Jak nastavit Google Pay, jak funguje a které banky ho podporují

Google Pay umožňuje díky technologii NFC platit telefonem namísto klasické karty. Službu si mohou aktivovat všichni uživatelé mobilu s Android OS, který má zároveň čip NFC.

Google Pay i Zdroj fotografie: Unsplash
                   

Platit mobilem je snadné a v podstatě se ve výsledku liší od klasické karty pohodlností. V obchodech už nemusíte zadávat pin, ale platbu jednoduše potvrdíte otiskem prstu. Aby platby fungovaly, je potřeba zadat údaje z platební karty do aplikace Google Pay. Neposkytujete je žádné třetí straně, ale Googlu jakožto přímému zprostředkovateli. Ten si vás následně ověří a platby díky tomu zabezpečí. Jak službu aktivovat a používat ukážeme v návodu.

Peněženka Google
Peněženka Google
Developer: Unknown
Price: Free

Možná jste dříve slyšeli o Android Pay a Google Wallet, což byly předchozí platební metody. V Česku však druhá ze zmíněných nefungovala a Android Pay bylo spuštěno nedlouho před Google Pay. Americký gigant pak obě služby sloučil do jedné.

Jak Google Pay funguje a jak ho používat

Google prezentuje Google Pay jako platební metodu moderní doby. Když jdete na nákup nebo třeba s kamarádkou na kafe, berete s sebou už jenom mobil a peněženku nemusíte opatrovat. Pokud chcete nastavit Google Pay a platit telefonem, postupujte následovně:

 1. Stáhněte si aplikaci Google Pay (někdy je předinstalovaná v mobilu a najdete ji ve složce „Google“)
 2. Otevřete ji a hned nahoře klepněte na „Nastavit si službu“
 3. Následně bude potřeba vložit platební kartu – tu buď vyfotíte nebo zadáte ručně
 4. Jakmile máte zadáno, ověří si Google, jestli karta funguje – z účtu vám strhne asi 30 haléřů, které vám do 24 hodin vrátí zpět
 5. Ověření může vyžadovat i banka, která vám zašle kód v SMS

V případě, že proběhlo ověření v pořádku, můžete přes Google Pay začít platit v obchodech. Vždy je potřeba před přiložením k terminálu zapnout NFC; to je jinak neaktivní, aby zbytečně nevybíjelo baterii telefonu, vysvětluje USAToday.

Jak používat Google Pay pro placení na internetu

Budete-li chtít platit přes Google Pay také na internetu, typicky v e-hopech za donášku aj., ověřte si, že je platební karta integrována do vašeho Google účtu:

 1. Přejděte na stránku www.google.com/payments
 2. Vlevo nahoře klepněte na nabídku (tři čárky)
 3. Vyberte kartu „Platební metody“
 4. Vidíte-li přidanou kartu, je všechno v pořádku; v opačném případě klepněte na „+ Přidat platební metodu“
 5. Následně vyplňte údaje z karty a vše potvrďte

Platební karta by se měla do Google Payments nahrát automaticky v momentě, kdy ji přidáte do Google Pay. Pokud by se tak nestalo, můžete ručně zadat údaje a uložit do svého Google účtu. Následně budete moci platit přes NFC jak v obchodech, tak na internetu, uvádí PopSci.

Které banky podporují Google Pay v České republice

Platební službu Google Pay podporuje v České republice 8 bank a další se chystají v průběhu roku 2019. Po celém světě ji pak podporují stovky dašlích bank, které jsou pod záštitou vydavatelů VISA a MasterCard. Díky tomu je placení na terminálech po celém světě bezplatné (závisí na bance), stojí na PCMag. Z českých bank Google Pay podporují:

 • Air Bank
 • Banka CREDITAS
 • ČSOB
 • Česká Spořitelna
 • Equa Bank
 • Expobank
 • Fio banka
 • Hello bank!
 • J&T Banka
 • mBank
 • Komerční banka
 • MONETA Money Bank
 • Raiffeisenbank
 • Revolut
 • UniCredit Bank

Vedle toho ještě virtuální banka Revolut; ta je sice nadnárodní, ale má plnou podporu v ČR. Stačí si u ní objednat platební kartu, kterou obdržíte během několika dnů. Revolut slouží jako alternativa v případě, že vaše banka Google Pay nepodporuje a vy od ní nechcete odcházet.

Peněženka Google
Peněženka Google
Developer: Unknown
Price: Free

Některé banky mají vlastní platební metodu

Pokud jste klienty AirBank, nepůjde vám Google Pay nastavit. Některé banky se totiž rozhodly, že sice budou platby mobilem podporovat, ale „po svém“. Kartu si tak musíte přidat v aplikaci banky, zatímco Google Pay je vám v tomto případě k ničemu (kartu prostě nenačte). Banky jako vysvětlení podávají, že dokážou lépe ochránit osobní data klientů (navíc už je v systémy stejně mají). Pro uživatele se v závěru nic nemění, placení přes NFC ve smartphonu zůstává stejné a platby lze potvrzovat otiskem.

Využíváte placení přes Google Pay?

Diskuze Vstoupit do diskuze
87 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Altman

Zobrazit další články