. Evropské uvedení Lenovo oznámilo 3. září 2026 na berlínském veletrhu IFA. Cena začíná na 649 eurech včetně DPH, což odpovídá přibližně 15 800 Kč.</p>



<h2 class="wp-block-heading">Co přesně znamená „41 hodin výdrže“</h2>



<p class="wp-block-paragraph">Než se necháte unést vysokým číslem, je potřeba vědět, za jakých podmínek vzniklo. Notebookcheck testuje výdrž v několika scénářích, mimo jiné při velmi nízké zátěži, při procházení webu přes Wi-Fi a při intenzivním zatížení procesoru a grafiky. Hodnota 41 hodin pochází z prvního, nejméně náročného scénáře. Nelze ji proto považovat za výdrž, kterou tablet nabídne při běžném používání s vyšším jasem a spuštěnými aplikacemi.</p>



<p class="wp-block-paragraph">Samotné Lenovo uvádí ve svých oficiálních specifikacích podstatně konzervativnější hodnoty. V <a rel="nofollow noopener" href="https://psref.lenovo.com/syspool/Sys/PDF/Lenovo_Tablets/Yoga_Tab_Gen_2/Yoga_Tab_Gen_2_Spec.html">technickém listu PSREF</a> slibuje až 12,88 hodiny prohlížení webu a 15,12 hodiny streamování videí na YouTube. Právě tato čísla lépe ukazují, co lze od tabletu očekávat při každodenním používání. Výdrž kolem pěti hodin při plné zátěži zase naznačuje, že mobilní hráči a tvůrci videa by se při náročné práci neměli spoléhat na celodenní provoz bez nabíječky.</p>



<p class="wp-block-paragraph">I tak je ale deklarovaných 15 hodin přehrávání videa na kompaktní tablet velmi slušná hodnota. A výsledek 24,1 hodiny ve Wi-Fi testu je podle srovnání Notebookcheck výrazně lepší než u řady přímých konkurentů.</p>



<h2 class="wp-block-heading">Baterie jako hlavní zbraň proti konkurenci</h2>



<p class="wp-block-paragraph">Klíč k pochopení celého příběhu spočívá v kapacitě baterie. Yoga Tab Gen 2 má akumulátor s kapacitou 11 000 mAh, tedy přibližně o 45 % větší než iPad Air 11 M4 s baterií o kapacitě 7 606 mAh. Samsung Galaxy Tab S11 nabízí 8 400 mAh a Xiaomi Pad 8 Pro 9 200 mAh. Lenovo má zkrátka v této skupině tabletů jednu z největších baterií, což mu dává výhodu zejména při méně náročném používání.</p>



<p class="wp-block-paragraph">Srovnání výdrže podle Notebookcheck (stejná metodika):</p>



<figure class="wp-block-table"><table class="has-fixed-layout"><thead><tr><th><strong>Scénář</strong></th><th><strong>Yoga Tab Gen 2</strong></th><th><strong>iPad Air 11 M4</strong></th><th><strong>Xiaomi Pad 8 Pro</strong></th></tr></thead><tbody><tr><td>Reader / Idle</td><td>41 h</td><td>25,4 h</td><td>37,2 h</td></tr><tr><td>Wi-Fi test</td><td>24,1 h</td><td>12 h</td><td>20,4 h</td></tr><tr><td>Plná zátěž</td><td>5 h</td><td>3,9 h</td><td>–</td></tr></tbody></table></figure>



<p class="wp-block-paragraph">Lenovo vede ve všech třech kategoriích, pro které jsou v tabulce dostupná data. Xiaomi se mu v režimu nízké zátěže přibližuje, ale ve Wi-Fi testu zaostává téměř o čtyři hodiny. iPad Air v tomto srovnání vydrží přibližně polovinu času.</p>



<p class="wp-block-paragraph">Výkon čipu a kvalita ekosystému jsou ovšem samostatné disciplíny. Apple M4 v iPadu Air nabízí vyšší výpočetní výkon než MediaTek Dimensity 9500s. iPadOS má navíc širokou nabídku aplikací optimalizovaných pro tablety. Hlavní výhodou Lenova je v tomto srovnání především výdrž baterie.</p>



<h2 class="wp-block-heading">Hardware za 649 eur</h2>



<p class="wp-block-paragraph">Za evropskou cenu od 649 eur dostanete 11,1palcový displej s rozlišením 3 840 × 2 560 pixelů a obnovovací frekvencí 144 Hz. Uvnitř pracuje čip MediaTek Dimensity 9500s, k dispozici je 8 GB operační paměti a 256 GB úložiště typu UFS 4.0. Slot na microSD kartu podporuje karty s kapacitou až 2 TB. V době, kdy řada konkurentů možnost rozšíření úložiště nenabízí, jde o příjemnou výhodu.</p>



<p class="wp-block-paragraph">Tablet podporuje Wi-Fi 7, váží přibližně 480 gramů a v nejtenčím místě měří 6,2 mm. V oblasti fotoaparátu tloušťka dosahuje 8,56 mm. Pro srovnání: iPad Air 11 M4 váží 464 gramů a měří 6,1 mm. Rozdíl 16 gramů a jedné desetiny milimetru je v praxi zanedbatelný. Lenovo tedy nabídlo větší baterii, aniž by tablet výrazně zvětšilo nebo zatížilo.</p>



<p class="wp-block-paragraph">Co chybí? Především mobilní připojení. Tablet nemá modul WWAN, takže se mimo dosah Wi-Fi připojíte k internetu například prostřednictvím hotspotu z telefonu. Podle recenze Notebookcheck navíc nepodporuje obrazový výstup přes USB-C, což omezuje jeho využití jako pracovní stanice s externím monitorem.</p>



<h2 class="wp-block-heading">Pro koho dává Yoga Tab Gen 2 smysl</h2>



<p class="wp-block-paragraph">Čtyřicet jedna hodin čtení, až patnáct hodin přehrávání videa a dlouhá výdrž při procházení webu. Ideální uživatel se rýsuje poměrně jasně: studenti, kteří potřebují tablet na přednášky a studium bez neustálého hledání zásuvky, cestovatelé na dlouhých letech a cestách vlakem nebo lidé, kteří tablet používají především ke čtení, sledování videí, psaní poznámek a práci s e-maily.</p>



<p class="wp-block-paragraph">Naopak ti, kdo plánují na tabletu stříhat video, hrát náročné hry nebo ho používat jako náhradu notebooku s externím monitorem, mohou narazit na jeho limity. Pět hodin při plné zátěži není špatný výsledek, ale na celodenní náročnou práci bez nabíječky to nestačí. Absence obrazového výstupu přes USB-C navíc vylučuje některé pracovní scénáře.</p>



<p class="wp-block-paragraph">Cenově se Yoga Tab Gen 2 pohybuje blízko Xiaomi Pad 8 Pro, který ve verzi s 8 GB RAM a 256 GB úložištěm stojí 599,90 eura. Xiaomi nabízí výkonnější čip Snapdragon 8 Elite, ale menší baterii a v testech Notebookcheck také kratší výdrž. Proti iPadu Air, jehož evropská cena začíná výše, Lenovo boduje především poměrem ceny a výdrže. Český termín dostupnosti ani místní cenu se nám v dostupných zdrojích zatím nepodařilo potvrdit. Orientačně tak lze počítat s částkou kolem 15 800 Kč, která vychází z evropské ceny.</p>



<p class="wp-block-paragraph">Lenovo s Yoga Tab Gen 2 neporazilo iPad Air ve všech ohledech. Překonává ho ale v oblasti, která je pro mnoho uživatelů zásadní: ve výdrži na jedno nabití. A právě ta může rozhodnout o tom, který tablet bude lepším společníkem na cestách i při každodenním používání.</p>
</p><div id="sssp-content-end"></div>]]></content:encoded>
					
		
		
		<enclosure url="https://mobify.cz/wp-content/uploads/2026/10/tablet-lenovo-yoga-tab-gen-2-768x432.jpg" type="image/jpeg" length="54362" />
	</item>
		<item>
		<title>Kindle ukrývá v nastavení jasu trik, který uživatelé dark mode přehlížejí. Baterie pak vydrží výrazně déle</title>
		<link>https://mobify.cz/clanky/rady/kindle-ukryva-v-nastaveni-jasu-trik/</link>
		
		<dc:creator><![CDATA[Petr Sedmík]]></dc:creator>
		<pubDate>Fri, 16 Oct 2026 14:16:00 +0000</pubDate>
				<category><![CDATA[Rady a tipy]]></category>
		<category><![CDATA[baterie]]></category>
		<category><![CDATA[čtečka knih]]></category>
		<category><![CDATA[Kindle]]></category>
		<category><![CDATA[nastavení]]></category>
		<category><![CDATA[rady a tipy]]></category>
		<guid isPermaLink="false">https://mobify.cz/?p=17210</guid>

					<description><![CDATA[<p><strong>Kindle si pamatuje jinou úroveň podsvícení pro světlý a tmavý režim. Kdo to ví, může přes den číst s nulovým jasem a výrazně šetřit baterii.</strong></p>
]]></description>
										<content:encoded><![CDATA[
<p class="wp-block-paragraph">Žádné tajné menu ani hack. Stačí ve světlém režimu stáhnout jas na nulu a v dark mode si nastavit vlastní večerní hodnotu. Kindle si obě hodnoty ukládá odděleně, takže při přepnutí režimu obnoví jas, který jste v něm nastavili naposledy. Amazon toto chování ve své dokumentaci výslovně nepopisuje, ale uživatelé ho pozorují u různých generací čteček už roky.</p>



<p class="wp-block-paragraph">Proč to pomáhá baterii? Protože u e-ink displeje nespotřebovává černé pozadí energii stejným způsobem jako u OLED displeje mobilu. Jedním z hlavních zdrojů spotřeby je přední osvětlení, tedy frontlight. Když ho přes den vypnete nastavením jasu na nulu, čtečka přestane svítit a její spotřeba klesne. Uživatelé dark mode tuto možnost často přehlížejí z prostého důvodu: v tmavém režimu zůstávají pořád, jas upravují jen v něm a nastavení světlého režimu nechávají beze změny. Přitom si v něm mohou přednastavit nulový jas a kdykoli ho aktivovat jediným přepnutím.</p>



<h2 class="wp-block-heading">Jak to přesně funguje a kde nastavení hledat</h2>



<p class="wp-block-paragraph">Postup zabere zhruba půl minuty. Stáhněte shora panel rychlých akcí. Nahoře najdete přepínač Dark Mode a pod ním posuvník jasu. Nastavení můžete hledat také v nabídce Settings → Screen and brightness → Appearance (nebo Color Style) a Brightness; přesné názvy a umístění se mohou lišit podle modelu a verze softwaru.</p>



<ol class="wp-block-list">
<li>Přepněte do světlého režimu, tedy vypněte Dark Mode.</li>



<li>Stáhněte jas na nulu. Na kompatibilních modelech lze podržením tlačítka „−“ vypnout přední osvětlení úplně.</li>



<li>Přepněte zpět do dark mode a nastavte jas, který vám vyhovuje pro večerní čtení.</li>



<li>Hotovo. Odteď stačí přepínat režimy a Kindle by měl pokaždé obnovit hodnotu jasu nastavenou pro daný režim.</li>
</ol>



<p class="wp-block-paragraph">Toto chování popisují uživatelé Kindle 11. generace (2024), Paperwhite 10. generace (2018) i vývojáři alternativní čtecí aplikace <a rel="nofollow noopener" href="https://github.com/koreader/koreader/issues/13075">KOReader</a>, kteří oddělené ukládání jasu zmiňují v souvislosti s nativním ovládáním Kindle. Nejde tedy nutně o novinku modelů z roku 2026. Podle zkušeností uživatelů funguje tato možnost i na starších čtečkách, které podporují dark mode.</p>



<h2 class="wp-block-heading">Proč dark mode sám o sobě baterii nešetří</h2>



<p class="wp-block-paragraph">Rozšířený mýtus říká, že tmavý režim automaticky prodlužuje výdrž baterie. U OLED telefonů to dává smysl, protože černé pixely mohou být zcela vypnuté. U e-ink displeje je ale situace jiná. Amazon na <a rel="nofollow noopener" href="https://www.amazon.com/dp/B0FXJ8VZ39/">produktové stránce</a> nového Kindle uvádí, že spotřebu ovlivňuje především otáčení stránek a používání předního osvětlení. Samotná barva pozadí má na spotřebu e-ink panelu jen zanedbatelný vliv, protože displej dokáže zobrazovat obraz i bez průběžného napájení.</p>



<p class="wp-block-paragraph">Co skutečně vybíjí Kindle:</p>



<ul class="wp-block-list">
<li><strong>Frontlight</strong> – čím vyšší jas, tím vyšší spotřeba. Při nulovém jasu je spotřeba samotného osvětlení prakticky nulová.</li>



<li><strong>Wi-Fi a Bluetooth</strong> – Amazon v <a rel="nofollow noopener" href="https://digprjsurvey.amazon.com/csad/help/node/G4GMVBJTKV5K77V6">nápovědě k úspoře baterie</a> doporučuje vypínat bezdrátová připojení, když je nepotřebujete. Slabý signál Wi-Fi může spotřebu dále zvýšit.</li>



<li><strong>Přetáčení stránek</strong> – každá aktualizace obrazu na e-ink panelu spotřebovává energii. Větší písmo znamená méně textu na stránce, a tedy více otočení při čtení stejné kapitoly.</li>



<li><strong>Indexace a stahování</strong> – v prvních dnech po nahrání větší knihovny Kindle indexuje obsah na pozadí, což může dočasně zvýšit spotřebu.</li>
</ul>



<p class="wp-block-paragraph">Kdo tedy čte v dark mode s jasem na padesáti procentech a zapnutou Wi-Fi, spotřebovává energii především kvůli osvětlení a bezdrátovému modulu, nikoli kvůli samotnému tmavému režimu.</p>



<h2 class="wp-block-heading">Kolik baterie reálně ušetříte</h2>



<p class="wp-block-paragraph">Přesné číslo Amazon nezveřejňuje a v jeho oficiálních materiálech není k dispozici přímý srovnávací test, který by porovnával dark mode se zapnutým osvětlením a světlý režim s jasem na nule. Nový Kindle pro rok 2026 slibuje až šest týdnů výdrže na jedno nabití, jde ale o orientační hodnotu dosažitelnou za určitých podmínek.</p>



<p class="wp-block-paragraph">Princip úspory je přesto jasný. Čtenář, který tráví část dne v dark mode se zapnutým předním osvětlením, i když čte u okna nebo venku, spotřebovává energii na světlo, které nemusí potřebovat. Přepnutím do světlého režimu s jasem na nule osvětlení vypne. Pokud navíc aktivuje letecký režim, omezí i spotřebu bezdrátových modulů. Rozdíl oproti trvalému dark mode se zapnutým osvětlením a Wi-Fi může být znatelný. Pokud už ale v dark mode čte se zhasnutým osvětlením, bude úspora minimální.</p>



<p class="wp-block-paragraph">Hlavní výhoda je v pohodlí: nemusíte pokaždé ručně měnit jas. Kindle si pamatuje dvě hodnoty a vy pouze přepínáte režimy.</p>



<h2 class="wp-block-heading">Praktický scénář: den versus noc</h2>



<p class="wp-block-paragraph">Představte si běžný den se čtečkou. Ráno v metru nebo u okna přepnete do světlého režimu a přední osvětlení zůstane vypnuté. E-ink displej je díky okolnímu světlu dobře čitelný, takže není potřeba energii na svícení spotřebovávat. Večer v posteli přepnete do dark mode a jas se vrátí na nastavenou noční hodnotu. Bílý text na černém pozadí pak může být při čtení ve tmě příjemnější. Dva režimy, dvě přednastavené hodnoty a žádné ruční posouvání.</p>



<p class="wp-block-paragraph">Pro maximální úsporu vypněte Bluetooth, pokud neposloucháte Audible ani nepoužíváte VoiceView. Wi-Fi zapínejte jen tehdy, když potřebujete stáhnout nové knihy nebo synchronizovat obsah. Pokud víte, že budete celý víkend číst offline, letecký režim je jednoduchou cestou, jak omezit spotřebu bezdrátových modulů.</p>



<h2 class="wp-block-heading">Není to bug, ale ani oficiální funkce</h2>



<p class="wp-block-paragraph">Amazon oddělené ukládání jasu pro oba režimy ve svém manuálu ani nápovědě výslovně nepopisuje. Nepropaguje ho ani jako samostatnou funkci. Přesto uživatelé na Redditu a vývojáři aplikací třetích stran popisují toto chování u různých modelů Kindle, včetně starších generací Paperwhite. Nejpravděpodobněji jde o vlastnost ovládání, kterou Amazon zavedl, aniž by ji samostatně zdůrazňoval.</p>



<p class="wp-block-paragraph">A právě proto ji tolik lidí přehlíží. Kdo na tento tip nenarazí v komunitní diskusi, nemusí mít důvod zkoušet, co se stane, když ve světlém režimu stáhne jas na nulu a následně přepne zpět. Teď už víte, co vyzkoušet.</p>
</p><div id="sssp-content-end"></div>]]></content:encoded>
					
		
		
		<enclosure url="https://mobify.cz/wp-content/uploads/2026/10/ctecka-knih-768x432.jpg" type="image/jpeg" length="34977" />
	</item>
		<item>
		<title>iOS 27 ukrývá funkci, která vysává baterii iPhonu za 3 hodiny. Apple ji sám doporučuje vypnout, ale nikdo neví jak</title>
		<link>https://mobify.cz/clanky/ios/ios-27-ukryva-funkci-ktera-vysava-baterii/</link>
		
		<dc:creator><![CDATA[Oliver Cerman]]></dc:creator>
		<pubDate>Tue, 13 Oct 2026 13:20:00 +0000</pubDate>
				<category><![CDATA[iOS]]></category>
		<category><![CDATA[Apple]]></category>
		<category><![CDATA[baterie]]></category>
		<category><![CDATA[funkce]]></category>
		<category><![CDATA[iOS 27]]></category>
		<category><![CDATA[iPhone]]></category>
		<category><![CDATA[mobil]]></category>
		<category><![CDATA[telefon]]></category>
		<guid isPermaLink="false">https://mobify.cz/?p=17128</guid>

					<description><![CDATA[<p><strong>Funkce Posílené připojení v iOS 27 dokáže dle reportů uživatel srazit výdrž iPhonu na půlku. Apple radí ji vypnout, jenže přepínač se přestěhoval.</strong></p>
]]></description>
										<content:encoded><![CDATA[
<p class="wp-block-paragraph">Dne 14. září 2026 Apple vydal iOS 27 a s ním tiše přejmenoval a přesunul starého známého Asistenta Wi‑Fi. Nová funkce se jmenuje Posílené připojení a nabízí víc než její předchůdce: místo pouhého přepnutí na mobilní data při slabém signálu Wi‑Fi teď iPhone může využívat obě sítě současně. Zní to jako vylepšení. Jenže majitel iPhonu 15 Pro Max s kondicí baterie 89 % popsal na <a rel="nofollow noopener" href="https://www.reddit.com/r/iphone/comments/1wv9a2k/psa_turn_off_connectivity_assist_in_ios_27_unless/">Redditu</a> zkušenost, která se začala šířit diskusními fóry: se zapnutou funkcí dosáhl výdrže pouhé 3–4 hodiny aktivního používání, zatímco po jejím vypnutí to bylo 7 hodin. A Apple sám v <a rel="nofollow noopener" href="https://support.apple.com/cs-cz/127686">oficiální podpoře</a> doporučuje funkci na určitých sítích deaktivovat, například tam, kde se používá blokátor reklam. Problém? Přepínač změnil umístění i způsob ovládání a řada uživatelů ho nemůže najít.</p>



<h2 class="wp-block-heading">Co přesně Posílené připojení dělá a proč může vybíjet baterii</h2>



<p class="wp-block-paragraph">Starý Asistent Wi‑Fi v iOS 26 fungoval jednoduše: když bylo připojení přes Wi‑Fi příliš slabé, iPhone mohl přejít na mobilní data. Posílené připojení v iOS 27 jde dál. Apple ho popisuje jako využívání mobilních dat <em>společně</em> s Wi‑Fi pro „spolehlivější a plynulejší připojení“. Mobilní modem tak může pracovat i ve chvíli, kdy jste připojeni k Wi‑Fi doma nebo v kanceláři.</p>



<p class="wp-block-paragraph">Právě tady může vznikat problém s výdrží baterie. Současné využívání Wi‑Fi a mobilního připojení může zvýšit spotřebu energie. Pokud navíc domácí Wi‑Fi kolísá – třeba kvůli slabšímu signálu v ložnici nebo přetíženému routeru –, iPhone může častěji využívat také mobilní data. Vyšší aktivita modemu pak může přispívat k rychlejšímu vybíjení baterie. Údaj o třech hodinách výdrže není oficiálním měřením Applu, ale objevuje se v uživatelských příspěvcích na Redditu, včetně zmíněného vlákna s iPhonem 15 Pro Max. V <a rel="nofollow noopener" href="https://www.reddit.com/r/ios/comments/1wrfd0k/weekly_ios_battery_support_megathread/">megavláknu o baterii</a> na r/ios se objevují i další hlášení s podobnou zkušeností: po vypnutí funkce se výdrž podle uživatelů vrátila „přibližně na úroveň iOS 26“.</p>



<h2 class="wp-block-heading">Proč Apple doporučuje vypnout vlastní funkci</h2>



<p class="wp-block-paragraph">Apple na stránce české podpory výslovně uvádí situaci, kdy může být vhodné Posílené připojení deaktivovat: například při používání blokátoru reklam, aby iPhone na dané Wi‑Fi zůstal a nepřecházel na mobilní data. Diskuse na Apple Developer Forums naznačují možné technické vysvětlení: funkce může za určitých okolností posílat DNS dotazy také přes mobilní připojení, mimo aktivní tunel nebo proxy. Část provozu tak může obejít místní DNS filtr, reklamy se mohou znovu zobrazovat a mobilní modem pracuje navíc.</p>



<p class="wp-block-paragraph">Apple zároveň upozorňuje, že zapnutá funkce může vést k vyšší spotřebě mobilních dat. V článku o řešení potíží z 5. října 2026 navíc doporučuje při problémech s připojením k Wi‑Fi zkontrolovat, zda je Posílené připojení vypnuté. To naznačuje, že za určitých okolností může funkce přispívat k problémům s připojením.</p>



<h2 class="wp-block-heading">Proč přepínač nikdo nenajde</h2>



<p class="wp-block-paragraph">Tady je jádro zmatku. V iOS 26 byl Asistent Wi‑Fi schovaný v Nastavení → Mobilní data, úplně dole. Většina uživatelů věděla, kde hledat, nebo alespoň tušila. V iOS 27 se přepínač přesunul do sekce Wi‑Fi a navíc je k dispozici ve dvou úrovních:</p>



<ul class="wp-block-list">
<li><strong>Globální vypnutí:</strong> Nastavení → Wi‑Fi → sjet dolů → vypnout Posílené připojení.</li>



<li><strong>Vypnutí pro konkrétní síť:</strong> Nastavení → Wi‑Fi → tlačítko ⓘ u připojené sítě → vypnout volbu „Používat posílené připojení“.</li>
</ul>



<p class="wp-block-paragraph">Kdo hledá v Mobilních datech, nic nenajde. A pokud vypne jen globální přepínač, měl by ještě zkontrolovat nastavení konkrétních sítí, na kterých se problém projevuje. Uživatelům, kteří měli v iOS 26 zapnutý Asistent Wi‑Fi, se navíc Posílené připojení podle popisovaných zkušeností aktivovalo po aktualizaci automaticky, bez samostatného upozornění.</p>



<h2 class="wp-block-heading">Koho se to týká a co s tím</h2>



<p class="wp-block-paragraph">Problém se nemusí týkat jen jednoho modelu. iOS 27 podporuje iPhony od řady 11 výš a Apple popisuje Posílené připojení jako obecnou funkci systému, nikoli jako novinku určenou pro konkrétní model nebo operátora. V českých podmínkách, ať už využíváte O2, T‑Mobile, nebo Vodafone, se může projevit zejména tam, kde máte kolísavé připojení Wi‑Fi nebo používáte místní DNS filtraci.</p>



<p class="wp-block-paragraph">Podle nás je nejrozumnější postup jednoduchý:</p>



<ul class="wp-block-list">
<li>Otevřete Nastavení → Wi‑Fi a sjeďte dolů. Vypněte Posílené připojení globálně.</li>



<li>Klepněte na ⓘ u své domácí a pracovní Wi‑Fi. Ověřte, zda je vypnutá i volba „Používat posílené připojení“.</li>



<li>Následující dva dny sledujte výdrž baterie a porovnejte ji s obvyklým stavem.</li>
</ul>



<p class="wp-block-paragraph">Vypnutím přijdete o automatické využívání mobilních dat jako doplňku k Wi‑Fi při slabém signálu. Na stabilní domácí nebo firemní síti to ale nemusí představovat žádnou praktickou ztrátu. Apple navíc uvádí, že funkce se nepoužívá v mezinárodním roamingu ani v režimu úspory dat.</p>



<h2 class="wp-block-heading">Opraví to Apple?</h2>



<p class="wp-block-paragraph">V poznámkách k iOS 27.0.1 z 29. září 2026 není o Posíleném připojení ani o nadměrném vybíjení baterie žádná zmínka. Apple funkci prezentuje jako síťové vylepšení, nikoli jako známou chybu. K říjnu 2026 není veřejně známý žádný termín případné opravy.</p>



<p class="wp-block-paragraph">Jeden přepínač, dvě úrovně nastavení a žádné upozornění při aktualizaci. Stačilo přitom tak málo: krátká hláška po instalaci iOS 27, která by uživatele upozornila na změnu nastavení. Místo toho mohou někteří majitelé iPhonů přicházet o výdrž baterie kvůli funkci, o jejíž aktivaci ani nevědí.</p>
</p><div id="sssp-content-end"></div>]]></content:encoded>
					
		
		
		<enclosure url="https://mobify.cz/wp-content/uploads/2026/09/novy-iphone-18-pro-768x432.jpg" type="image/jpeg" length="11216" />
	</item>
		<item>
		<title>Apple chce iPhone Air 2 ještě ztenčit o 0,4 mm, a přesto do něj nacpat větší baterii. Řekl, jak to hodlá udělat</title>
		<link>https://mobify.cz/clanky/novinky/apple-chce-iphone-air-2-jeste-ztencit/</link>
		
		<dc:creator><![CDATA[Oliver Cerman]]></dc:creator>
		<pubDate>Tue, 13 Oct 2026 04:21:00 +0000</pubDate>
				<category><![CDATA[Novinky]]></category>
		<category><![CDATA[Apple]]></category>
		<category><![CDATA[baterie]]></category>
		<category><![CDATA[iOS]]></category>
		<category><![CDATA[iPhone Air 2]]></category>
		<category><![CDATA[mobil]]></category>
		<category><![CDATA[telefon]]></category>
		<guid isPermaLink="false">https://mobify.cz/?p=17107</guid>

					<description><![CDATA[<p><strong>Dle úniků má být příští iPhone Air tenký jen 5,2 mm, a přitom nabídnout baterii s kapacitou přes 3 500 mAh. Stojí za tím čtveřice technologických změn.</strong></p>
]]></description>
										<content:encoded><![CDATA[
<p class="wp-block-paragraph">Současný iPhone Air měří 5,64 mm a jeho baterie má typickou kapacitu 3 149 mAh. Druhá generace, kterou analytik Jeff Pu i další zdroje očekávají na jaře 2027, má podle úniku korejského leakera yeux1122 na platformě Naver ztenčit přibližně na 5,2 mm. Rozdíl činí 0,44 mm, což odpovídá zhruba 7,8% zmenšení tloušťky. Jak je možné telefon ještě zeštíhlit a zároveň mu dát větší baterii? Z dosavadních úniků se rýsují čtyři hlavní předpoklady: bateriové články s vyšší energetickou hustotou, procesor A20 Pro vyráběný 2nm procesem, nový bezdrátový čip N2 a vlastní 5G modem C2. K tomu se přidávají dřívější informace o tenčím OLED panelu s technologií CoE, který by mohl uvnitř těla uvolnit další cenné desetiny milimetru. Apple zatím nic z toho oficiálně nepotvrdil, ale podobný scénář se objevuje ve více zdrojích, od <a rel="nofollow noopener" href="https://www.macrumors.com/2026/07/31/iphone-air-2-five-new-features-rumored/">MacRumors</a> přes Bloomberg až po <a rel="nofollow noopener" href="https://www.notebookcheck.net/Apple-iPhone-Air-2-to-get-even-thinner-despite-battery-upgrade.1418394.0.html">Notebookcheck</a>.</p>



<h2 class="wp-block-heading">Proč první Air nestačil</h2>



<p class="wp-block-paragraph">Když Apple loni představil iPhone Air, šlo o nejtenčí iPhone v historii. Recenzenti ale rychle upozornili na dvě slabiny: fotoaparát s jediným zadním objektivem a výdrž baterie. Notebookcheck ve své recenzi kritizoval průměrné fotografické schopnosti a výdrž, která může náročnějším uživatelům docházet už kolem poledne. Oficiální specifikace slibují až 27 hodin přehrávání videa, ale běžné používání s mobilními daty, navigací a sociálními sítěmi představuje podstatně náročnější scénář. Apple na problém částečně reagoval příslušenstvím. S baterií MagSafe lze podle výrobce prodloužit výdrž až na 40 hodin přehrávání videa. Jenže nutnost řešit výdrž externím doplňkem u telefonu za <a rel="nofollow noopener" href="https://www.apple.com/cz/shop/buy-iphone/iphone-air">31 990 Kč</a> působí jako přiznání, že samotná baterie má své limity.</p>



<p class="wp-block-paragraph">Právě na tyto nedostatky míří úniky o druhé generaci. Zadní fotoaparát mají nově tvořit dva 48Mpx snímače, přičemž druhý modul má nabídnout ultraširokoúhlý záběr. Baterie má zároveň překonat hranici 3 500 mAh, což by oproti současným 3 149 mAh znamenalo nárůst o více než 11 %.</p>



<h2 class="wp-block-heading">Čtyři pilíře tenčího těla s větší baterií</h2>



<p class="wp-block-paragraph">Klíčem k celému řešení je, že Apple podle úniků nepracuje pouze na baterii, ale na energetické efektivitě celého telefonu:</p>



<ul class="wp-block-list">
<li><strong>Hustší bateriové články</strong> – více energie ve stejném objemu. Právě vyšší energetická hustota umožňuje zvýšit kapacitu, aniž by baterie zabírala více místa. Proč Apple tuto technologii nenasadil už v první generaci? Zdroje to výslovně nevysvětlují. Roli mohla hrát dostupnost článků, výrobní náklady i konstrukční omezení, která Apple při návrhu prvního Airu řešil jinými způsoby, například úpravou vnitřního uspořádání a přechodem na konstrukci využívající výhradně eSIM.</li>



<li><strong>A20 Pro na 2nm procesu</strong> – pokročilejší výrobní proces může snížit spotřebu při stejném nebo vyšším výkonu. Konkrétní parametry čipu A20 Pro ani jeho nasazení v iPhonu Air 2 ale Apple zatím nepotvrdil.</li>



<li><strong>Bezdrátový čip N2</strong> – nástupce čipu N1, který v současném Airu zajišťuje Wi-Fi 7, Bluetooth 6 a funkce jako AirDrop. Nová generace má podle úniků přinést další zlepšení energetické efektivity.</li>



<li><strong>5G modem C2</strong> – současný iPhone Air používá modem C1X, u kterého Apple uvádí až o 30 % nižší spotřebu oproti předchozímu C1. C2 by měl na tuto úsporu navázat, jeho konkrétní parametry ale zatím neznáme.</li>
</ul>



<p class="wp-block-paragraph">Další možností je tenčí OLED panel s technologií CoE. Pokud se Applu podaří zmenšit tloušťku samotného displeje, uvolní uvnitř těla prostor, který může využít pro větší baterii. Výsledkem by mohl být telefon, v němž se každá komponenta podílí na tom, aby tloušťka 5,2 mm neznamenala další kompromisy ve výdrži.</p>



<h2 class="wp-block-heading">Jak si Air 2 stojí proti konkurenci i vlastnímu Pro</h2>



<p class="wp-block-paragraph">Pro představu je užitečné zasadit údajnou tloušťku 5,2 mm do kontextu. Samsung Galaxy S25 Edge měří 5,8 mm a má baterii s kapacitou 3 900 mAh. Motorola Razr 2025 dosahuje v otevřeném stavu tloušťky 7,25 mm a nabízí baterii s kapacitou 4 500 mAh. iPhone Air 2 by tedy byl podle úniků tenčí než oba telefony, ale i s baterií o kapacitě přes 3 500 mAh by za nimi kapacitou zaostával. Výdrž proto nebude záviset jen na počtu miliampérhodin, ale také na efektivitě celého zařízení.</p>



<p class="wp-block-paragraph">Pak je tu srovnání s vlastní řadou Applu. iPhone 18 Pro má tloušťku 8,75 mm, používá čip A20 Pro a nabízí menší Dynamic Island i až 34 hodin přehrávání videa. Jeho cena začíná na 34 990 Kč. Air 2 má podle úniků převzít stejný procesor i zmenšený Dynamic Island, jeho zaměření ale zůstane jiné: extrémně tenké tělo a elegantní design místo kompletní výbavy vlajkového modelu. Druhý 48Mpx fotoaparát by znamenal výrazný posun, plnohodnotnou fotosoustavu řady Pro by však nenahradil.</p>



<p class="wp-block-paragraph">Zajímavá je také shoda údajné tloušťky 5,2 mm s rozměrem rozloženého chystaného iPhonu Ultra, někdy označovaného jako Duo. Může jít o náhodu, ale také o náznak snahy sjednotit designovou filozofii nové generace ultratenkých zařízení Applu.</p>



<h2 class="wp-block-heading">Má smysl čekat, nebo koupit Air teď?</h2>



<p class="wp-block-paragraph">Kdo chce nejtenčí iPhone už dnes a dokáže se smířit s jedním zadním fotoaparátem i omezenější výdrží, může dát přednost první generaci Airu. Pokud jsou ale fotoaparát a baterie zásadními kritérii, dosavadní úniky naznačují, že jaro 2027 by mohlo přinést podstatně méně kompromisní zařízení. A kdo nechce čekat a zároveň nechce dělat ústupky ve výbavě, může sáhnout po iPhonu 18 Pro.</p>



<p class="wp-block-paragraph">Důležité je ale oddělit očekávání od potvrzených informací. Česká cena iPhonu Air 2 zatím není známá. Vzhledem k přidanému fotoaparátu, novějším čipům a baterii s vyšší energetickou hustotou nelze vyloučit zdražení oproti současným 31 990 Kč. Všechny uvedené parametry navíc vycházejí z úniků, takže zatím můžeme více věřit naznačovanému směru vývoje než přesným číslům.</p>



<p class="wp-block-paragraph">Úniky o druhé generaci každopádně míří přímo na hlavní výtky vůči prvnímu Airu. Pokud Apple skutečně spojí tloušťku 5,2 mm s baterií o kapacitě přes 3 500 mAh a dvojitým fotoaparátem, mohl by z něj udělat mnohem praktičtější telefon. Zda se mu podaří zachovat extrémně tenký design bez výrazných kompromisů ve výdrži, ale ukážou až reálné testy.</p>
</p><div id="sssp-content-end"></div>]]></content:encoded>
					
		
		
		<enclosure url="https://mobify.cz/wp-content/uploads/2026/10/apple-iphone-air-2-tenky-telefon-768x432.jpg" type="image/jpeg" length="9385" />
	</item>
		<item>
		<title>Vivo vás chce dostat na velkou baterii. Ukázalo nový telefon s kapacitou 9000 mAh a stojí jen 10 tisíc korun</title>
		<link>https://mobify.cz/clanky/android/vivo-telefon-s-kapacitou-9000-mah/</link>
		
		<dc:creator><![CDATA[Oliver Cerman]]></dc:creator>
		<pubDate>Sat, 10 Oct 2026 12:31:00 +0000</pubDate>
				<category><![CDATA[Android]]></category>
		<category><![CDATA[baterie]]></category>
		<category><![CDATA[cena]]></category>
		<category><![CDATA[mobil]]></category>
		<category><![CDATA[telefon]]></category>
		<category><![CDATA[Vivo]]></category>
		<guid isPermaLink="false">https://mobify.cz/?p=17008</guid>

					<description><![CDATA[<p><strong>Čínské Vivo oficiálně uvedlo model Y600 Turbo s baterií o typické kapacitě 9 020 mAh. Základní varianta startuje na necelých 7 500 Kč.</strong></p>
]]></description>
										<content:encoded><![CDATA[
<p class="wp-block-paragraph">Telefon se objevil na <a rel="nofollow noopener" href="https://www.vivo.com.cn/vivo/param/y600turbo">oficiální čínské produktové stránce Vivo</a> s cenami 2 299, 2 599 a 2 899 jüanů podle paměťové konfigurace. Právě nejvyšší varianta 12/512 GB za 2 899 jüanů odpovídá v hrubém přepočtu zhruba 9 000 korunám, jenže pozor: jde o čínskou cenu bez evropských daní, distribučních nákladů a lokalizace. V českém e-shopu Vivo telefon k říjnu 2026 nenajdete a oficiální české uvedení zatím nebylo oznámeno. Přesto stojí za pozornost, co za tyto peníze Vivo nabízí: 6,83palcový AMOLED displej s rozlišením 2 800 × 1 260 pixelů a 120Hz obnovovací frekvencí, čip Snapdragon 7s Gen 4, až 12 GB RAM, až 512 GB úložiště a 90W kabelové nabíjení. To není výbava levného kompromisu. Je to solidní střední třída s baterií, která podle způsobu používání může zajistit dva až tři dny provozu.</p>



<h2 class="wp-block-heading">Co přesně za 9 020 mAh dostanete</h2>



<p class="wp-block-paragraph">Samotné číslo „9 000 mAh“ zní impozantně, ale Vivo ho specifikuje přesněji: typická kapacita činí 9 020 mAh (jmenovitá 8 820 mAh), což odpovídá energii 33,56 Wh. Pro srovnání, běžný smartphone střední třídy se dnes pohybuje kolem 5 000 až 5 500 mAh. Y600 Turbo tedy nabízí zhruba o 70 % vyšší kapacitu než typický telefon této kategorie.</p>



<p class="wp-block-paragraph">Překvapivé je, že Vivo tu obří baterii nebalí do tlustého cihlovitého těla. Telefon má tloušťku 8,29 mm a váží 215 gramů. Není to peříčko, ale na zařízení s takovou kapacitou jde o poměrně civilizované rozměry a hmotnost. Nabíjení zvládá výkon 90 W po kabelu, bezdrátové nabíjení oficiální specifikace neuvádějí. Přesný čas plného nabití Vivo nezveřejnilo, s ohledem na kapacitu 33,56 Wh ale nelze očekávat stejně rychlé nabití jako u telefonů s výrazně menší baterií.</p>



<h2 class="wp-block-heading">Silné stránky i kompromisy výbavy</h2>



<p class="wp-block-paragraph">Displej patří k nejsilnějším stránkám telefonu. Panel typu AMOLED s rozlišením 2 800 × 1 260 pixelů (tzv. 1.5K) a 120Hz obnovovací frekvencí je na střední třídu nadstandardní. Čip <a rel="nofollow noopener" href="https://www.qualcomm.com/content/dam/qcomm-martech/dm-assets/documents/Snapdragon-7s-Gen-4-product-brief.pdf">Snapdragon 7s Gen 4</a> od Qualcommu nabízí jádra s takty 2,7, 2,4 a 1,8 GHz a podporu AI funkcí. Výkonnostně stojí výš než Snapdragon 6s Gen 4 v konkurenčním Redmi Note 17 Pro 5G. Nechybí NFC, Wi-Fi 6, infračervený port ani podpora 5G.</p>



<p class="wp-block-paragraph">Kde Vivo šetřilo:</p>



<ul class="wp-block-list">
<li><strong>Fotoaparát</strong> – hlavní snímač 50 Mpx doplňuje jen 2Mpx bokeh senzor. Selfie kamera má 8 Mpx. Na focení v dobrém světle to stačí, ale od střední třídy roku 2026 můžete čekat víc.</li>



<li><strong>Paměťová platforma</strong> – operační paměť je typu LPDDR4X, nikoli novější LPDDR5. Při běžném používání to nemusíte poznat, v benchmarcích se rozdíl projevit může.</li>



<li><strong>USB 2.0</strong> – v době, kdy i levnější telefony přecházejí na USB 3.x, jde o omezení hlavně při přenosu velkých souborů.</li>



<li><strong>Software</strong> – telefon běží na OriginOS 6 postaveném na Androidu 16. Čínská verze systému ale nemusí odpovídat tomu, co by Vivo nabídlo v Evropě, a u čínské distribuce je navíc potřeba počítat s odlišnou dostupností služeb Google.</li>
</ul>



<h2 class="wp-block-heading">Konkurence v Česku už existuje</h2>



<p class="wp-block-paragraph">Baterie kolem 9 000 mAh přestává být v roce 2026 raritou. Xiaomi v Česku oficiálně prodává řadu Redmi Note 17, kde model <a rel="nofollow noopener" href="https://www.mi.com/cz/launch/redmi-note-17-series/">Pro Max 5G nabízí 9 210 mAh</a> za zaváděcích 12 499 Kč a Pro 5G má 8 340 mAh za 9 999 Kč. Obě varianty mají potvrzenou českou distribuci, lokální záruku a služby Google.</p>



<figure class="wp-block-table"><table class="has-fixed-layout"><thead><tr><th><strong>Parametr</strong></th><th><strong>Vivo Y600 Turbo</strong></th><th><strong>Redmi Note 17 Pro 5G</strong></th><th><strong>Moto G86 5G</strong></th></tr></thead><tbody><tr><td>Baterie</td><td>9 020 mAh</td><td>8 340 mAh</td><td>5 200 mAh</td></tr><tr><td>Nabíjení</td><td>90 W</td><td>67 W</td><td>30 W</td></tr><tr><td>Displej</td><td>6,83&#8243; AMOLED 1.5K, 120 Hz</td><td>6,67&#8243; AMOLED, 120 Hz</td><td>6,67&#8243; pOLED, 120 Hz</td></tr><tr><td>Čip</td><td>Snapdragon 7s Gen 4</td><td>Snapdragon 6s Gen 4</td><td>Dimensity 7300</td></tr><tr><td>Česká dostupnost</td><td>Ne</td><td>Ano</td><td>Ano</td></tr><tr><td>Orientační cena</td><td>~7 500–10 000 Kč (čínská)</td><td>9 999 Kč</td><td>lokálně dostupný</td></tr></tbody></table></figure>



<p class="wp-block-paragraph">Výhoda Viva spočívá v kombinaci většího displeje, výkonnějšího čipu a rychlejšího nabíjení za potenciálně nižší cenu. Nevýhoda je zásadní: telefon si v Česku oficiálně nekoupíte.</p>



<h2 class="wp-block-heading">Má smysl na něj čekat?</h2>



<p class="wp-block-paragraph">Vivo v Česku funguje, má <a rel="nofollow noopener" href="https://shop.vivo.com/cz">oficiální e-shop</a>, servisní centrum, live chat i českou telefonní linku 800 611 008. Značka tedy není žádný neznámý dovoz z tržnice. Jenže Y600 Turbo mezi českými modely zatím nefiguruje a Vivo jeho evropské uvedení nepotvrdilo. Předprodej v Číně odstartoval 25. května 2026 v 10:00 místního času, ale to pro českého zákazníka nic nemění.</p>



<p class="wp-block-paragraph">Pokud vás láká obří baterie a nechcete čekat na nejistý dovoz, v Česku už máte alternativy. Redmi Note 17 Pro 5G s 8 340 mAh za necelých deset tisíc je nejbližší volbou s jistou zárukou. Pokud vám stačí menší kapacita, Moto G86 5G nabídne 5 200 mAh s etablovanou evropskou podporou.</p>



<p class="wp-block-paragraph">Y600 Turbo ukazuje, kam se střední třída v roce 2026 posouvá: dvoudenní výdrž přestává být luxusem a stává se jedním z hlavních prodejních argumentů. Vivo to pochopilo. Zbývá jen doručit ten telefon i za hranice Číny.</p>
</p><div id="sssp-content-end"></div>]]></content:encoded>
					
		
		
		<enclosure url="https://mobify.cz/wp-content/uploads/2026/10/bily-telefon-vivo-768x432.jpg" type="image/jpeg" length="35444" />
	</item>
		<item>
		<title>Xiaomi dalo do telefonu baterii 9 210 mAh a nabíjení 100 W. Konkurence nemá šanci, ale háček se najde i tady</title>
		<link>https://mobify.cz/clanky/android/xiaomi-dalo-do-telefonu-baterii-9-210-mah/</link>
		
		<dc:creator><![CDATA[Oliver Cerman]]></dc:creator>
		<pubDate>Sat, 10 Oct 2026 11:20:00 +0000</pubDate>
				<category><![CDATA[Android]]></category>
		<category><![CDATA[baterie]]></category>
		<category><![CDATA[mobil]]></category>
		<category><![CDATA[Redmi Note 17 Pro Max 5G]]></category>
		<category><![CDATA[telefon]]></category>
		<category><![CDATA[Xiaomi]]></category>
		<guid isPermaLink="false">https://mobify.cz/?p=17005</guid>

					<description><![CDATA[<p><strong>Redmi Note 17 Pro Max 5G nabízí v české verzi baterii 9 210 mAh a 100W nabíjení. V tuzemském středním segmentu nemá konkurenci, jenže tím to končí.</strong></p>
]]></description>
										<content:encoded><![CDATA[
<p class="wp-block-paragraph">Xiaomi postavilo celý prodejní argument nového Redmi Note 17 Pro Max 5G na jediné disciplíně: baterii. Česká a evropská verze pracuje s článkem o kapacitě 9 210 mAh. Pro srovnání, běžný smartphone v této cenové třídě má kolem 5 000 mAh, tedy zhruba o 46 procent méně. K tomu přidává 100W kabelové nabíjení, které podle laboratorního testu <a rel="nofollow noopener" href="https://www.gsmarena.com/redmi_note_17_pro_max-review-2993p3.php">GSMArena</a> dostane telefon z nuly na sto procent za 61 minut. Konkurence v samotné kapacitě baterie a rychlosti dobíjení skutečně zaostává: realme 16 Pro+ 5G má 7 000 mAh, POCO X8 Pro Max 8 500 mAh. Háček ale existuje a neleží v baterii. Leží ve výkonu procesoru, v jednodušší fotografické výbavě, v softwaru zatíženém předinstalovanými aplikacemi a také v tom, že české balení podle <a rel="nofollow noopener" href="https://www.mi.com/cz/product/redmi-note-17-pro-max-5g/specs/">oficiálních specifikací</a> neobsahuje nabíjecí adaptér. Kdo chce plnohodnotné 100W nabíjení hned po vybalení, musí si nabíječku dokoupit.</p>



<h2 class="wp-block-heading">Tři dny bez zásuvky? Co říkají čísla</h2>



<p class="wp-block-paragraph">Xiaomi na české produktové stránce slibuje „až 3 dny výdrže baterie“ při mírném používání. Laboratorní testy tento slib částečně potvrzují: GSMArena u evropské verze naměřila Active Use Score 22 hodin a 31 minut, přes 24 hodin procházení webu, 38 hodin přehrávání videa a více než 64 hodin hovorů. Hraní her vydrží na jedno nabití přibližně 9 a půl hodiny. Pro člověka, který telefon používá hlavně na volání, sociální sítě a občasné video, je vícedenní provoz reálný.</p>



<p class="wp-block-paragraph">Rychlonabíjení pak funguje jako pojistka: po 15 minutách na kabelu má telefon 33 % kapacity, po půlhodině 57 %. Xiaomi samo uvádí, že po 10 minutách nabíjení získáte energii na 7 hodin videa. Bonus navíc představuje 27W reverzní kabelové nabíjení, takže telefon může posloužit jako improvizovaná powerbanka pro sluchátka nebo hodinky. Výrobce zároveň mluví o životnosti baterie až 6 let, přičemž GSMArena tento údaj interpretuje jako zachování 80 % kapacity po 1 600 nabíjecích cyklech.</p>



<p class="wp-block-paragraph">Důležitá poznámka: některé trhy dostávají verzi s baterií o kapacitě 10 000 mAh. Český a evropský trh pracuje s 9 210 mAh, což je stále mimořádná hodnota, ale je dobré vědět, že mezi jednotlivými trhy existuje rozdíl.</p>



<h2 class="wp-block-heading">Kde bateriový šampion ztrácí</h2>



<p class="wp-block-paragraph">Snapdragon 6 Gen 5 je čip, který zvládne běžné denní úlohy, ale při multitaskingu a hraní her naráží na své limity. Android Central ve své recenzi popisuje viditelné zpomalení při přepínání mezi aplikacemi a slabší herní výkon. Pro uživatele, kteří telefon používají hlavně na komunikaci a média, to nemusí vadit. Pro mobilní hráče nebo lidi zvyklé na svižný systém je to ale kompromis, který za 12 až 14 tisíc korun zamrzí.</p>



<p class="wp-block-paragraph">Fotoaparát? Zadní sestava 50 + 8 megapixelů bez teleobjektivu je funkční, ale rozhodně ne ambiciózní. Recenzenti se shodují, že Xiaomi zjevně přesunulo část rozpočtu a konstrukčních priorit do baterie a odolnosti. Výsledkem jsou slušné snímky za denního světla, ale za horších podmínek už telefon ničím zvlášť nevyniká.</p>



<p class="wp-block-paragraph">A pak je tu software. HyperOS přichází s předinstalovanými aplikacemi třetích stran, recenzenti potvrdili přítomnost Temu, Booking.com, Amazon Music a složky s hrami. Část z nich lze odinstalovat, část pouze deaktivovat. Xiaomi na svém českém supportu vysvětluje, které aplikace nabízejí ve Správě aplikací volbu „odinstalovat“ a které nikoli. První věcí po vybalení tak může být úklid systému.</p>



<h2 class="wp-block-heading">Konkurence s menší baterií, ale lepším celkem</h2>



<p class="wp-block-paragraph">Srovnání s přímými rivaly odhaluje paradox: větší baterie neznamená automaticky delší výdrž.</p>



<figure class="wp-block-table"><table class="has-fixed-layout"><thead><tr><th><strong>Parametr</strong></th><th><strong>Redmi Note 17 Pro Max 5G</strong></th><th><strong>POCO X8 Pro Max</strong></th><th><strong>realme 16 Pro+ 5G</strong></th></tr></thead><tbody><tr><td>Baterie</td><td>9 210 mAh</td><td>8 500 mAh</td><td>7 000 mAh</td></tr><tr><td>Active Use Score (GSMArena)</td><td>22:31 h</td><td>25:22 h</td><td>18:18 h</td></tr><tr><td>Nabíjení na 100 %</td><td>61 min</td><td>52 min</td><td>64 min</td></tr><tr><td>Procesor</td><td>Snapdragon 6 Gen 5</td><td>Dimensity 9500s</td><td>Snapdragon 7 Gen 4</td></tr><tr><td>Hlavní fotoaparát</td><td>50 Mpx</td><td>–</td><td>200 Mpx + 50 Mpx tele</td></tr></tbody></table></figure>



<p class="wp-block-paragraph">POCO X8 Pro Max má na papíře o 710 mAh méně, ale díky výrazně výkonnějšímu a úspornějšímu čipu Dimensity 9500s dosahuje v laboratorním testu výdrže 25 hodin a 22 minut, tedy o téměř tři hodiny více než Redmi. Nabije se za 52 minut. Realme 16 Pro+ 5G zase sází na vyváženější výbavu: menší baterii, ale Snapdragon 7 Gen 4, 200megapixelový hlavní snímač a 50megapixelový teleobjektiv s 3,5násobným přiblížením.</p>



<h2 class="wp-block-heading">Kolik stojí a pro koho to dává smysl</h2>



<p class="wp-block-paragraph">V českém Mi Store se Redmi Note 17 Pro Max 5G prodává ve variantě 8/256 GB za 12 499 Kč a 8/512 GB za 14 299 Kč. Na Heurece se verze 8/512 GB dá sehnat od přibližně 11 600 Kč. Příplatek 1 800 Kč za dvojnásobné úložiště dává smysl hlavně pro ty, kteří ukládají hodně offline videa, fotí ve vysokém rozlišení nebo instalují desítky her. Pro běžné používání s cloudovými službami 256 GB bohatě stačí.</p>



<p class="wp-block-paragraph">Telefon je ideální volbou pro lidi, kteří jsou unavení z každodenního dobíjení: cestovatele, řidiče závislé na navigaci, pracovníky v terénu nebo rodiče pouštějící dětem pohádky na dlouhých cestách. Kdo ale hledá univerzálnější stroj s lepším výkonem a fotoaparátem, měl by se podívat po POCO X8 Pro Max nebo realme 16 Pro+ 5G.</p>



<p class="wp-block-paragraph">Redmi Note 17 Pro Max 5G je telefon s jednou výjimečnou vlastností a několika kompromisy kolem ní. Bateriově mu v českém středním segmentu jen málokterý konkurent může konkurovat. Jenže telefon není jen baterie, a právě to je ten háček, který stojí za zvážení před kliknutím na „koupit“.</p>
</p><div id="sssp-content-end"></div>]]></content:encoded>
					
		
		
		<enclosure url="https://mobify.cz/wp-content/uploads/2026/10/xiaomi-redmi-note-17-pro-max-5g-768x432.jpg" type="image/jpeg" length="16880" />
	</item>
	</channel>
</rss>
