Osvobození od cla a DPH u zásilek z Číny končí. V roce 2021 platí na vše

U levných zásilek z Číny se clo ani DPH neplatí, což mnozí spotřebitelé oceňují. V roce 2021 ovšem tyhle výjimky končí a clo i DPH bude třeba odvádět z každé zásilky. Bez výjimky.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Už několik let jsou balíčky do 22 € (tj. asi 565 Kč) přicházející do EU z jiných kontinentů osvobozeny od cla i DPH. Jedná se zejména o levné zboží typu tvrzená skla, nabíjecí kabely, kryty na telefon apod. Jenom do ČR přijde ročně takových zásilek několik milionů. Stát tak přichází o část financí, a chce výjimku na clo i DPH roku 2021 zrušit. Co to znamená pro kupující?

Dovoz zboží z Číny
Zdroj fotografie: Pixabay

Zvýší se ceny zboží z Číny? Pravděpodobně ne

Odvést clo za položku do 200 Kč není nic likvidačního, v nejvyšší sazbě by to vycházelo na 13 Kč. Mnohem větší zatížení jsou však náklady na celní řízení, které vychází při nejnižší sazbě na 103 Kč při zastupování u jedné zásilky. Pokud si tedy objednáte kabel za 50 Kč, jeho cena kvůli zastoupení v celnímuřízení (+ poplatkům za clo a DPH) závratně stoupne.

Aby kupující nedoplácel na místní změny zákonů, poskytnou řešení někteří z největších prodejců jako AliExpress, Banggood nebo GeekBuying. Jedná se o velkosklady zřízené přímo na území EU, které se už několik let objevují v Polsku, Německu, Španělsku, Anglii, České epublice apod.

Evropský spotřebitel na zavedení cla a DPH vydělá

Pokud prodejci opravdu začnou zřizovat sklady ve velkém, evropský spotřebitel tím vlastně získá. Doba cesty je u zásilky posílané po Evropě cca 2 – 6 dní, zatímco z Číny cestuje i dva měsíce. Clo i DPH už přitom bude zaplaceno prodejcem, čímž zákazníkovi odpadají všechny starosti. Zdali a jak moc se změna zákonů odrazí v ceně, ještě nevíme.

Veškeré zboží proudící do Evropy by mělo procházet přes celnici, kde vyměří clo a případně i DPH. Ve výše zmíněném případě si prodejce pošle do Evropy například 1 000 ks kabelů, za něž odvede clo i DPH. Cenu si samozřejmě silně podrazí, aby bylo co nejnižší. A v rámci EU tak bude daňová povinnost splněna.

Jaké je clo a DPH z Číny pro rok 2020?

Pro rok 2020 platí pro vyměřování cla a DPH stejná pravidla jako v letech minulých. Letošní nákupy jsou tak stále osvobozeny od poplatků a kupujícím nevznikají žádné další náklady.

  • Objednávky v hodnotě o 22 € (asi 565 Kč) – neplatíte clo ani DPH
  • Objednávky 22,01 až 149,99 € – platíte pouze DPH ve výši 21 % (clo ne)
  • Objednávky za 150 a více € – platíte clo dle sazby (max. 6,5 %) i DPH (21 %)
Čína - jak neplatit DPH
Zdroj fotografie: Pixabay

Výpočet cla a DPH z Číny pro rok 2020 – neplatíte jenom za zboží

Ať už platíte clo či DPH (nebo obojí), musíte poplatky odvést nejenom za zboží, ale také za dopravu. Pokud tedy stálo zboží 1000 Kč a deklarovaná doprava 200 Kč, budete odvádět poplatky z obou částek, tedy z 1 200 Kč. Výpočet je velmi jednoduchý. Částku 1 200 Kč vynásobíme 0,21, čímž získáme 252 Kč, resp. výši DPH s jednotnou sazbou 21 %.

Clo se pohybuje od 0 do 6,5 %. Výši si můžete dohledat na stránkách celního úřadu, ale je to opravdu na dlouho. Mnohem jednodušší je počítat se sazbou 6,5 %, což by v tomto případě bylo: 1 200 děleno 0,065, z čehož vyjde clo z Číny na 78 Kč. Nakonec stačí obě částky sečíst, a máte výsledek 330 Kč. Z původních 1 200 Kč tak nakonec za zboží včetně dopravy a všech poplatků zaplatíte 1 530 Kč.

I nadále platí, že nálepka „Gift“ (česky dárek) už celníky nezmate, a je možné ji použít pouze v případě, kdy zásilku zasílá fyzická osoba jiné fyzické osobě. V takovém případě je zásilka (dárek) s hodnotou do 45 € osvobozena od celních i daňových poplatků.

Diskuze Vstoupit do diskuze
98 lidí právě čte
Zobrazit další články
JakZdravě.cz
Lékaři varují před častým užíváním aspirinu. Na pozoru by se měly mít obzvláště osoby starší 60 let, ale rizika by měl znát každý
DámskýDeník.cz
Matka běžně nechávala malého syna, aby si hrál s tabletem. Navždy bude žít s pocitem, že mu způsobila trvalé následky
Události247.cz
Šéfka švédské diplomacie dnes podepsala žádost o členství v NATO
VědaŽivě.cz
5 záhadnějších míst než je samotný bermudský trojúhelník. Pro podivné události dosud neexistuje vysvětlení