Google, OneDrive, DropBox, Mega, Yandex, nebo jiný cloud?

Poradíme, které cloudové úložiště vybrat, aby sloužilo co nejlépe. Některé nabízí úložný prostor zdarma, jiné zase užitečné funkce a skvělou kompatibilitu.

Cloudové úložiště i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Takové cloudové úložiště už je dnes pro některé nezbytným pomocníkem ke sdílení informací. Využívají ho jednotlivci i velké firmy, kterým šetří spoustu času a námahy. V základních tarifech jsou zdarma, ale vždy umožňují i placené funkce. Co jednotlivá cloudová úložiště umí, kolik nabídnou prostoru zdarma, a na jakých OS fungují?

Google Disk, jednoduchý a přehledný cloud

Google Disk je zdaleka nejvyužívanější cloudové úložiště na světě. Používat se dá v telefonu, počítači i tabletu …navíc nezávisle na operačním systému. Kromě prohlížečové verze má pro mobilní systémy své aplikace. Zdarma nabízí 15 GB úložiště a výhodou jsou také on-line tabulky a textový editor. Zvolené soubory lze používat a editovat i offline, uvádí Google.

Google Drive
Price: Free

OneDrive, hodně možnosti pro firmy i jednotlivce

OneDrive z dílny Microsoftu bude asi druhým největším hráčem na poli cloudových úložišť. Využívat ho lze na každém zařízení (počítače, telefony, tablety) nezávisle na OS. K účtu se můžete přihlásit přes prohlížeč nebo si stáhnout aplikaci, uvádí OneDrive. Bezplatně získáte 5 GB, velkou výhodou je synchronizace s kancelářským balíčkem Microsoft Office v PC nebo mobilu.

Microsoft OneDrive
Price: Free
‎Microsoft OneDrive
Price: Gratis+

DropBox, omezené možnosti i prostor zdarma

DropBox lze používat na počítačích i telefonech s různými OS, včetně BlackBerry. Pro některé systémy ovšem není aplikace oficiální, ale od třetí strany. Zdarma nabízí pouze 2 GB místa, uvádí DropBox, v nižším placeném tarifu pak získáte 2 TB místa za zhruba 330 Kč měsíčně. Nevýhodou jsou například chybějící on-line tabulky a textový editor.

Mega Sync, zadarmo získáte až 50 GB prostoru

Mega Sync klade velký důraz na bezpečnost dat, která šifruje během nahrávání i po jejich uložení. K datům má přístup pouze majitel schránky, zatímco poskytovatel ne. Využívat ho lze jak na počítačích, tak i v telefonech a tabletech, kde má i vlastní aplikaci. V základu získáte zdarma 15 GB, a při splnění podmínek dokonce 50 GB na půl roku, uvádí Mega.

Google Drive
Price: Free
‎MEGA
Price: Gratis+

Yandex Disk, slibné úložiště s 10 GB zdarma

Yandex Disk vytvořil stejnojmenný ruský gigant, který přizpůsobil své cloudové úložiště rovněž pro všechny mobilní i počítačové systémy. Zdarma dá každému 10 GB, uvádí Yandex, a další prostor získáte za poměrně nízké ceny. Yandex Disk nabízí velmi pestré možnosti organizace fotografií a má pouze obyčejný poznámkový blok, napojení na MS Office chybí.

‎Yandex Disk
Price: Gratis+

iCloud, cloudové úložiště pouze pro Apple

iCloud je předinstalovaný cloud ve všech Apple zařízeních, přičemž má největší využití v iPhonu a iPadu. Nejčastěji slouží k zálohování fotek, nastavení a systému, ale můžete přes něj sdílet i jiné soubory. Zdarma dostanete 5 GB, navýšení pak vyžaduje nižší částky. Na rozdíl od ostatních je iCloud integrován přímo v systému a nevyžaduje tak extra účet.

Které cloudové úložiště je nejlevnější?

Využíváte-li cloudová úložiště k ukládání ve velkém, zřejmě vás nejvíce osloví OneDrive, kde vychází 1 GB úložiště na 0,05 Kč při objednání nejvyššího tarifu, a Yandex s cenou 0,07 Kč / 1 GB. V těsném závěsu je Mega s cenou 0,10 Kč za gigabite a oblíbený Google Disk pak nabízí cenu 0,30 Kč / 1 GB.

Diskuze Vstoupit do diskuze
125 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Altman

Zobrazit další články