Změna stylu písma (fontu) a velikosti v Android OS

Chcete v Android OS změnit styl písma (font), nebo jeho velikost? U některých ho změníte v nastavení, u jiných pomocí aplikace nebo launcheru (schématu).

Android - změna písma i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Dnešní chytré telefony umožňují změnit téměř cokoliv i běžnému uživateli, který si tak může přizpůsobit prostředí podle sebe. Ať už se jedná o změnu tapety, barevného schéma, nebo pouze stylu písma. Každý výrobce nabízí ovšem jiné možnosti, takže se bude postup nastavení písma lišit.

Změna písma / fontu v nastavení mobilu s Android

Většina smartphonů dnes umožňuje změnit písmo přímo v systémovém nastavení. Možností však nebývá mnoho, k výběru je obvykle jenom několik fontů. U všech mobilů se systémem Android by měla být tato možnost v sekci „Obrazovka“ nebo „Motivy“, někteří výrobci ovšem tyto cesty průběžně mení.

Aplikace pro změnu písma v jakémkoliv mobilu Android

Asi nejjednodušší cesta ke změně písma je aplikace třetí strany, která ponechá zbytek vzhledu beze změny. Jednou z mnoha je iFont (Expert of Fonts), který by měl fungovat na většině mobilů s OS Android. Pro telefony některých výrobců pak existují aplikace jako Font Manager for Huawei / Honor / EMUI, který lze využít pouze na smartphone Huawei nebo Honor s nadstavbou EMUI.

iFont(Expert of Fonts)
iFont(Expert of Fonts)
Developer: Unknown
Price: Free
Font Manager for Huawei/Honor
Font Manager for Huawei/Honor
Developer: Unknown
Price: Free

Jak nastavit vlastní písmo na mobilu Huawei a Honor

  1. Otevřete systémové nastavení
  2. Přejděte do „Domovská obrazovka a tapeta plochy“ s podnázvem Motivy; případně rovnou navštivte obchod „Motivy“ v Huawei Apps / Honor Apps
  3. Klepněte hned na první „Motivy“
  4. Poté na druhou kartu „Styly textu“

Tady už si stačí vybrat font, který se vám líbí. Často jsou ovšem placené, v oficiálních obchodech už ty zdarma moc nebývají.

Jak nastavit vlastní písmo na mobilu Samsung

  1. Otevřete systémové nastavení
  2. Přejděte na kartu „Zobrazení“
  3. Vyberte „Styl a velikost písma“
  4. Poté v sekci „Nastavit písmo“ zvolte „Velikost písma“
  5. A nakonec „Styl písma“

Z nabídky si můžete vybrat, jaké písmo chcete. Styly jsou poměrně omezené, ale na jisté oživení prostředí to bohatě stačí. Pokud by se vám nedařilo změnu písma v nastavení najít, zkuste zadat do vyhledávače nahoře „font“ nebo „písm“.

Styl písma změníte pomocí schématu / launcheru

Pokud chcete změnit písmo zdarma, můžete využít i tzv. launcher, nebo také schéma. To ovšem změní kromě samotného fontu i vzhled napříč systémem, grafický vzhled ikon aj. Některé launchery ale nejsou tak drastické a změny tak budou nepatrné. Například na telefonech Huawei a Honor najdete launchery / schémata v obchodu „Motivy“. Spousta jich je zdarma, a mohou dokonce nahradit tmavý režim tam, kde není podporován.

Změna písma na klávesnici v OS Android

Aby nebyla změna fontu tak drastická (myšleno napříč celým systémem), můžete si nastavit odlišný font pouze na klávesnici. K tomu poslouží například aplikace
Fonts – Emojis & Fonts Keyboard, s níž získáte nejenom jiný font, ale také emoji (smajlíky). Nastavit si můžete třeba stejné, jaké má konkurenční iOS.

Fonts Keyboard - Schriftarten
Fonts Keyboard - Schriftarten
Developer: Unknown
Price: Free

Každý mobil umožňuje změnit velikost písma a zobrazení

Pokud vám více vyhovuje zvětšené zobrazení písma, nebo ho přímo potřebujete kvůli zrakovému omezení, lze to provést přímo v nastavení telefonu. Zvětšit nebo zmenšit písmo umožňuje zpravidla každý mobil s OS Android už v základu, není třeba instalovat aplikaci (byť takové existují). Postup se pro jednotlivé výrobce telefonů liší, ale podstata zůstává.

V systémovém nastavení přejděte do sekce „Obrazovka“ nebo „Zobrazení“, a následně najděte „Velikost textu“, případně samotné „Text“. Následně by měly být k dispozici posuvníky, kde si upravíte velikost písma, nebo i celkového zobrazení. Obvykle jsou k dispozici tři velikosti písma (malé, standardní, velké).

Diskuze Vstoupit do diskuze
145 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Altman

Zobrazit další články