Aktualizace iPhone (iOS) přes data, Wi-Fi nebo iTunes

Aktualizace iOS přináší nové funkce, bezpečnostní vylepšení, a zrychluje celkový chod iPhonu. Provést ji můžete přes počítač nebo bezdrátově.

iPhone – aktualizace iOS i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Někteří uživatelé nové verze systému odmítají, i když obsahují bezpečnostní záplaty, zrychlují iPhone a přináší funkce, které ovládání mobilu zefektivní. Apple navíc v poslední době systém uživatelsky zpříjemnil natolik, že prakticky není důvod aktualizace iOS odmítat. Ty lze provést přes iTunes pomocí PC nebo bezdrátově před Wi-Fi, případně také mobilní data. Jak v jednotlivých případech postupovat a který způsob aktualizace iPhonu zvolit?

Je lepší aktualizovat iPhone přes PC nebo Wi-Fi

Většina uživatelů volí pohodlnější způsob, kterým je aktualizace iPhonu přes Wi-Fi. Jednoduše ji odsouhlasí, když zrovna sedí v práci, nebo ji nechají provést v průběhu noci, kdy Apple mobil nepoužívají. Tato cesta je obvykle v pořádku, ujistěte se však, že máte dobré připojení k Wi-Fi a že máte síť dostatečně zabezpečenou.

Jinak by se mohlo stát, že vám někdo přes router nebi Wi-Fi síť ukradne data (i když se to stává opravdu minimálně), nebo dojde k neúplnému stažení iOS aktualizace. Ta se skládá například ze 150 souborů, z nichž bude jeden chybět nebo bude nekompletní, protože došlo k přerušení spojení s „wifinou“. Na počítači tato rizika odpadají, iTunes totiž aktualizaci iOS vždy nejdříve zkontroluje, a až následovně ji nahrává do mobilního telefonu.

Aktualizace iOS přes Wi-Fi

Aktualizace iOS přes Wi-Fi je rychlý a pohodlný způsob, jak získat nejnovější verzi operačního systému na iPhonu. Jakmile vyjde, mobilní telefon ji zobrazí jako doporučenou k instalaci (ale lze ji odložit na později), kterou když odsouhlasíte, začne se nová aktualizace iOS stahovat. Poté stačí klepnout na „Instalovat“, čímž dojde k restartování iPhonu a její následné aplikaci. Pokud vám hláška nevybíhá, lze systém kdykoliv aktualizovat následovně:

 1. Otevřete si systémové „Nastavení“ mobilu
 2. Klepněte na kartu „Obecné“
 3. Následně na „Aktualizace softwaru“
 4. Níže zvolte „Stáhnout a nainstalovat“
 5. Potvrďte akci zadáním kódu

Aktualizace iOS přes mobilní data

Aktualizace iOS přes mobilní data má v podstatě stejný postup jako u Wi-Fi, nedoporučuje se však z důvodu velikosti a rychlosti (máte-li je nicméně neomezená a opravdu stabilní, neměl by nastat problém). Stahování může totiž trvat hodinu i déle v závislosti na připojení. Velikostně se navíc pohybují v řádech gigabitů, například iOS 12 měl více než 4 GB, což by v případě stahování přes mobilní data vyčerpalo značnou část limitu.

Aktualizace iOS přes iTunes v PC

Aktualizace iOS přes iTunes v počítači (může být s macOS i Windows) nabízí nejbezpečnější způsob, jak si stáhnout novou verzi systému. V tomto případě je aktualizace nejdříve stažena a zkontrolována oficiálním programem, který ji teprve poté nainstaluje. Navíc máte jistotu, že bude nová verze kompletní, i kdyby došlo v průběhu k přerušení stahování. Postup je:

 1. Připojte iPhone přes lightning kabel k PC
 2. Spusťte program iTunes
 3. Vlevo nahoře vyberte svůj telefon
 4. Z nabídky zvolte „Ověřit aktualizace“
 5. Následně potvrďte „Stáhnout a aktualizovat“

Program iTunes vás možná vyzve k zadání kódu, kterým odemykáte obrazovku. Je to z důvodu bezpečnosti a ověření, že chcete Apple telefon skutečně aktualizovat vy. Nemusíte se bát, že byste přišli o data, ta zůstanou bezpečně uložena v telefonu. Jednou za čas je nicméně dobré provést zálohu iPhonu, a v případě potřeby ho obnovit.

Aktualizace iOS aplikací přes mobilní data

Aktualizace iOS aplikací přes mobilní data je řešením, pokud nemáte připojení k Wi-Fi, nebo se ani nechcete z bezpečnostních důvodů připojovat k veřejné síti. Od iOS 12 je možné stahovat aktualizace her i dalších aplikací přes mobilní data do velikosti 150 MB, a od iOS 13 do velikosti 200 MB. Je však nutné možnost aktivovat, iPhone ji jinak blokuje, abyste o data nepřicházeli:

 1. Otevřete systémové nastavení iPhonu
 2. Klepněte na záložku „iTunes a App Store“
 3. V sekci Mobilní data zvolte „Stahování aplikací“
 4. Vyberte, kdy se má nový verze iOS stahovat

Z nabídky můžete zvolit, kdy se mají aktualizace aplikací iOS stahovat přes mobilní data. Zvolíte-li „Povolit vždy“, nebude se vás iPhone na nic ptát a stáhne jakkoliv velkou verzi. Jestliže vyberete „Nad 200 MB“, paradoxně se budou přes mobilní data stahovat pouze iOS aktualizace do 200 MB, tedy např. 156MB verze. A nakonec je k dispozici možnost „Vždy se zeptat“, takže vám dá mobil od Apple pokaždé možnost stahování odsouhlasit.

Diskuze Vstoupit do diskuze
96 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Altman

Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
I slunečnicová semínka mají co nabídnout: Pomohou na záněty i krevní tlak
DámskýDeník.cz
DámskýDeník.cz
Typy bot, které vždy dobře vypadají s mini šaty
Události247.cz
Události247.cz
Léto plné nádherných výletů? Vsaďte na nekonečné hory
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Starověké stavby v arabské poušti odhalily pozůstatky dosud neznámých rituálů