Clo a DPH z Číny 2020: jaký je výpočet, a kdy se neplatí

Radíme, jak vypočítat clo a DPH z Číny – pro nejlevnější zásilky platí, že jsou od poplatků osvobozeny, u těch dražších je potřeba zaplatit DPH, případně i clo.

Čína, výpočet cla a DPH i Zdroj fotografie: Michael R Perry / Creative Commons / CC BY
                   

Nakupování v zahraničí je velmi oblíbené, protože na portálech jako AliExpress, GearBest, Banggood apod. lze sehnat produkty za velmi příznivé ceny; většinou. Navíc jsou zásilky do ceny 22 EUR osvobozeny od veškerých poplatků, a do ČR tak ročně zamíří vyšší miliony zásilek z Číny. Často se jedná o nabíjecí kabel, ochranné sklo, nabíječku, ale i oblečení, hodinky a jiné doplňky. Jenomže u těch dražších z Číny musíme platit DPH, a někdy i clo. To ovšem nejsou jediné poplatky, jak vysvětluje DostupnýAdvokát.

Clo a DPH z Číny v roce 2020: kdy se platí a kolik

Na území EU se dělí zásilky do třech kategorií, a to podle hodnoty, respektive ceny zboží:

  • Zásilky do 22 EUR (cca 565 Kč) – neplatíte clo ani DPH
  • Zásilky do 149,99 EUR (cca 3 864 Kč) – platíte pouze DPH 21 %
  • Zásilky nad 150 EUR (cca 3 865 Kč) – platíte DPH 21 % a clo 0 až 6,5 %

Pokud vás zastupuje Česká pošta a jedná se pouze o jeden balíček, je nutné přičíst u druhé a třetí skupiny ještě poplatek 103 Kč za zastoupení v celním řízení. Důležité je zohlednit, že jednotlivé poplatky hradíte za zboží i dopravu, vysvětluje Celní správa České republiky, nikoliv pouze za samotný produkt. Cena tak ještě o něco stoupne.

Výpočet pro clo a DPH u zásilek z Číny

Výpočet platí pro zásilky z Číny i jakýchkoliv dalších zemí mimo území EU. V případě „dépéháčka“ platí v České republice na drtivou většinu zboží jednotné DPH 21 %. U cla už jsou ale sazby v rozmezí 0 až 6,5 % a určuje je tzv. taric kód, který lze dohledat na stránkách celní správy. Pokud se vám nechce tímto old school systémem proklikávat, počítejte clo u zásilek z Číny rovnou s nejvyšší sazbou, tedy s 6,5 %.

DPH a clo platíte i za dopravu z Číny

Ve výpočtu je nutné zohlednit, že DPH, a případně také clo, neplatíte pouze za objednaný produkt, ale rovněž za deklarovanou dopravu. Ta nesmí být nikdy 0, i když to prodávající napíše na fakturu. V takovém případě vám pak zastupující v celním řízení (u zásilek z Číny je to typicky Česká pošta) automaticky naúčtuje dopravu dle vlastních sazeb / ceníku. Jestli to něčemu vadí? V naprosté většině případů zaplatíte kvůli tomu více. Nechte si proto na fakturu psát také cenu dopravu – i kdyby byla 1 USD (asi 23 Kč).

Připočítejte také cenu za zastoupení v celním řízení

Jestliže nevyplňujete dokumenty sami, bude potřeba připočítat také poplatek za zastupování Českou poštou, který je minimálně 103 Kč za jednu zásilku. Když uvážíme proces, jakým za vás projdou, je to opravdu symbolická částka. Po ujasnění možných poplatků pojďme konečně k výpočtu, pro něhož platí jednoduchý vzorec.

Výpočet pro zásilky, kde stačí odvést DPH

Cena zboží a dopravy x DPH a clo – vždy je dobré brát nejvyšší sazbu cla, tedy 6,5 %. Výpočet si ukážeme na zboží s cenou 1 000 Kč, u kterého je potřeba zaplatit pouze DPH, tj. 21 %. Doprava je uvedena 90 Kč. Do vzorce tedy dosadíme 1 090 Kč (cena za zboží a dopravu), a vynásobíme 0,21. Státu je tak potřeba odvést 228,9 Kč za DPH.

Výpočet pro zásilky, kde platíme clo i DPH

Pokud by zboží přesáhlo částku 150 €, což je asi 3 865 Kč, bude potřeba odvést kromě DPH také clo. V příkladu berme zboží s cenou 5 000 Kč a deklarovanou dopravou 250 Kč. Platit budeme 21 % DPH i clo, to berme 6,5 %. Ve vzorci tedy bude 5 250 Kč (cena za zboží a dopravu), což násobíme 0,275 (tedy 27,5 %, tj. součet DPH a cla). Státu je tak třeba odvést 1 443,75 Kč.

V obou případech je potřeba přičíst ještě poplatek 103 Kč za to, že za vás Česká pošta vyřídí komunikaci s celní správou. Výše uvedené výpočty a postupy platí pro všechny případy, kdy objednáváte ze zemí mimo EU, stojí na stránkách Evropské komise. Tedy pro objednávky z AliExpressu, Banggood, GeekBuying apod.

Diskuze Vstoupit do diskuze
108 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Altman

Zobrazit další články