Jak zapnout tmavý režim v Android OS a které aplikace ho podporují

Tmavý režim pro mobilní telefony s OS Android přinesl Android 9 Pie. Zpočátku byl dostupný pouze pro některé telefony, dnes ho ale může mít téměř každý.

Tmavý režim Android i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Uživatelské prostředí získá s tmavým režimem zcela jiný vzhled, který je většinou uživatelů označován jako příjemnější pro oči. Kromě toho tmavý režim v OS Android šetří baterii, čehož využívají zejména výrobci Huawei, Honor a Xiaomi. Operační systém Android si může do tmavých barev přepnout každý, kdo má na mobilu Android 9 nebo novější. Existují pak i řešení, jak dostat tmavý režim na Android 8.

Tmavý režim není až tak tmavý

I když je tmavý režim pro OS Android podpírán černou barvu, ve skutečnosti jsou opravdu sytě černé pouze některé části systému. Jedná se například o seshora výsuvný ovládací panel nebo některá místa napříč systémem. Třeba nastavení je ovšem v odstínech tmavě šedé. Chcete-li v tmavém režimu docílit co nejsytější černé, zvolte telefon s OLED displejem.

Vlastní názor

OSOBNĚ MÁM TMAVÝ REŽIM RADŠI A VYUŽÍVÁM HO NA VŠECH ZAŘÍZENÍCH (MOBIL, TABLET, POČÍTAČ). KOUKÁNÍM DO MONITORU TRÁVÍM TÉMĚŘ KAŽDÝ DEN SPOUSTU HODIN, A TY ROZDÍLY V NAMÁHÁNÍ OČÍ OPROTI „SVĚTLÉMU REŽIMU“ JSOU OPRAVDU VELKÉ.

S tmavým režimem stoupá výdrž baterie

Pomineme-li estetickou změnu prostředí, má tmavý režim v OS Android vliv také na výdrž baterie. U telefonů s LCD displeji se zvýší výdrž minimálně, zatímco v případě OLED vydrží mobil až o 50 % déle, uvádí InfoTime. To díky tomu, že pokud displej zobrazuje černou (která je na rozdíl od LCD opravdu sytě černá), zůstávají pixely zhasnuté a nepotřebují tak energii. Nejlepších výsledků dosáhnete, máte-li aktivovaný tmavý režim a tapetu s tmavým motivem.

Jak nastavit / zapnout tmavý režim v OS Android

Aktivace tmavého režimu se liší dle značky telefonu. Každý výrobce si totiž upravuje OS Android pomocí vlastní nadstavby, čímž mění nejenom podobu systému, ale i samotné ovládání a funkce.

Čistý Android přepnete na tmavý režim následovně

 1. Otevřete Nastavení telefonu / tabletu
 2. Přejděte do sekce „Přístupnost“
 3. Vyberte „Zobrazení“ a zapněte Tmavý režim

U všech ostatních telefonů bude tmavý režim nejčastěji ukrytý v sekci „Obrazovka“ nebo „Přístupnost“. K rychlému nastavení ale postačí napsat do vyhledávání v nastavení „tmavý“ a mobil už vás navede, vysvětluje PCWorld.

Jak zapnout tmavý režim, když ho mobil nepodporuje?

Naprostá většina starších telefonů se dark modu nedočká; tmavý režim pro OS Android tak zůstane výsadou těch novějších. Přesto ho lze nainstalovat i na Android 8 i starší verze systému napříč různými značkami telefonů. Postačí stáhnout soubor z APK, což je ověřený zdroj, který zpřístupní i aplikace a nastavení mimo „oficiální“ cestu:

 1. Přejděte v telefonu na www.apkpure.com
 2. Najděte soubor „Dark Mode for Android“ / nebo přejděte do Google Play a vyhledejte aplikaci Dark Mode (od Julian Eggers) nebo Tmavý režim (od Avalon Inc)
 3. Soubor / aplikaci stáhněte a nechte nainstalovat
Dark Mode
Dark Mode
Developer: Unknown
Price: Free

Obě varianty přepne vybrané části systému a hrstku aplikací do tmavého režimu. Po zakoupení prémia (startuje na 25 Kč jednorázově) jsou pak možnosti pestřejší. Na některých telefonech ovšem nedojde k úplnému překlopení do tmavého módu, protože jej výrobci přímo blokují. Nemusí se tak jednat o chybu v aplikaci.

Dunkler Modus
Dunkler Modus
Developer: Unknown
Price: Free

Google aplikace, které podporují tmavý režim

Pokud vám nevadí systém na půl světlý a na půl tmavý, můžete si některé aplikace přepnout do tmavého režimu nezávisle na systémových barvách, upřesňuje AndroidPolice. Jedná se zejména o Google aplikace, které připravil k přechodu na tmavý režim sám Google:

 • Google Chrome (internetový príohlížeč)
 • Gmail (e-mailová aplikace)
 • Kontakty (Contacts)
 • Kalendář (Calendar)
 • Telefon (Phone)
 • Hodiny (Clock)
 • Mapy (Maps)
 • Zprávy (Messages)
 • Novinky (News)
 • Objevit (informační kanál)
 • Google Fit (záznam pohybu)
 • Play Games (Google hry)
 • YouTube (sledování videí)
 • Kalkulačka (Calculator)
 • Snapseed (úprava fotografií)
 • Připomínky (Keep Notes)

Ostatní aplikace s podporou tmavého režimu

Kromě samotných Google aplikací připravili vývojáři na tmavý režim i další, jako jsou Messenger, Instagram, WhatsApp, Outlook nebo ClickUp. Množství appek s dark modem neustále roste, ty hlavní už ho ale mají, a osobně mi u ostatních nějak nechybí.

Obecně změní tmavý režim pozadí systému a aplikací na černou, nebo tmavě šedou barvu. O poznání lépe se tak sledují například videa, protože je okolí aplikace tmavé. Některý obsah je pak díky kontrastnějším barvám o poznání lépe čitelnější.

Diskuze Vstoupit do diskuze
111 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Altman

Zobrazit další články