Největší likvidátoři baterie mobilu: těchto 7 aplikací vysaje energii smartphonu během chvilky

Jestli se telefon rychle vybíjí, možná používáte aplikace, které jsou extrémně náročné na spotřebu. Uvádíme, které to jsou, a proč byste je měli optimalizovat.

i Zdroj fotografie:
                   

Na trhu jsou dnes stovky různých telefonů. Ty si navzájem konkurují množstvím a kvalitou moderních funkcí, což znamená, že se do nich montují baterie se stále větší kapacitou. Často však rozdíl ve výdrži baterie oproti starším telefonům není znát. Je to způsobeno tím, že do svých zařízení instalujeme stále více aplikací, které je v mžiku vyčerpají. Ukážeme vám 7 aplikací, které velmi rychle vybíjejí baterii telefonu.

Kapacita roste, ale stále nestačí

S rozvojem moderních technologií plní mobilní telefony stále rozmanitější funkce. Dříve sloužily pouze k telefonování a posílání SMS zpráv, které byly omezeny limitem 160 znaků. Postupem času se na nich objevily první jednoduché hry, technologie posílání MMS a nenáročné aplikace.

Po přechodu na dotykové displeje se z chytrých telefonů staly téměř plnohodnotné miniaturní počítače. Umožňují přehrávat videa, prohlížet internet nebo psát dlouhé dokumenty. Dnes už lidé nevlastní výhradně jeden mobil, ale řada z nich jich používá několik, uvádí MakeUseOf.

Tato postupující technologická revoluce ovšem vyžaduje také stále více energie, a proto jsou do chytrých telefonů a tabletů zabudovány postupem času stále větší a výkonnější baterie. Nicméně přestože jsou stále větší, mají stále kratší životnost. Je to proto, že používáme více a více aplikací, které z našich zařízení vymačkávají i poslední „šťávu“.

Jak prodloužit životnost chytrého telefonu?

Vzhledem k rostoucí spotřebě energie jsou stále oblíbenější externí baterie zvané powerbanky. Jsou však velké, těžké a jejich používání není příliš pohodlné. Pomáhají sice prodloužit výdrž baterie, ale jsou externí a v konečném důsledku nepříliš pohodlným řešením. Mnohem lepší je uvědomit si, proč se telefon tak rychle vybíjí, tj. identifikovat aplikace, které sice nepoužíváte příliš často, ale které běží na pozadí a vybíjejí baterii smartphonu.

Aplikace, které rychle vybíjejí baterii

Programy nainstalované v našem smartphonu mohou spotřebovávat energii i v době, kdy je vůbec nepoužíváme. Je proto vhodné prostě odstranit z telefonu aplikace, které jsou pro nás zcela zbytečné, ale zjevně snižují cennou výdrž baterie. Anebo alespoň omezit jejich „provoz“ a tedy i zbytečnou konzumaci energie baterie smartphonu.

Aplikace, které vybíjejí baterii telefonu skutečně extrémně

Některé aplikace spotřebovávají obrovské množství energie vašeho smartphonu. Klikněte do galerie a podívejte se, o které z nich se jedná.

1. Pokemon GO

Se spuštěním aplikace Pokemon GO vyrazily do ulic miliony virtuálních lovců, aby je všechny pochytali. Vývojáři aplikaci aktivně podporují a zájem o ni je stále vysoký. Ačkoli hra samotná pasivně nespotřebovává mnoho energie, při chůzi po okolí nepřetržitě využívá modul GPS telefonu, což může velmi rychle vysát životnost baterie našeho telefonu.

Mnoho lidí tento problém řeší tak, že se na lov Pokémonů vydává s druhým, starším telefonem používaným pouze k tomuto účelu. Výkonné powerbanky jsou u hráčů samozřejmě velmi oblíbené, a to jasně ukazuje, jak je aplikace náročná na energii.

2. Facebook

Nejoblíbenější aplikace sloužící k přístupu na platformu Facebook. Její spotřeba energie je způsobena jednak tím, že na ní uživatelé tráví hodně času, ale také tím, že generuje spoustu oznámení.

Pokud navíc Facebooku povolíme používat údaje o poloze, aplikace spouští modul GPS, který rychle vybíjí baterii. Pokud tedy chcete, aby aplikace spotřebovávala méně energie, nezapomeňte jí používání těchto úkonů zablokovat, uvádí PCMag.

3. Mapy Google, Yanosik a další navigační aplikace

Samostatné navigační systémy pro automobily jsou dnes již téměř minulostí. Aplikace v telefonu jsou nejen zdarma, ale nabízejí i mnoho dalších funkcí a především vždy aktuální mapy. Bohužel jsou také zdaleka nejnáročnější na spotřebu energie. A co hůř, při delším používání během jízdy s připojenou nabíječkou se může přehřát jak telefon, tak baterie. To má za následek sekání mobilu a trvalé snížení výdrže mobilu ve smyslu kapacity baterie.

Mapy na mobilu

4. YouTube

Službu YouTube není třeba sáhodlouze představovat. Na světě pravděpodobně neexistuje populárnější platforma pro videoobsah. Většina z vás ji má určitě nainstalovanou ve svém chytrém telefonu.

A právě forma, jakou jsou informace poskytovány, způsobuje, že YouTube spotřebovává tolik energie v mobilních zařízeních. Procenta baterie mizí obzvlášť rychle při sledování videí ve velmi dobré kvalitě.

5. Tinder

Tinder je vedle Badoo jednou z nejoblíbenějších seznamovacích aplikací na světě. Podle studie společnosti pCloud je to také jeden z nejnáročnějších programů, který tak negativně ovlivňuje výdrž baterie našich zařízení.

6. Messenger

Z integrovaného messengeru Facebooku se vyvinula samostatná aplikace Messenger. Ta nyní umožňuje nejen textový chat, ale také hlasové hovory a videokonference. Mezi její funkce patří i nahrávání souborů, fotografií a videí. Kvůli multitaskingu může Messenger vybíjet baterii opravdu rychle. Platí to zejména pro videohovory, které ke svému hladkému chodu potřebují doslova spoustu energie. Zvláštní pozornost je třeba věnovat sdílení polohy s přítelem – tehdy je spotřeba nejvyšší.

7. WhatsApp

WhatsApp je bezplatný komunikátor, který umožňuje nejen textový chat, ale také hlasové hovory a videohovory. Mezi jeho funkcemi najdete přenos souborů, fotografií a videí. Vzhledem k množství funkcí, které aplikace WhatsApp nabízí, může opravdu rychle snížit kapacitu baterie vašeho mobilu. To platí zejména pro videohovory, které pro svůj kontinuální průběh potřebují spoustu energie, upřesňuje USwitch.

Kromě toho je tu navíc nutnost neustále obnovovat a hledat nové zprávy a podávat o nich informace pasivně uživateli, což také pomalu ukrajuje část drahocenné energie.

Gra.pl

Jak řešíte úsporu kapacity baterie ve vašem smartphonu?

Diskuze Vstoupit do diskuze
90 lidí právě čte
Autor článku

Jiří Louthan

Zobrazit další články