Vše o Apple CarPlay | Aplikace, povely, podpora, nastavení

Apple CarPlay dává uživatelům možnost ovládat svůj telefon v autě přes dotykový panel. Rozhraní je hodně osekané, ovšem zcela dostačující.

Apple CarPlay i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Mobilní telefony jsou za volantem zakázány nejenom na českých silnicích, pročež v posledních letech roste obliba jejich ovládání skrze zabudovaný dotykový panel. Pokud tedy auto podporuje CarPlay, můžete s ním jednoduše propojit svůj iPhone. Následně pak bude k dispozici nejenom navigace, ale také možnost puštění hudby, rádia, diktování zpráv, nebo hlasové povely.

Jak propojit iPhone s autem přes CarPlay

Pokud vaše auto CarPlay podporuje, můžete ho s ním propojit pomocí drátu, a u některých novějších aut i bezdrátově. K používání CarPlay je také potřeba, aby byla aktivní hlasová asistentka Siri – bez ní to fungovat nebude.

  1. Nastartujte auto
  2. iPhone k němu připojte přes kabel – stačí zastrčit do zdířky; nebo
  3. Bezdrátově – autorádio musí být v režimu bezdrátového nebo bluetotoh připojení.

Následně na volantu stiskněte a podržte tlačítko hlasvoého ovládání. Na iPhonu otevřete systémové Nastavení, přejděte do záložky „Obecné“ a vyberte „CarPlay“. Klepněte na „Auta k dispozici“ a vyberte to své.

CarPlay a hlasové povely pomocí Siri

Bohužel pro české uživatele, Siri stále podporuje nám nejbližší angličtinu; na češtinu si ještě nějakou dobu počkáme. Pokud ale anglicky umíte alespoň základy, může vám být Siri v CarPlay užitečná – jenom pozor, že ne vždy správně pochopí českou výslovnost angličtiny.

  1. Na volantu podržte tlačítko hlasového ovládání; nebo
  2. Podržte hlavní panel CarPlay, případně domovské tlačítko CarPlay
  3. Zeptejte se Siri na cokoliv chcete (třeba na počasí)

Siri je opravdu chytrá asistentka, která vám bude nejenom po dobu jízdy připomínat, co byste mohli dělat. Třeba jet na další schůzku, kterou máte v kalendáři, nebo vám připomene něčí narozeniny.

Podporované aplikace pro Apple CarPlay

Po připojení iPhonu k autu se na panalu CarPlay zobrazuje pouze omezený počet aplikací. Typicky to jsou mapy, hudba, audioknihy, telefon, zprávy, nebo rádio. Některé můžete vyměnit za jiné a zároveň uspořádat jejich pořadí.

  1. Otevřete systémové „Nastavení“
  2. Přejděte do sekce „Obecné“ a klepněte na „CarPlay“
  3. Vyberte svoje auto a klepěnte na „Přizpůsobit“
  4. Následně můžete organizovat, přidávat a odebírat aplikace

Apple sice poskytuje seznam podporovaných aplikací v CarPlay, ty ovšem nejsou dostupné ve všech zemích. Kde dostupné jsou zjistíte po jejich rozkliknutí, případně počkejte, jestli se (ne)zobrazí na panelu v autě.

aká verze iOS ja potřeba jaká auta podporují CarPlay

K používání CarPlay je potřeba iOS 12 nebo novější, což znamená, že ho mohou používat všichni s iPhonem 6S nebo novějším. V případě aut podporuje CarPlay přes 500 modelů (seznam) různých značek. V seznamu jsou řazeny abecedně dle výrobce, kterého stačí rozkliknout a najít model svého vozu.

Diskuze Vstoupit do diskuze
127 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Altman

Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
I slunečnicová semínka mají co nabídnout: Pomohou na záněty i krevní tlak
DámskýDeník.cz
DámskýDeník.cz
Typy bot, které vždy dobře vypadají s mini šaty
Události247.cz
Události247.cz
Léto plné nádherných výletů? Vsaďte na nekonečné hory
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Starověké stavby v arabské poušti odhalily pozůstatky dosud neznámých rituálů