Google Pay umožňuje díky technologii NFC platit telefonem namísto klasické karty. Službu si mohou aktivovat všichni uživatelé mobilu s Android OS, který má zároveň čip NFC.

Platit mobilem je snadné a v podstatě se ve výsledku liší od klasické karty pohodlností. V obchodech už nemusíte zadávat pin, ale platbu jednoduše potvrdíte otiskem prstu. Aby platby fungovaly, je potřeba zadat údaje z platební karty do aplikace Google Pay. Neposkytujete je žádné třetí straně, ale Googlu jakožto přímému zprostředkovateli. Ten si vás následně ověří a platby díky tomu zabezpečí. Jak službu aktivovat a používat vám ukážeme v jednoduchém návodu.

Google Pay
Google Pay
Developer: Google LLC
Price: Free

Možná jste dříve slyšeli o Android Pay a Google Wallet, což byly předchozí platební metody. V Česku však druhá ze zmíněných nefungovala a Android Pay bylo spuštěno nedlouho před Google Pay. Americký gigant pak obě služby sloučil do jedné.

Jak Google Pay funguje a jak ho používat

Google prezentuje Google Pay jako platební metodu moderní doby. Když jdete na nákup nebo třeba s kamarádkou na kafe, berete s sebou už jenom mobil a peněženku nemusíte opatrovat. Pokud chcete nastavit Google Pay a platit telefonem, postupujte následovně:

  1. Stáhněte si aplikaci Google Pay (někdy je předinstalovaná v mobilu a najdete ji ve složce „Google“)
  2. Otevřete ji a hned nahoře klepněte na „Nastavit si službu“
  3. Následně bude potřeba vložit platební kartu – tu buď vyfotíte nebo zadáte ručně
  4. Jakmile máte zadáno, ověří si Google, jestli karta funguje – z účtu vám strhne asi 30 haléřů, které vám do 24 hodin vrátí zpět
  5. Ověření může vyžadovat i banka, která vám zašle kód v SMS

V případě, že proběhlo ověření v pořádku, můžete přes Google Pay začít platit v obchodech. Vždy je potřeba před přiložením k terminálu zapnout NFC; to je jinak neaktivní, aby zbytečně nevybíjelo baterii telefonu.