Aktualizace iPhone (iOS) přes data, Wi-Fi nebo iTunes

Aktualizace iOS přináší nové funkce, bezpečnostní vylepšení, a zrychluje celkový chod iPhonu. Provést ji můžete přes počítač nebo bezdrátově.

Aktualizace iPhonu i Zdroj fotografie: PickPik
                   

Někteří uživatelé nové verze systému odmítají, i když obsahují bezpečnostní záplaty, zrychlují iPhone a přináší funkce, které ovládání mobilu zefektivní. Apple navíc v poslední době systém uživatelsky zpříjemnil natolik, že prakticky není důvod aktualizace iOS odmítat. Ty lze provést přes iTunes pomocí PC nebo bezdrátově před Wi-Fi, případně také mobilní data. Jak v jednotlivých případech postupovat a který způsob aktualizace iPhonu zvolit?

Je lepší aktualizovat iPhone přes PC nebo Wi-Fi

Většina uživatelů volí pohodlnější způsob, kterým je aktualizace iPhonu přes Wi-Fi. Jednoduše ji odsouhlasí, když zrovna sedí v práci, nebo ji nechají provést v průběhu noci, kdy mobil nepoužívají, uvádí Apple. Tato cesta je obvykle v pořádku, ujistěte se však, že máte dobré připojení k Wi-Fi a že máte síť dostatečně zabezpečenou.

Jinak by se mohlo stát, že vám někdo přes router nebi Wi-Fi síť ukradne data (i když se to stává opravdu minimálně), nebo dojde k neúplnému stažení iOS aktualizace. Ta se skládá například ze 150 souborů, z nichž bude jeden chybět nebo bude nekompletní, protože došlo k přerušení spojení s „wifinou“. Na počítači tato rizika odpadají, iTunes totiž aktualizaci iOS vždy nejdříve zkontroluje, a až následovně ji nahrává do mobilu, uvádí Verizon.

Aktualizace iOS přes Wi-Fi

Aktualizace iOS přes Wi-Fi je rychlý a pohodlný způsob, jak získat nejnovější verzi operačního systému na iPhonu. Jakmile vyjde, mobilní telefon ji zobrazí jako doporučenou k instalaci (ale lze ji odložit na později), kterou když odsouhlasíte, začne se nová aktualizace iOS stahovat. Poté stačí klepnout na „Instalovat“, čímž dojde k restartování iPhonu a její následné aplikaci. Pokud vám hláška nevybíhá, lze systém kdykoliv aktualizovat následovně:

 1. Otevřete si systémové „Nastavení“ mobilu
 2. Klepněte na kartu „Obecné“
 3. Následně na „Aktualizace softwaru“
 4. Níže zvolte „Stáhnout a nainstalovat“
 5. Potvrďte akci zadáním kódu

Aktualizace iOS přes mobilní data

Aktualizace iOS přes mobilní data má v podstatě stejný postup jako u Wi-Fi, nedoporučuje se však z důvodu velikosti a rychlosti (máte-li je nicméně neomezená a opravdu stabilní, neměl by nastat problém). Stahování může totiž trvat hodinu i déle v závislosti na připojení. Velikostně se navíc pohybují v řádech gigabitů, například iOS 12 měl více než 4 GB, což by v případě stahování přes mobilní data vyčerpalo značnou část limitu.

Aktualizace iOS přes iTunes v PC

Aktualizace iOS přes iTunes v počítači (macOS / Windows) nabízí nejbezpečnější způsob, jak si stáhnout novou verzi, uvádí Chron. V tomto případě je aktualizace nejdříve stažena a zkontrolována oficiálním programem, který ji teprve poté nainstaluje. Navíc máte jistotu, že bude nová verze kompletní, i kdyby došlo v průběhu k přerušení stahování. Postup je:

 1. Připojte iPhone přes lightning kabel k PC
 2. Spusťte program iTunes
 3. Vlevo nahoře vyberte svůj telefon
 4. Z nabídky zvolte „Ověřit aktualizace“
 5. Následně potvrďte „Stáhnout a aktualizovat“

Program iTunes vás možná vyzve k zadání kódu, kterým odemykáte obrazovku. Je to z důvodu bezpečnosti a ověření, že chcete Apple telefon skutečně aktualizovat vy. Nemusíte se bát, že byste přišli o data, ta zůstanou bezpečně uložena v telefonu. Jednou za čas je nicméně dobré provést zálohu iPhonu, a v případě potřeby ho obnovit.

Aktualizace iOS aplikací přes mobilní data

Aktualizace iOS aplikací přes mobilní data je řešením, pokud nemáte připojení k Wi-Fi, nebo se ani nechcete z bezpečnostních důvodů připojovat k veřejné síti. Od iOS 12 je možné stahovat aktualizace her i dalších aplikací přes mobilní data do velikosti 150 MB, a od iOS 13 do velikosti 200 MB. Je však nutné možnost aktivovat, iPhone ji jinak blokuje, abyste o data nepřicházeli:

 1. Otevřete systémové nastavení iPhonu
 2. Klepněte na záložku „iTunes a App Store“
 3. V sekci Mobilní data zvolte „Stahování aplikací“
 4. Vyberte, kdy se má nový verze iOS stahovat

Z nabídky můžete zvolit, kdy se mají aktualizace aplikací iOS stahovat přes mobilní data. Zvolíte-li „Povolit vždy“, nebude se vás iPhone na nic ptát a stáhne jakkoliv velkou verzi. Jestliže vyberete „Nad 200 MB“, paradoxně se budou přes mobilní data stahovat pouze iOS aktualizace do 200 MB, tedy např. 156MB verze. A nakonec je k dispozici možnost „Vždy se zeptat“, takže vám dá mobil od Apple pokaždé možnost stahování odsouhlasit.

Diskuze Vstoupit do diskuze
103 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Altman

Zobrazit další články