Co dělat, když utopíte iPhone: neplaťte zbytečnou opravu

Utopit iPhone neznamená nutně konec, musíte ale jednat pohotově. Budete-li postupovat správně, vyhnete se jeho zničení i drahé opravě.

Rady, co dělat, když utopíte iPhone i Zdroj fotografie: Uživatel iMahesh / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Stát se to může, ať už s ním omylem vlezete do vody nebo ho polijete vodou s převržené sklenice. I když může zpočátku reagovat bez větších obtíží, rozhodně vniknutí kapaliny nepodceňujte, časem by mohla mobil úplně zničit. Co se děje uvnitř telefonu, kolik stojí oprava a jak utopený iPhone zachránit? Pokud jste technicky zruční, můžete provést záchranný proces doma. V opačném případě se obraťte na specializovaný servis.

Co se děje s iPhonem, když spadne do vody

Jakmile Apple telefon namočíte – ať už spadne do vody, zapomenete ho v pračce aj. – co nejdříve ho vypněte. V žádném případě jej nepoužívejte ani nepřipojujete na nabíječku! Voda (tekutina) proteče nejčastěji sluchátkem nebo konektorem, u starších mobilů bez těsnění i kolem displeje. Výsledkem bývá oxidace komponentů a základní desky, zreznutí kovových částí, šroubků apod.

Vůbec nehorší je, když se voda dostane na základní desku, nejhůře ke konektoru baterie. Tam můžeš i jediná kapka vyvolat zkrat a poškodit jeden či více obvodů na základní desce. Utopený iPhone je tedy potřeba odpojit od baterie, a to co nejdříve. Jakmile přestanou být komplementy bez proudu, téměř nic jim nehrozí, uklidňuje Dignited.

Pokud utopíte iPhone v jiné tekutině

Voda je ze všech tekutin tou nejlepší, protože nelepí a po odpaření nechá minimální stopy. Polijete-li ho Coca-Colou nebo jiným sladkým nápojem, zaschne cukr velmi rychle a bude jej potřeba odstranit. V některých případech je třeba ultrazvukové vany, která mj. odstraňuje i rez a oxidaci. Počítejte, že oprava zabere více času a poškození bude pravděpodobně větší. Dobře pak snáší Apple mobil utopení v destilátech (vodka, tím, whiskey atd.); ty se totiž rychle odpařují.

Jak postupovat, když utopíte iPhone

Chcete-li utopený iPhone zachránit – nebo alespoň zvýšit šance, že bude nadále funkční – postupujte dle návodu, radí Komando:

 1. Urychleně vytáhněte iPhone z vody
 2. Vypněte ho držením power buttonu a tažením po displeji (pokud reaguje)
 3. Osušte ho savou látkou nebo papírovými kapesníky
 4. Nesnažte se vodu vyklepat, pravděpodobně byste ji akorát dostali do míst, kde ještě nebyla
 5. Teď je potřeba odpojit baterii:
 6. Sami doma: Telefon otevřete a odpojte baterii, doporučujeme celý přístroj ještě před zásahem uzemnit
 7. V servisu: Požádejte technika, aby baterii ihned odpojil (měl by to udělat automaticky)

Co dělat, pokud nemůžete utopený iPhone odnést do servisu

Pokud nemůžete iPhone zasažený tekutinou otevřít sami ani se zrovna zastavit do servisu, postupujte následovně, radí Onsitego:

 1. Okamžitě ho vytáhněte z vody
 2. Telefon vypněte (pokud to neudělal sám)
 3. Osušte ho savou látkou nebo kapesníky
 4. Nesnažte se vodu vyklepat, pravděpodobně byste ji akorát dostali do míst, kde ještě nebyla
 5. V žádném případě ho nezapínejte ani nenabíjejte
 6. Umístěte utopený iPhone na dobře větrané místo, třeba na parapet otevřeného okna
 7. Jakmile to bude možné, zaneste utopený iPhone do servisu

Které části iPhonu můžou být zasaženy

Jakmile se dostane voda nebo jiná tekutina do iPhonu, může jednoduše zasáhnout jakoukoliv část. Nejčastěji to ale bývají jednotlivé komponenty, které se liší podle modelu.

iPhone 5, 5S, SE, 6, 6S, 7, 8 a plusové verze

Starší iPhony jsou konstrukčně jednodušší, nejsnáze lze opravit šestkovou řadu, poté pětkovou a model SE. U iPhonu 7/7 Plus a 8/8 Plus je displej připojený trochu jinak. Voda nejčastěji poškodí baterii a základní desku; obojí lze vyměnit nebo opravit, v případě deska to však bývá drahé.

iPhone X, XS,XS Max, XR

Novější modely iPhonů jsou konstrukčně celkem náročné (zřejmě úmyslně) a oprava není snadná. V případě, že utopíte iPhone X, XS, XS Max Nebo XR, může být kromě baterie a základní desky poškozená také TrueDepth kamera. Tedy systém zajišťující Face ID, který nelze opravit ani vyměnit.

Co nemá smysl, když utopíte iPhone

Po internetu koluje spousta mýtů a „babských“ rad, jak mobil zachránit v případě utopení. Z logiky věci jsou ale některé nesmyslné a neúčinné, vysvětluje Wired:

 1. Nedávejte utopený iPhone do rýže, nemá magickou sílu, která by vysávala vodu z vnitřku telefonu (rýže by musel být s vodou v přímém, aby ji pohltila)
 2. Zapomeňte i na podestýlku pro zvířata, písek doprovázený prachem se může dostat dovnitř telefonu a způsobit více škody než užitku
 3. Fén rovnou zahoďte, pokud nechcete utopený Apple mobil poškodit. Vypařovaná voda by neměla kam unikat a vznikla by kondenzace
 4. Topení nepřichází v úvahu, teplota může poškodit komplementy přímo nebo způsobit vypařování vody, která nemá kam unikat
 5. Nesnažte se vodu z iPhonu vyklepat, komponenty jsou dost natěsno u sebe a nejspíš ji jenom dostanete do míst, kde ještě nebyla

Cena opravy za utopený iPhone

Kolik si servis za opravu řekne je hodně individuální. Závisí to na opravovaném modelu, rozsahu poškození i věhlasu servisu. Pokud jde o rozebrání a vysušení, neměla by cena za opravu utopeného iPhonu přesáhnout 1 000 Kč; cena může být vyšší u novějších telefonů jako je iPhone X, XS, XS Max, XR atd., nejvýše však dvojnásobná.

Diskuze Vstoupit do diskuze
102 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Altman

Zobrazit další články