Návod, jak zjistit grafickou kartu v PC a její paměť

Potřebujete-li zjistit, jakou grafickou kartu máte v počítači s Windows nebo macOS, stačí využít integrovaných nástrojů, které najdete v systému.

Návod, jak zjistit grafickou kartu v PC i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Je dobré vědět, co přesně se ve vašem PC nachází – ať z důvodu stahování ovladačů, nebo koupě nových her, jejichž nároky bývají velmi vysoké. Ke zjištění nejenom grafické karty lze využít několik způsobů, od zkoumání krabice od zařízení, přes vyhledání na internetu, až po systémové informace. V návodu uvádíme dostupné a rychlé nástroje pro zařízení s Windows (počítače i tablety), Linux i macOS.

Grafickou kartu ve Windows zjistí dxDiag

Abyste nemuseli nic instalovat ani složitě dohledávat, má PC s Windows předinstalovaný nástroj dxDiag. Ten je možné spustit jednoduše přes Start, a na jednotlivých kartách se následně podívat na informace, co vás zajímají. Prozradí vám jak výrobce grafické karty, tak její přesný model a ovladače potřebné k provozu. Na dalších kartách je možné zjistit spoustu dalšího o hardwaru v počítači, uvádí Hawllet-Packard:

 1. Klikněte na nabídku „Start“ (obvykle v levém dolním rohu)
 2. nebo do hledacího řádku napište „dxDiag“
 3. Program spusťte kliknutím
 4. Přepněte na kartu „Zobrazení 1“

V této záložce uvidíte, jakou grafickou kartu máte v PC Windows. Zobrazuje se název, výrobce, typ čipu, DAC, ale i paměť nebo VRAM. V pravé části pak vidíte hlavní ovladač, verze, certifikaci nebo úrovně funkcí.

Jak zjistit grafickou kartu v macOS

U počítačů od Applu je dohledávání informací velmi jednoduché, neboť je systém zobrazuje na pár kliknutí. V praxi to vlastně funguje podobně jako výše zmíněný postup u Windows, akorát nemusíte spouštět žádný program a vše je vypsáno přehledněji, uvádí Apple:

 1. Jděte do nabídky Apple (logo jablka)
 2. Klikněte na možnost „O tomto Macu“

V přehledu poznáte jak grafickou kartu (dole vedle textu „Grafika“), tak procesor nebo paměť RAM. Další informace o hardwaru si můžete zobrazit v záložkách.

Zjištění grafické karty v PC s Linux OS

U operačního systému Linux je zjištění grafické karty o něco složitější, neboť je potřeba využít příkazového řádku. Toto prostředí si nicméně instalují zejména znalí lidé, správci sítí a programátoři, kteří by neměli mít s pochopením problém. Linux umí zobrazit informace o hardwaru velmi rychle, uvádí HowToGeek, stačí následující:

 1. Spusťte příkazový řádek (Ctrl + Alt + T)
 2. Vložte příkaz „sudo lspci -v | less“ (malými LSPCI)
 3. Následně napište lomítko (/) a dejte „Enter“
 4. Tím aktivujete funkci vyhledávání, v níž zadejte „VGA“
 5. Poté opět potvrďte klávesou „Enter“

Abyste měli co možná nejvíce relevantních informací, musíte kromě „lspci“ obsáhnout i další části příkazu jako -v (verbose) nebo „sudo“. Existuje ale více vstupů, jak zjistit hardware v Linuxu:

 1. Otevřete konzoli (Ctrl + Alt + T)
 2. Napište příkaz „sudo lshw -numeric -C display“

Tímto způsobem si necháte vypsat nejenom informace o grafické kartě, ale také o dalších komponentech v počítači.

Diskuze Vstoupit do diskuze
98 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Altman

Zobrazit další články