Jak dezinfikovat mobil: jde to účinně a doma za pár korun

Každý by měl dezinfikovat mobil alespoň jednou měsíčně. Ačkoliv si to mnozí neuvědomují, bývá na něm dokonce více bakterií než na záchodovém prkénku.

Jak dezinfikovat mobil i Zdroj fotografie: Marco Verch / Creative Commons / CC BY
                   

Mobilní telefon je dnes běžnou součástí životů téměř každého z nás. Nosíme ho do práce, sjíždíme sociální sítě v MHD, chodíme s ním do postele a čteme si před spaním. Mobil tak během dne přichází do kontaktu s nečistotami, které na něm zůstávají i několik dní. Stačí přitom málo, dezinfikovat telefon. K tomu existují speciální lampy a přípravky, s trochou opatrnosti to ale zvládnete i bez nich v pohodlí domova, uvádí FCC.

Jakými způsoby je možné dezinfikovat mobil

K dezinfikování slouží několik způsobů. Pokud s tím chcete mít co nejméně práce a plánujete dezinfikovat třeba každý den, využijte UV lampu; jestliže se jedná o jednorázovou záležitost, nebo nechcete investovat, zkuste čistící prostředky. Některé máte doma, jiné je potřeba koupit – nestojí ovšem moc, max. do 200 Kč.

UV lampa účinně odstraní bakterie bez práce

Největší efekt má UV lampa v podobě krabičky, do níž mobil vložíte, a necháte několik minut dezinfikovat. Účinné UV záření spolehlivě odstraní 99,99 % bakterií, mikroorganismů a nečistot (ale pokud je telefon ulepený, neumyje ho). Tyto přístroje jsou asi o polovinu větší než mobil a bývají uzpůsobeny k dezinfekci i těch největších. Cenově se obvykle pohybují nad 1 000 Kč, ty nejlepší mezi 2 000 a 3 000 korun. Je to ovšem investice přinejmenším na několik let. Mobil by se měl dezinfikovat i mimo období koronaviru, vysvětluje ChargeTech.

  1. Telefon vypněte nebo zamkněte obrazovku
  2. Vložte ho do UV lampy a zavřete ji
  3. Nakonec ji zapněte a nechte cca 5 minut čistit
Jak dezinfkovat mobil - UV lampa

Dezinfekční / čistící prostředky za pár korun

Většina lidí si nejspíš vybere k dezinfekci mobilu tekuté čistící prostředky, už jenom pro jejich nízkou cenu. Na výsledku ti ale nic nemění, mohou být stejně účinné, pokud se čištění provede důkladně. Úplně nejlepší jsou přípravky na bázi alkoholu, uvádí Verizon – mnohé se používají například v opravnách / servisech – mají totiž výhodu téměř okamžitého odpařování. Takže pokud nalijete na mobil větší množství, pravděpodobně se nic nestane.

  1. Telefonu zamkněte obrazovku, uspěte ho
  2. Umyjte si ruce, at jsou čisté
  3. Na hadrový nebo papírový ubrousek naneste dezinfekci
  4. Mírnými tahy přejíždějte telefonu – nejdříve velké plochy, pak okraje, hrany, drážky apod.
Jak dezinfkovat mobil - čistící prostředky

Jaké přípravky jsou vhodné?

Jaké přípravky jsou vhodné? Nejlepší bude použít isopropylalkohol, případně isopropanol, dávejte ale pozor, ať nezvolíte nějak agresivní prostředek – například odlakovač na nehty není vhodný. Někdo radí použít ubrousky na čištění brýlí – dá se, i když jsou méně účinné, a někteří výrobci na ně přímo uvádí, že nejsou vhodné k čištění LCD displejů.

Tímto způsobem postupně dezinfikujte celý mobil. U okrajů displeje a u mikrofonu dávejte pozor, abyste nepoužili příliš velké množství roztoku, a nezatekl dovnitř. Hadr by neměl být úplně suchý, ale ani z něj téct – zkrátka středně vlhký. Telefon omyjte klidně 2krát po sobě různými směry (krouživě, ze strany na strnu, seshora dolů aj.). K dezinfekci drážek nebo reproduktorů můžete použít vatové tyčinky napuštěné roztokem. Pokud vylijete dezinfekce na mobil příliš, ihned ji osušte papírovou utěrkou (pokud se nestihne dříve odpařit).

Diskuze Vstoupit do diskuze
74 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Altman

Zobrazit další články