Jak zapnout tmavý režim v Android OS a které aplikace ho podporují

                   

Tmavý režim pro mobilní telefony s OS Android přinesl Android 9 Pie. Zpočátku byl dostupný pouze pro některé telefony, dnes ho ale může mít téměř každý.

Uživatelské prostředí získá s tmavým režimem zcela jiný vzhled, který je většinou uživatelů označován jako příjemnější pro oči. Kromě toho tmavý režim v OS Android šetří baterii, čehož využívají zejména výrobci Huawei, Honor a Xiaomi. Operační systém Android si může do tmavých barev přepnout každý, kdo má na mobilu Android 9 nebo novější. Existují pak i řešení, jak dostat tmavý režim na Android 8.

Tmavý režim v sytě černé vypadá skvěle

Tmavý režim není až tak tmavý

I když je tmavý režim pro OS Android podpírán černou barvu, ve skutečnosti jsou opravdu sytě černé pouze některé části systému. Jedná se například o seshora výsuvný ovládací panel nebo některá místa napříč systémem. Třeba nastavení je ovšem v odstínech tmavě šedé. Chcete-li v tmavém režimu docílit co nejsytější černé, zvolte telefon s OLED displejem.

Vlastní názor

OSOBNĚ MÁM TMAVÝ REŽIM RADŠI A VYUŽÍVÁM HO NA VŠECH ZAŘÍZENÍCH (MOBIL, TABLET, POČÍTAČ). KOUKÁNÍM DO MONITORU TRÁVÍM TÉMĚŘ KAŽDÝ DEN SPOUSTU HODIN, A TY ROZDÍLY V NAMÁHÁNÍ OČÍ OPROTI „SVĚTLÉMU REŽIMU“ JSOU OPRAVDU VELKÉ.

S tmavým režimem stoupá výdrž baterie

Pomineme-li estetickou změnu prostředí, má tmavý režim v OS Android vliv také na výdrž baterie. U telefonů s LCD displeji se zvýší výdrž minimálně, zatímco v případě OLED vydrží mobil až o 50 % déle. To díky tomu, že pokud displej zobrazuje černou (která je na rozdíl od LCD opravdu sytě černá), zůstávají pixely zhasnuté a nepotřebují tak žádnou energii. Nejlepších výsledků dosáhnete, máte-li aktivovaný tmavý režim a tapetu s tmavým motivem.

Jak nastavit / zapnout tmavý režim v OS Android

Aktivace tmavého režimu se liší v závislosti na značce telefonu. Každý výrobce si totiž upravuje OS Android pomocí vlastní nadstavby, čímž mění nejenom podobu systému, ale i samotné ovládání a funkce.

Čistý Android přepnete na tmavý režim následovně

 1. Otevřete Nastavení telefonu / tabletu
 2. Přejděte do sekce „Přístupnost“
 3. Vyberte „Zobrazení“ a zapněte Tmavý režim

U všech ostatních telefonů bude tmavý režim nejčastěji ukrytý v sekci „Obrazovka“ nebo „Přístupnost“. K rychlému nastavení ale postačí napsat do vyhledávání v nastavení „tmavý“, mobil už vás navede.

Jak zapnout tmavý režim, když ho mobil nepodporuje?

Naprostá většina starších telefonů se dark modu nedočká; tmavý režim pro OS Android tak zůstane výsadou těch novějších. Přesto ho lze nainstalovat i na Android 8 i starší verze systému napříč různými značkami telefonů. Postačí stáhnout soubor z APK, což je ověřený zdroj, který zpřístupní i aplikace a nastavení mimo „oficiální“ cestu:

 1. Přejděte v telefonu na www.apkpure.com
 2. Najděte soubor „Dark Mode for Android“ / nebo přejděte do Google Play a vyhledejte aplikaci Dark Mode (od Julian Eggers) nebo Tmavý režim (od Avalon Inc)
 3. Soubor / aplikaci stáhněte a nechte nainstalovat

Dark Mode
Dark Mode
Developer:
Julian Eggers
Price:
Free+

Obě varianty přepne vybrané části systému a hrstku aplikací do tmavého režimu. Po zakoupení prémia (startuje na 25 Kč jednorázově) jsou pak možnosti pestřejší. Na některých telefonech ovšem nedojde k úplnému překlopení do tmavého módu, protože jej výrobci přímo blokují. Nemusí se tak jednato chybu v aplikaci.

Dunkler Modus
Dunkler Modus
Developer:
TarrySoft
Price:
Free+

Google aplikace, které podporují tmavý režim

Pokud vám nevadí systém na půl světlý a na půl tmavý, můžete si některé aplikace přepnout do tmavého režimu nezávisle na systémových barvách. Jedná se zejména o Google aplikace, které připravil k přechodu na tmavý režim sám Google:

 • Google Chrome (internetový príohlížeč)
 • Gmail (e-mailová aplikace)
 • Kontakty (Contacts)
 • Kalendář (Calendar)
 • Telefon (Phone)
 • Hodiny (Clock)
 • Mapy (Maps)
 • Zprávy (Messages)
 • Novinky (News)
 • Objevit (informační kanál)
 • Google Fit (záznam pohybu)
 • Play Games (Google hry)
 • YouTube (sledování videí)
 • Kalkulačka (Calculator)
 • Snapseed (úprava fotografií)
 • Připomínky (Keep Notes)

Ostatní aplikace s podporou tmavého režimu

Kromě samotných Google aplikací připravili vývojáři na tmavý režim i další, jako jsou Messenger, Instagram, WhatsApp, Outlook nebo ClickUp. Množství appek s dark modem neustále roste, ty hlavní už ho ale mají, a osobně mi u ostatních nějak nechybí.

Obecně změní tmavý režim pozadí systému a aplikací na černou, nebo tmavě šedou barvu. O poznání lépe se tak sledují například videa, protože je okolí aplikace tmavé. Některý obsah je pak díky kontrastnějším barvám o poznání lépe čitelnější.

Zdroje: infotime, pcworld

Diskuze Vstoupit do diskuze
97 lidí právě čte
Zobrazit další články
JakZdravě.cz
Ideálně teplá koupel na noc urychluje usínání. Příliš horká voda se ale nedoporučuje, může zatěžovat srdce
DámskýDeník.cz
Zvolit, či nezvolit krátký sestřih? Pravidlo 5,7 cm odhalí správnou volbu, radí stylistka. Stačí jen tužka a papír
Události247.cz
Generál Šedivý: Rusko nemá potenciál, aby Ukrajinu ovládlo. Předpověděl, jak se bude konflikt dále vyvíjet
VědaŽivě.cz
Brutální metoda popravy Vikingů zvaná „krvavý orel“ byla dlouho pokládána jen za fabulaci. Podle historiků a lékařů je však proveditelná