Jaká je kondice baterie iPhone, a jak zjistit počet cyklů

Baterie má určitou životnost, kterou lze počítat na tzv. nabíjecí cykly. A existuje způsob, jak zjistit, kolik jich už baterie iPhonu má, i když to sám Apple neukazuje.

Návod, jak zjistit, jaká je kondice baterie iPhonu i Zdroj fotografie: PickPik
                   

Když Apple vydal iOS 11, přinesl také informace o baterii iPhonu přímo v nastavení. Od iPhonu 6S výše tak vidíte, jaká je kondice baterie, resp. kolik procent jí z původních 100 % zbývá. Někdy ovšem tyhle informace chybí, třeba při výměně za neoriginální baterii. Počet cyklů i její kondici lze zjistit i přes program. Ten je zdarma pro Windows i macOS.

Jak u iPhonu zjistit aktuální kondici baterie

Zatímco dříve bylo potřeba instalovat aplikaci třetí strany, dnes umožňuje Apple sledovat stav baterie přímo v telefonu, uvádí GopherMods. Pro jistotu si pak údaje ověřte ještě pomocí programu níže:

 1. Otevřete „Nastavení“ a přejděte do „Baterie“
 2. Vyberte „Kondice baterie“, kde stav uvidíte

Maximální kapacita udává, kolik ze 100 % kapacity ještě baterii zbývá. Pokud tedy vidíte například číslo 94, je baterie ve velmi dobré stavu. V momentě, kdy klesne pod 85 %, zvažte její výměnu. V některých případech nemusíte degradaci akumulátoru pocítit tak výrazně. Tento ukazatel není 100% přesný a záleží tak zejména na tom, jestli baterie opravdu vydrží méně než dříve.

Kondice baterie iPhone

Kolik nabíjecích cyklů vydrží baterie iPhonu

Každá baterie, respektive akumulátor, má omezenou životnost. Během ní poskytuje po určitý čas 100 % kapacity, která postupně klesá. Sám Apple udává, že by měla původní (originální) baterie vydržet minimálně 500 cyklů, uvádí Apple, což odpovídá asi 1,5 roku provozu a zhruba 10% opotřebení. Kondice baterie tak bude ukazovat 90 %, což je stále velmi dobré. Reálně je pak baterie použitelná až do cca 800 cyklů, někdy ale vydrží i kolem tisíce.

Kde a jak zjistit počet cyklů baterie v iPhonu

 1. Nainstalujte si do počítače aplikaci CoconutBattery
 2. iPhone připojte k PC pomocí kabelu
 3. Na displeji telefonu povolte všechny přístupy
 4. Poté spusťte CoconutBattery a vyberte iOS Device
 5. Cycle count (čtvrté odspodu) udává počet cyklů

Kondice baterie (udávaná v %) je nicméně jiný údaj než cykly baterie. V některých telefonech pocítíte kratší výdrž už po 500 cyklech, v jiných může ale baterie sloužit i krásných 1 000 cyklů, než se nějak výrazněji projeví, upřesňuje iFixIt.

Co je nabíjecí cyklus baterie (akumulátoru)

Za nabíjecí cyklus se považuje úplné, tedy 100% vybití baterie. Nemusí se nutně jednat o pád ze stovky na nulu; nabíjecí cyklus se načítá i postupně. Pokud například vybijete baterii iPhonu z 90 % na 65 %, bude se jednat o 25 % (čtvrtinu) nabíjecího cyklu. Nemusíte tak tak baterii úplně nabíjet, a pak zase vybíjet (to dokonce baterii škodí). Dokončení jednoho nabíjecího cyklu může trvat i dva dny. To pokud nevybijete baterií úplně a několikrát denně ji dobíjíte.

Jak se správně starat o baterii v iPhonu

Chcete-li se o baterii v iPhonu starat, aby vydržela co nejdéle v plné kondici, stačí pochopit její vlastnosti. V první řadě se jedná o akumulátor, tedy baterii určenou k opakovanému nabíjení. Takovou je vhodné udržovat nabitou mezi 20 a 80 % kapacity. Nižší i vyšší hodnoty články akumulátoru nadměrně zatěžují, a tedy i rychleji snižují jejich výdrž. Že se musí nabít na 100 % a následně zcela vybít, už u dnešních baterií neplatí.

Nafouknutá baterie v iPhonu

Nejlépe tak baterii, respektive akumulátor v iPhonu, nabíjejte několikrát denně, aby jeho hodnoty neklesly, ale ani nepřesáhly, výše zmíněné rozmezí. Důležité je také udržet mobil mimo extrémní teploty. Přehřívání v létě baterii škodí a může jí nevratně snížit výdrž. Zimní mráz je pak o něco rychlejší, a zejména baterie staré rok a více může během pár minut zničit úplně. To je také důvod, proč se některé iPhony v nižších teplotách vypínají, upozorňuje MakeUseOf.

Podle čeho poznáte, že je baterie v iPhonu špatná

Má váš Apple telefon kratší výdrž než dříve, ale nejste si jisti, že už je čas na výměnu? Špatnou baterii poznáte v první řadě podle:

 • Jak dlouho telefon vydrží. Při běžném provozu by to mělo být s přehledem celý den; pokud musíte nabíjet dvakrát denně, něco je špatně.
 • Baterie iPhonu se vybíjí i nabíjí rychle. Obojí je špatně, a pokud vám kapacita baterie skokově klesá (nebo přibývá), bude zřejmě rovnou na odpis.
 • iPhone se sám vypíná. Problém hlavně v zimě, kdy kovové tělo mobilu lépe vodí zimu, která pak přímo ničí články uvnitř baterie. Chraňte iPhone obalem a mrazu ho nevystavujte.
 • Displej pruží nebo je vypouklý. V tomto případě na displej rozhodně nemačkejte a nepřilepujte ho izolepou! Baterie je nafouknutá a v extrémním případě může hořet.
 • Apple telefon se nezapne. Pokud byl delší dobu „v šuplíku“, nebo je nadměrně zatěžován a dojde k úplnému vybití, resp. podbití, může baterie jednoduše umřít. Někdy ji lze oživit silnější nabíječkou (alespoň 2A).
Diskuze Vstoupit do diskuze
124 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Altman

Zobrazit další články