Jak obnovit smazané fotky z mobilu a paměťové karty

Smazali jste omylem fotky z telefonu a chcete je obnovit? Několik jednoduchých kroků vám pomůže získat smazané fotky a videa z iPhonu i Android mobilu zpět.

Android - obnova fotek i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Protože jsou fotoaparáty v dnešních mobilech na velmi vysoké úrovni, zvěčňujeme prakticky denně sebe, zážitky z dovolené, koncerty, pracovní záležitosti… Když potom dělá člověk zpětně pořádek a maže nepovedené fotky, lehko se uklikne a hodí do koše i to, co nechtěl. Jenže jak získat takové fotky zpět? Lze je obnovit několika způsoby, které jsou společné pro iPhone i mobily s OS Android.

Nejdříve zamíří smazané fotky i videa do koše v galerii

Už několik let mají telefony v galerii koš, který po dobu 30 dní uchovává smazané fotky a videa. Pokud tedy nějakou odstraníte nedopatřením, stačí si koš v galerii otevřít, najít konkrétní fotku a následně ji obnovit. Přesunuta bude zpátky do galerie, a to rovnou na začátek. V galerii se nachází úplně dole a nese název „Nedávno odstraněné“ (Android) nebo „Nedávno smazané“ (iOS a iPadOS).

Smazané fotky lze obnovit ze zálohy na cloudu

Pokud zálohujete na cloud, můžete fotky obnovit z něj. Typicky se jedná o Google Fotky, Microsoft OneDrive, DropBox nebo Mega. První zmíněný uchovává smazané soubory až 60 dní, všechny ostatní polovinu. Postup znovuzískání fotografií a videí je u všech stejný, nebo alespoň podobný. Jednoduše rozkliknete fotku, nebo jich podržením označíte více, a klepnete na „Obnovit“. Následně se obrázky objeví zpátky v galerii.

Jak obnovit smazané fotky a videa přímo v mobilu

Fotografie lze obnovit přímo v telefonu, aniž byste ho připojovali k PC nebo vytahovali kartu. Opravdu skvěle poslouží aplikace Disk Digger dostupná ZDARMA v Google Play. Po stažení spusťte scan telefonu (může trvat několik minut), který vám ukáže i roky staré soubory. Ty lze pro přehlednost filtrovat podle data, velikosti a formátu.

Nemáte-li provedený root Android OS, budou pravděpodobně v menším rozlišení. I tak se ale dají použít. Stejně pak poslouží i programy jako DigDeep Image Recovery, Deleted Photo Recovery nebo Photo Recovery without Root. Pokud byste chtěli fotky a videa obnovit v původní velikosti, nabízí appka Disk Digger „Full Scan“, máte-li root.

Obnova fotek z paměťové karty (mobil, PC, foťák)

Většina telefonů s OS Android stále podporuje paměťové karty, na které uživatelé často ukládají právě fotografie a videa. A pokud dojde k jejich smazání, máte šanci je obnovit přímo z paměťové karty pomocí programu. Neexistuje sice 100% záruka, protože dochází k postupnému zaplňování prázdného místa. Pokud se ovšem pustíte do obnovy hned po smazání, šance na obnovení fotek a videí z paměťové karty je velmi vysoká.

Program pro obnovu fotek z mobilu, PC i fotoaparátu

Postup je stejný, ať už chcete fotky obnovit z micro SD karty, nebo z rozměrově větší SDHC paměťovky. V obou případech poslouží bezplatný program EaseUS Data Recovery Wizard dostupný pro Windows i macOS. Kromě fotek navíc obnoví jakákoliv další data z paměťové karty i pevného disku v počítači (nebo externího pevného disku). Program přitom není vázaný na konkrétní zařízení, a lze ho používat třeba v servisu.

Nejdříve program nainstalujte a spusťte, poté připojte paměťovou kartu k počítači (buď přes zabudovanou, nebo externí čtečku). Jakmile ji počítač načte, klikněte na „Skenovat“, což může zabrat až 20 minut (u opravdu plného úložiště). Po dokončení scanu vyberte soubory, jaké chcete obnovit …v bezplatné verzi to můžou být max. 2 GB, v placené za 2 100 Kč (jednorázově) už neomezeně.

Diskuze Vstoupit do diskuze
149 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Altman

Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
I slunečnicová semínka mají co nabídnout: Pomohou na záněty i krevní tlak
DámskýDeník.cz
DámskýDeník.cz
Typy bot, které vždy dobře vypadají s mini šaty
Události247.cz
Události247.cz
Léto plné nádherných výletů? Vsaďte na nekonečné hory
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Starověké stavby v arabské poušti odhalily pozůstatky dosud neznámých rituálů