Jak chladit telefon a předejít přehřívání (rady a tipy)

Přehřívání telefonu je zejména v létě velmi časté i bez přímého slunce. V některých případech se může mobil zahřát natolik, že bude nepříjemné ho držet v ruce.

Jak zchladit telefon, když se přehřivá i Zdroj fotografie: Unsplash
                   

Většinou však není chyba v telefonu, zastaralém hardwaru nebo dokonce příliš náročném softwaru. Je důležité se k němu správně chovat a zbytečně jej nezatěžovat v momentech, kdy sám jeho majitel z horka sotva stojí na nohou. Telefony s OS Android i iOS mají ochranu proti přehřátí a automaticky omezí funkce nebo se dokonce vypnou, uvádí Asurion.

Kdy se telefon přehřívá nejvíce

Že telefonu stoupá teplota pociťují uživatelé hlavně v létě, kdy je venku kolem 30 °C, na slunci klidně o 10 °C více. Asi nejhorší kombinací je odložení do stojánku na palubní desce a připojení nabíjení, protože mobil snáší nejenom přímé paprsky, ale také zahřívání zevnitř. Vůbec nejvíce samozřejmě škodí slunce nebo ponechání v uzavřeném prostoru, například v autě či batohu. Bez ohledu na prostředí pak nejvíce „topí“ při zátěži, typicky během náročnějších her.

Jak mobilní telefon efektivně zchladit

Pokud vám telefon přijde příliš horký, případně se na něm objevila hláška o přehřátí, můžete ho nechat vychladnout samovolně, nebo mu trochu pomoci. Některé zdroje radí, abyste ho odložili do chladničky či dokonce mrazáku – to ale nedělejte. Chladné počasí, zejména pak mráz, ničí baterii, takže by se mohlo stát, že vám její kapacita začne skákat nahoru a dolů, telefon se bude rychle vybíjet apod, vysvětluje Optimum.

Schovejte telefon do stínu a mimo teplo

Naprostým základem zamezit přímému slunci, aby na telefon pražilo. Taková situace může nastat doma, kdy telefon leží u okna, v autě na palubní desce, ale i na koupališti, kdy necháte mobil na osušce. Nezapomeňte, že se teplo přenáší i rozehřátým povrchem. Oldožit ho tedy např. na kovový stůl není vhodné, i kdyby nebyl na přímém slunci. Nenechávejte ho ani v batohu na koupališti, rozpálený a uzavřený povrch vytvoří mobilu doslova peklo.

Ukončete všechny aplikace a procesy

Nejvíce mobil zatěžují náročné aplikace a hry, ze všeho nejdříve je tedy vypněte. Nestačí pouze stisknutí tlačítka pro návrat na domovskou stránku, tím je akorát minimalizujete. Je nutné zobrazit přehled akutálně běžících aplikací a vypnout je odsunutím nahoru nebo klepnutím na ikonku koše. Pokud by se nedařilo, lze přes nastavení nebo správce aplikací vynutit jejich ukončení, jak upozorňuje BatteriesPlus.

Vyjměte mobil z obalu, ať je „nahý“

Každý telefon je nějak konstruován pro odvod tepla i při vysoké zátěži. Nasazený obal, ale i tvrzené sklo, však tpelo uvnitř smartphonu zadržují, a ochlazování tak probíhá mnohem pomaleji. Z hlediska povahy sklo sundávat nemusíte, ale obal alespoň na pár minut odložte.

Vypněte internet, bluetooth a další

Aby telefon chladl co nejrychleji, odpojte ho od světa. SIM kartu vytahovat nemusíte, ale deaktivujte Wi-Fi, mobilní data a bluetooth, případně také hotspot. Monil se bude ochlazovat o několik procent rychleji.

Co je zdrojem tepla v každém mobilu

Jednotlivé smartphony se samozřejmě konstrukčně liší, všechny však mají obrazovku (displej), procesor a baterii. Právě tyto části vytváří nejvíce tepla a je tedy nutné je zchladit. Například akumulátor sám o sobě netopí, ale začíná hřát v momentě, kdy telefon připojíte na nabíječku. Displej je vůbec největším odběratelem energie a čím vyšší jas, tím více se může zahřívat. Hlavním epicentrem tepla ovšem zůstává procesor, srdce celého mobilního telefonu, které se nachází mírně nad středem při pohledu zezadu.

Diskuze Vstoupit do diskuze
130 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Altman

Zobrazit další články