Co dělat, když iPhone nemá signál (nenajde síť)

V některých případech se může stát, že iPhone nemůže najít síť. Stává se to například po zákroku v servisu, mobil však nemusí být rozbitý.

iPhone nemá signál / nenajde síť i Zdroj fotografie: pxHere a Uživatel Muter 11 / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Pokud se s tímto problémem potýkáte, je nejdříve nutné zjistit, kdy k němu došlo. Dali jste iPhone do servisu a po jeho vrácení už nemůže najít síť, přejeli jste ho autem, nebo došlo k jeho vytopení? Někdy síť nefunguje také po výměně SIM karty, téměř vždy však problém vyřešíte bez pomoci „odborníků“ (ti mimochodem takto klienty někdy okrádají). Pokud by byl totiž poškozený čip na základní desce, stejně by opravu na místě provést nedokázali.

Proveďte tvrdý restart, pokud iPhone nemá signál

Hned na úvod zkuste mobilní telefon Apple vypnout a zapnout, nejúčinnější řešení totiž bývá mnohdy nejjednodušší. To lze provést jak v nastavení telefonu, tak podržením zapínacího tlačítka. Pokud však obrazovka nereaguje, můžete na iPhonu provést tvrdý restart; a jestliže vám nefunguje power button, lze iPhone restartovat i bez tlačítka. V závislosti na modelu telefonu se postupy liší, takže nelze použít stejný pro iPhone 6, 7, a třeba 11 nebo 13.

Připojte iPhone k síti Wi-Fi, když nevidí síť

Pokud iPhone nemůže najít síť třeba po výměně baterie nebo displeje, nemusí se jednat o chybu technika ani dílu. Některé Apple telefony se zkrátka neumí ztotožnit s novým dílem, čímž se deaktivuje nějaká funkce. Zkuste iPhone připojit k síti Wi-Fi a chvíli počkejte, jestli chytí signál. Ve většině případů to problém vyřeší a můžete fungovat dál. Nezkoušejte využívat data, ta jsou vázána na SIM kartu a tedy také na signál.

Znovu zastrčte SIM nebo ji vyměňte

Jestliže neproběhl žádný servisní úkon a iPhone pořád nemůže najít síť, může být na vině špatně vložená SIM karta, uvádí Apple. To se stává třeba v případě, kdy ji přendáváte z jednoho mobilu do druhého, eventuálně vám spadl, nebo pokud jste kartu ořízli na menší velikost svépomocí. Ne vždy se totiž taková úprava zdaří, zejména při zmenšování na nano SIM. Zkuste ji tedy vytáhnout a znovu zasunout, případně vyzkoušet jinou, třeba od kamaráda.

Zkontrolujte, že je iPhone v pokrytí signálem

Ne vždy se musí jednat o chybu v telefonu nebo následek pádu, iPhone možná nemá signál jenom proto, že se nacházíte ve „slepé zóně“. Typicky se může jednat o vesnice a horské oblasti, tunely nebo nížiny obklopené lesy, a třeba i výrobní haly. Ačkoliv je dnes pokrytí ve většině míst velmi dobré, stále existují taková, kam signál nedosáhne, vysvětluje LifeWire.

To se může lišit i podle operátora, zatímco Vodafone pokrytí má, T-Mobile ani O2 ho mít nemusí. Někdy však není na vině ani poskytovatel mobilní sítě, ale budovy a jiné objekty. Například některé firmy úmyslně ruší signál ve výrobních halách, aby se zaměstnanci věnovali práci a nikoliv telefonu. I s tím si řada operátorů poradila, někde je však signál stále slabý.

Aktualizujete nastavení operátora mobilního telefonu

I když k tomu nedochází často, může být chyba v systému, resp. nenainstalované aktualizaci. Jedná o nastavení operátora, které je typicky nutné provést při vložení nové SIM karty.

  1. Přejděte do nastavení telefonu
  2. Následně klepněte na sekci „Obecné“
  3. Vyberte „Informace“ a ověřte aktualizaci

Pokud vám systém nic nenabízí, pravděpodobně máte staženo aktuální nastavení operátora. V opačném případě stačí aktualizaci potvrdit a Apple mobil už si vše zajistí sám.

Obnovte nastavení sítě, pokud iPhone nemá signál

Aby mohl Apple smartphone správně komunikovat se světem, potřebuje mít správně nastavené sítě. To je sice automatické, někdy však může dojít k výpadku komunikace, třeba pokud operátor prováděl nějaké změny. Řešením bude obnovení nastavení sítě, které provedete:

  1. Otevřete systémové „Nastavení“
  2. Přejděte na kartu „Obecné“
  3. Zvolte sekci „Obnovit“
  4. A vyberte „Obnovit natavení sítě“

Následně dojde k resetování, resp. vymazání informací o uložených i dříve použitých Wi-Fi sítích, stejně jako o nastavení VPN a APN. Máte-li zálohu, lze je pak nahrát zpět, jejich reset vám však pomůže zjistit, jestli nevyvolalo problém například připojení k veřejné síti.

iPhone pořád nemá signál? Aktualizujte ho

Pakliže aktualizace ani obnovení jednotlivých návštěvní nepomůže, nabízí se ještě stažení poslední verze systému. Aktualizaci iPhonu můžete provést přes počítač pomocí kabelu nebo bezdrátově přes Wi-Fi. Zejména v těchto kritických případech je lepší využít první variantu, program na PC totiž mnohdy odhalí a vyřeší i skryté chyby. Někdy se může stát, že iPhone přestane vidět síť po aktualizaci, která byla chybně stažena, uvádí BusinessInsider.

iPhone možná nemůže najít síť kvůli operátorovi

V praxi k tomu dochází opravdu málokdy, přesto jsou někdy problémy přímo u operátora. A to buď v celé síti, nebo pouze ve spojení s vaším telefonem, např. i kvůli SIM kartě. Kontaktujte svého operátora, který by měl celou věc prověřit během několika dní. Máte-li už velmi starou „simku“, zkuste ji vyměnit za novou, operátor vám číslo zdarma převede, nepřijdete o něj.

Diskuze Vstoupit do diskuze
138 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Altman

Zobrazit další články