Co dělat, když mobilní telefon nejde zapnout ani nabít

Nejde vám zapnout telefon a nereaguje ani na nabíječku? Důvodů může být více, nejčastěji je však na vině úplně vybitá nebo degradovaná baterie.

Co dělat, když telefon nejde nabít i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

K tomu může dojít třeba v případě, kdy mobil na delší dobu odložíte (například jako záložní) a nevyužíváte ho. I když je totiž samotné zařízení neaktivní, dochází k přirozené ztrátě energie. A pokud baterii pravidelně nekontrolujete a nenabíjíte, dojde jednoho dne k úplnému vybití, případně podbití. Jednat se ale může také o softwarovou chybu nebo poškozený hardware, kdy bývá obvykle zasažena základní deska.

Když telefon nejde zapnout, nabíjejte ho a čekejte

Nejjednodušší řešení bývá často tím nejlepším. Pokud telefon na nabíječku nereaguje hned, může být baterie jenom podbitá, tzn., že nemá ani minimum elektrické energie, kterou mobil pro zapnutí vyžaduje. Připojte smartphone na nabíječku a buďte trpěliví, počkejte alespoň hodinu, lépe dvě. V některých případech lze mrtvou baterii oživit, doporučeno je nabíjet základním 5W adaptérem. Pokud se ale ani po dvou hodinách nic nestane, vyzkoušejte silnější nabíječku, ta o síle 10-12 W postačí, uvádí PCMag.

Když nefunguje nabíječka, telefon zapnout nepůjde

Opět triviální záležitost, ale v praxi k tomu dochází. Máte-li možnost, nabíjejte mobil nabíječkou, která 100% funguje. Použijte tu od druhého telefonu nebo tabletu; nese-li značku jiného výrobce, nic se neděje, mobil si vezme pouze tolik proudu, kolik potřebuje. Problémy se občas vyskytnou v adaptéru nebo samotném kabelu, takže pokud nejde smartphone nabít ze dne na den, hledejte nejdříve chybu v nabíječce, radí Asurion.

Zkuste tvrdý restart, mobil mohl zamrznout

Na vině může být i zmíněná softwarová chyba, konkrétně zamrzlá obrazovka. Telefon pak ve skutečnosti běží, ačkoliv obrazovka nesvítí a zařízení nereaguje na držení zapínacího tlačítka. Jestli mobil funguje poznáte dle teploty: přiložte prst na záda, zhruba nad střed pravé strany, kde se nachází procesor. Pokud cítíte, že je tohle místo teplejší než zbytek telefonu, je spuštěný. V takovém případě je potřeba provést tvrdý restart kombinací tlačítek, ujasňuje Google.

Související: Jak provést tvrdý restart u iPhonu

Telefon nejde zapnout nebo nefunguje obrazovka

Důvodem, proč nejde telefon zapnout ani nabít může být poškozený displej. K tomu dochází zejména v případě, že zažil v nedávné době větší pád nebo byl utopený. Pokud je poškozený mechanicky, proveďte tvrdý restart – buď se rozsvítí nebo ucítíte alespoň vibrace či zvuk. Je-li mobil utopený, rozhodně ho nezapínejte! a zajděte rovnou do servisu.

Diskuze Vstoupit do diskuze
91 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Altman

Zobrazit další články