Jak restartovat router Wi-Fi a jak ho resetovat

Restartování routeru může vyřešit mnohé potíže s Wi-Fi sítí, včetně jejích výpadků. Radíme, jak ho provést i jak zachovat nastavení.

Jak restartovat Wi-Fi router i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Naprostá většina routerů nemá žádné tlačítko pro zapnutí a vypnutí, ani pro přímé restartování. Obvykle v zadní části se sice nachází miniaturní „otvor“, ten ovšem slouží k úplnému resetu, který by vymazal veškeré nastavení sítě, a bylo by tedy nutné ji znovu nastavovat. Tomu je dobré předejít, a při prvních komplikacích s Wi-Fi to ke všemu ani není potřeba.

Jak restartovat Wi-Fi router dvěma způsoby

Ačkoliv většina routerů dnes žádné tlačítko nemá, u některých modelů se přece jenom vyskytuje; zejména u starších, upřesňuje Electric. V takovém případě:

  1. Vypněte router stisknutím tlačítka
  2. Počkejte asi 10 až 15 vteřin
  3. Opět router tlačítkem zapněte

Pakliže na vašem Wi-Fi routeru žádné tlačítko není, postupujte následovně:

  1. Vytáhněte napájení ze zásuvky
  2. Vyčkejte zhruba 10 a 15 sekund
  3. Poté router opět zapojte do elektřiny

Ať jste zvolil první nebo druhý způsob, dejte tomu zhruba minutu až dvě, než router opět naběhne a Wi-Fi síť bude plně funkční. Obvykle to je rychlejší, někdy však nastanou komplikace, kvůli nimž trvá navázání spojení déle. A kdyby nenaskočilo, akci opakujte.

Jak Wi-Fi router během chvíle resetovat

Máte-li problémy se sítí a nedaří se je odstranit, nebo se vám do ní někdo naboural, můžete router resetovat a znovu nastavit, uvádí LifeWire. To provedete následovně:

  1. V zadní části najděte mini dírku (obvykle je uvnitř růžová); některé routery mají i malé tlačítko
  2. Špendlíkem do ní píchněte (nebo stiskněte tlačítko)
  3. Router se restartuje a dojde k vymazání současného nastavení

Pozor, že resetem routeru dojde nejenom k vymazání nastavení, ale i existujících sítí. Ty je pak nutné znovu nastavit a zviditelnit, což uděláte v administraci routeru. Pokud jste zapomněli přihlašovací údaje, lze je znovu získat.

Kdy router restartovat (k čemu slouží restart)

Restart routeru je první pomocí, jak odstranit některé problémy s Wi-Fi sítí. Zpravidla se jedná o průběžné výpadky, pomalý internet, nebo neustálé odpojování. Pomoci může také v případě, kdy internet funguje přes síťový kabel, ale nikoliv bezdrátově.

Kdy router resetovat (k čemu slouží reset)

Reset routeru by měl sloužit až jako poslední možnost, jak odstranit potíže. Zpravidla se projevují pomalým, vypadajícím nebo zcela přerušeným spojením. Někdy se mohou projevit pouze na vybraném zařízení, např. na telefonu, zatímco na PC vše běží v pořádku, uvádí NetSpot. Pokud však vyloučíte chybu v mobilu, možná s ním prostě router „odmítá komunikovat“.

Jelikož dodnes po resetu ke zpřetrhání veškerých vazeb na vaši Wi-Fi, zamezíte tím ve zneužití sítě (pokud k němu došlo s vy mu neumíte zamezit). Samozřejmě lze tento způsob použít i v případě, kdy chcete od Wi-Fi odpojit všechna zařízení, která k ní kdy měla přístup.

Diskuze Vstoupit do diskuze
84 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Altman

Zobrazit další články