Změna stylu písma (fontu) a velikosti v Android OS

Chcete-li v Android OS změnit styl písma (font) nebo jeho velikost, lze to u některých mobilů provést v nastavení, u jiných pomocí aplikace nebo launcheru (schématu).

Android – změna písma i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Dnešní chytré telefony umožňují změnit téměř cokoliv i běžnému uživateli, který si tak může přizpůsobit prostředí podle sebe. Ať už se jedná o změnu tapety, barevného schéma, nebo pouze stylu písma. Každý výrobce nabízí ovšem jiné možnosti, takže se bude postup nastavení písma lišit.

Změna písma / fontu v nastavení mobilu s Android

Většina smartphonů dnes umožňuje změnit písmo přímo v systémovém nastavení. Možností však nebývá mnoho, k výběru je obvykle jenom několik fontů. U všech mobilů se systémem Android by měla být tato možnost v sekci „Obrazovka“ nebo „Motivy“, upřesňuje Google, někteří výrobci ovšem tyto cesty průběžně mení.

Aplikace pro změnu písma v jakémkoliv mobilu Android

Asi nejjednodušší cesta ke změně písma je aplikace třetí strany, která ponechá zbytek vzhledu beze změny. Jednou z mnoha je iFont (Expert of Fonts), který by měl fungovat na většině mobilů s OS Android. Pro telefony některých výrobců pak existují aplikace jako Font Manager for Huawei / Honor / EMUI, který lze využít pouze na smartphone Huawei nebo Honor s nadstavbou EMUI.

iFont(Expert of Fonts)
iFont(Expert of Fonts)
Developer: Unknown
Price: Free
Font Manager for Huawei/Honor
Font Manager for Huawei/Honor
Developer: Unknown
Price: Free

Jak nastavit vlastní písmo na mobilu Huawei a Honor

  1. Otevřete systémové nastavení
  2. Přejděte do „Domovská obrazovka a tapeta plochy“ s podnázvem Motivy; případně rovnou navštivte obchod „Motivy“ v Huawei Apps / Honor Apps
  3. Klepněte hned na první „Motivy“
  4. Poté na druhou kartu „Styly textu“

Tady už si stačí vybrat font, který se vám líbí, uvádí Huawei. Často jsou ovšem placené, v oficiálních obchodech už ty zdarma moc nebývají.

Jak nastavit vlastní písmo na mobilu Samsung

  1. Otevřete systémové nastavení
  2. Přejděte na kartu „Zobrazení“
  3. Vyberte „Styl a velikost písma“
  4. Poté v sekci „Nastavit písmo“ zvolte „Velikost písma“
  5. A nakonec „Styl písma“

Z nabídky si můžete vybrat, jaké písmo chcete, vysvětluje Samsung. Styly jsou poměrně omezené, ale na jisté oživení prostředí to bohatě stačí. Pokud by se vám nedařilo změnu písma v nastavení najít, zkuste zadat do vyhledávače nahoře „font“ nebo „písm“.

Styl písma změníte pomocí schématu / launcheru

Pokud chcete změnit písmo zdarma, můžete využít i tzv. launcher, nebo také schéma. To ovšem změní kromě samotného fontu i vzhled napříč systémem, grafický vzhled ikon aj. Některé launchery ale nejsou tak drastické a změny tak budou nepatrné. Například na telefonech Huawei a Honor najdete launchery / schémata v obchodu „Motivy“. Spousta jich je zdarma, a mohou dokonce nahradit tmavý režim tam, kde není podporován.

Změna písma na klávesnici v OS Android

Aby nebyla změna fontu tak drastická (myšleno napříč celým systémem), můžete si nastavit odlišný font pouze na klávesnici. K tomu poslouží například aplikace
Fonts – Emojis & Fonts Keyboard, s níž získáte nejenom jiný font, ale také emoji (smajlíky). Nastavit si můžete třeba stejné, jaké má konkurenční iOS.

Fonts Keyboard - Schriftarten
Fonts Keyboard - Schriftarten
Developer: Unknown
Price: Free

Každý mobil umožňuje změnit velikost písma a zobrazení

Pokud vám více vyhovuje zvětšené zobrazení písma, nebo ho přímo potřebujete kvůli zrakovému omezení, lze to provést přímo v nastavení telefonu. Zvětšit nebo zmenšit písmo umožňuje zpravidla každý mobil s OS Android už v základu, není třeba instalovat aplikaci (byť takové existují). Postup se pro jednotlivé výrobce telefonů liší, ale podstata zůstává.

V systémovém nastavení přejděte do sekce „Obrazovka“ nebo „Zobrazení“, a následně najděte „Velikost textu“, případně samotné „Text“. Následně by měly být k dispozici posuvníky, kde si upravíte velikost písma, nebo i celkového zobrazení. Obvykle jsou k dispozici tři velikosti písma (malé, standardní, velké).

Diskuze Vstoupit do diskuze
56 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Altman

Zobrazit další články