Vše o Android Auto | OK Google povely, aplikace, podpora

Android Auto v ČR oficiálně není, přesto se dá pohodlně používat. Česky rozumí velmi dobře, stačí se naučit, jak s ním komunikovat.

Android auto, čeština z APK Mirror i Zdroj fotografie: Needpix a Google / Creative Commons / CC BY
                   

Android Auto je stále oblíbenější aplikace, která řidičům zjednodušuje ovládání telefonu po dobu jízdy. Kromě zjednodušeného ovládacího rozhraní umí také hlasové povely. Díky tomu se můžete soustředit na cestu a nechat ruce na volantu, zatímco do navigace řeknete svůj cíl cesty, nadiktujete zprávu, nebo si necháte přehrát hudbu. S Android Auto je propojeno několik dalších aplikací (například pro poslech hudby), abyste měli vše na pár klepnutí.

Android Auto v Google Play není, ale dá se stáhnout

Google prozatím nevydal Android Auto oficiálně pro Českou republiku, což je také důvod, proč ho nenajdete v Google Play. Paradoxně u něj však Google začal už v roce 2019 podporovat češtinu, včetně českého Google Assistenta. Pokud Android Auto do telefonu přesto chcete, můžete ho stáhnout z APK, což je ověřená stránka, na níž najdete bezpečné aplikace, které Google Play z různých důvodů nepodporuje.

Jak vám Android Auto usnadní řízení

Zjednodušit ovládání telefonu během řízení a zvýšit tím bezpečnost na silnicích. Právě to je cílem Android Auto, uvádí Android, které je v podstat náhradou za mobily, které se nesmí během řízení používat. Podle některých řidičů je ovšem Android Auto velkým rozptýlením, a ruší při jízdě dokonce více než samotný telefon umístěný v držáku. Přesto, pokud si chcete Android Auto alespoň vyzkoušet, využijte jeho potenciál na maximum.

Jakmile připojíte mobilní telefon k palubní desce vozidla, budete mít k dispozici omezené, ovšem zcela dostačující, možnosti, míní ExpressAuto. Zřejmě nejpoužávanější je navigace Android Auto, kterou ale můžete používat také pouze na mobilu v případě, že vaše auto nepodporuje Android Auto. Velmi oblíbené jsou pak hudební aplikace, z nichž jsou ale porpojeny pouze některé. A nakonec v ČR stále ještě ve vývoji, ale přesto už dobře funkční, hlasové povely prostřednictvím Google Assistenta. Ano, umí česky, a to celkem obstojně.

Podporované aplikace pro Android Auto

V nabídce Android Auto je pouze omezené množství aplikací, což může někomu vadit – na druhou stranu jde ale hlavně o zjednodušení ovládání, ne o zobrazování stovek aplikací.

  • Navigace: Google Mapy, Waze
  • Hudební aplikace: Spotify, Hudba Play, Deezer, Pandora, Amazon Music, případna klasické rádio, Anhor (od Spotify)
  • Audioknihy: Knihy Google Play, Audiobooks.com
  • Chatovací aplikace: Messenger, WhatsApp, Hangouts, Skype, Telegram, WeChat

To jsou pouze nejpoužívanější. Desítky dalších aplikací pro Android Auto najdete přímo v obchodě Google Play (seznam). Nové stále přibývají, vždy se ale jedná o obdobu výše uvedených. V nabídce mají asi největší zastoupení podcastové aplikace, případně jiné k přehrávání multimédií.

OK Google povely – jak Android Auto umí česky

Hlasové povely vám usnadní ovládání v rozhraní Android Auto opravdu hodně – musíte ovšem vědět, jaké povely asistent chápe, a které mu naopak nic neříkají. Základem jsou jednoduché věty a správná výslovnost. Nemusíte se nějak omezovat, mluvit lze zcela přirozeně, uvádí Google. Google Assistant se ale stále učí, proto zatím 100% rozumí pouze kratším větám.

Každý povel musíte vždy začínat frází „OK Google“, případně „Hey Google“, obvykle ale funguje první varianta. Následně můžete pokládat dotazy a dávat rozkazy jako:

  • Najdi mi nejbližší restauraci
  • Kdy má narozeniny Jaromír Jágr?
  • Kolik bude dneska stupňů?
  • Naviguj do 02 arény.

A spoustu dalších. Možnosti Google Assistenta v Android Auto jsou v podstatě neomezené a rozumí velmi dobře. Nepovede s vámi ovšem plynulou konverzaci, pořád je to asistent. Jeho vyhledávání je opravdu rychlé a hodnotné, telefon v podstatě nemusíte brát do ruky.

Jaká verze Android je pro Android Auto potřeba

Google přizpůsobil Android Auto i pro relativně staré telefony. Potřebovat budete Android 6.0 nebo novější – někdy sice poslouží i Androud 5.0, ale aplikace nemusí fungovat úplně dobře. Co se týče vozů, podporuje Android Auto zhruba 500 aut (seznam), které jsou uvedeny v seznamu – řazení je abecední dle značky, v níž najdete model vozu.

Diskuze Vstoupit do diskuze
148 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Altman

Zobrazit další články