Osvobození od cla a DPH u zásilek z Číny končí. V roce 2021 platí na vše

U levných zásilek z Číny se clo ani DPH neplatí, což mnozí spotřebitelé oceňují. V roce 2021 ovšem výjimka končí a clo i DPH bude třeba odvádět z každé zásilky.

Evropská unie, osvobození od cla končí i Zdroj fotografie: Kees Torn / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Už několik let jsou balíčky do 22 € (tj. asi 565 Kč) přicházející do EU z jiných kontinentů osvobozeny od cla i DPH. Jedná se zejména o levné zboží typu tvrzená skla, nabíjecí kabely, kryty na telefon apod. Jenom do ČR přijde ročně takových zásilek několik milionů. Stát tak přichází o část financí a chce výjimku na clo i DPH od roku 2021 zrušit, uvádí iDnes.

Zvýší se ceny zboží z Číny? Pravděpodobně ne

Odvést clo za položku do 200 Kč není nic likvidačního, v nejvyšší sazbě by to vycházelo na 13 Kč. Mnohem větší zatížení jsou však náklady na celní řízení, které vychází při nejnižší sazbě na 103 Kč při zastupování u jedné zásilky. Pokud si tedy objednáte kabel za 50 Kč, jeho cena kvůli zastoupení v celnímuřízení (+ poplatkům za clo a DPH) závratně stoupne, varuje Connect.

Aby kupující nedoplácel na místní změny zákonů, poskytnou řešení někteří z největších prodejců jako AliExpress, Banggood nebo GeekBuying. Jedná se o velkosklady zřízené přímo na území EU, které se už několik let objevují v Polsku, Německu, Španělsku, Anglii, České epublice apod.

Evropský spotřebitel na zavedení cla a DPH vydělá

Pokud prodejci opravdu začnou zřizovat sklady ve velkém, evropský spotřebitel tím vlastně získá. Doba cesty je u zásilky posílané po Evropě cca 2 – 6 dní, zatímco z Číny cestuje i dva měsíce. Clo i DPH už přitom bude zaplaceno prodejcem, čímž zákazníkovi odpadají všechny starosti. Zdali a jak moc se změna zákonů odrazí v ceně, ještě nevíme.

Veškeré zboží proudící do Evropy by mělo procházet přes celnici, kde vyměří clo a případně i DPH. Ve výše zmíněném případě si prodejce pošle do Evropy například 1 000 ks kabelů, za něž odvede clo i DPH. Cenu si samozřejmě silně podrazí, aby bylo co nejnižší. A v rámci Evropské unie tak bude daňová povinnost splněna, uvádí Celní správa ČR.

Jaké je clo a DPH z Číny pro rok 2020?

Pro rok 2020 platí pro vyměřování cla a DPH stejná pravidla jako v letech minulých. Letošní nákupy jsou tak stále osvobozeny od poplatků a kupujícím nevznikají žádné další náklady.

  • Objednávky v hodnotě o 22 € (asi 565 Kč) – neplatíte clo ani DPH
  • Objednávky 22,01 až 149,99 € – platíte pouze DPH ve výši 21 % (clo ne)
  • Objednávky za 150 a více € – platíte clo dle sazby (max. 6,5 %) i DPH (21 %)
Čína - jak neplatit DPH
Zdroj fotografie: Pixabay

Výpočet cla a DPH z Číny pro rok 2020 – neplatíte jenom za zboží

Ať už platíte clo či DPH (nebo obojí), musíte poplatky odvést nejenom za zboží, ale také za dopravu. Pokud tedy stálo zboží 1000 Kč a deklarovaná doprava 200 Kč, budete odvádět poplatky z obou částek, tedy z 1 200 Kč. Výpočet je velmi jednoduchý. Částku 1 200 Kč vynásobíme 0,21, čímž získáme 252 Kč, resp. výši DPH s jednotnou sazbou 21 %.

Clo se pohybuje od 0 do 6,5 %. Výši si můžete dohledat na stránkách celního úřadu, ale je to opravdu na dlouho. Mnohem jednodušší je počítat se sazbou 6,5 %, což by v tomto případě bylo: 1 200 děleno 0,065, z čehož vyjde clo z Číny na 78 Kč. Nakonec stačí obě částky sečíst, a máte výsledek 330 Kč. Z původních 1 200 Kč tak nakonec za zboží včetně dopravy a všech poplatků zaplatíte 1 530 Kč.

I nadále platí, že nálepka „Gift“ (česky dárek) už celníky nezmate, a je možné ji použít pouze v případě, kdy zásilku zasílá fyzická osoba jiné fyzické osobě. V takovém případě je zásilka (dárek) s hodnotou do 45 € osvobozena od celních i daňových poplatků.

Diskuze Vstoupit do diskuze
86 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Altman

Zobrazit další články