Jak opravit nefunkční home button na iPhone 7 / 8 / SE (2020 a 2022)

Jestli vám přestal fungovat home button nebo jenom touch ID na iPhone 7, 7 Plus, nebo 8, 8 Plus, existuje více způsobů, jak nefunkční home button opravit.

Oprava nefunkčního home buttonu u iPhonu i Zdroj fotografie: PickPik
                   

iPhone 7, 7 Plus a 8, 8 Plus nemá, na rozdíl od starších modelů, mechanický home button. Ten „cvaká“ i při vypnutém mobilu, zatímco u novějších reaguje pouze v případě, kdy je zapnutý. V případě modelů 7 a 8 (a plusových verzí) je funkčnost home buttonu spjata se základní deskou, stejně jako touch ID (čtečka otisků prstů). Pokud se tedy stane home button nefunkční, jedná se o neopravitelnou závadu, upřesňuje iFixIt.

Proč je u iPhonu 7 / 8 home button nefunkční

Home button nikdy nepřestane fungovat sám od sebe, byť to někteří uživatelé s oblibou tvrdí. V podstatě vždy dojde k jeho poškození, nebo špatnému zapojení, pokud vám mění například displej. Rovněž je možnost, že nový displej home button odmítá a vůbec ho nerozpozná. Jak jednotlivé situace vyřešit?

  • Home button nefunguje na vyměněném displeji: Je-li tlačítko správně zapojeno, může se jednat o chybu displeje. V takovém případě vyzkoušejte jiný. Pokud tu možnost nemáte, zastavte se do servisu …pouhé vyzkoušení by mělo stát nanejvýš pár stovek.
  • Home button je nefunkční po pádu: I když není tlačítko zvenčí poškozené, mohlo dojít k poškození uvnitř. Pokud jste dříve neprováděli žádnou opravu, těžko se kabel odpojí (ale teoreticky to možné je). Nezbývá než iPhone 7 / 8 rozebrat a zkontrolovat, zdali je správně připojen, nemá mechanické poškození apod.
  • Home button nefunguje po utopení telefonu: Vizuálně se může zdát všechno v pořádku, pokud ale nateče voda na špatné místo, home button zkratuje. Ojediněle se stává, že voda pouze brání správnému kontaktu, a po odstranění kapaliny je zase vše funkční.

Vůbec nejčastěji přestane home button u iPhonu 7, 7 Plus, nebo 8, 8 Plus, fungovat po pádu. V takovém případě už jsou šance na opětovnou funkčnost jen velmi malé. Stejně je tomu v momentě, kdy Apple telefon utopíte. K poškození dochází často uvnitř, a to na kabelu, který spojuje home button s flexem vedoucím pod displejem k základní desce. Stačí i miniaturní natržení nebo poškození spoje, vysvětluje MakeUseOf.

Pokud vám iPhone nikdy nespadl, nebyl vytopen, ani nikdy rozdělán (při servisu), může se jednat o chybu na základní desce. Taková je závada je bohužel neopravitelná, ale pokud máte mobil ještě v záruce, zaneste ho k reklamaci.

Home button u iPhonu poškodil technik servisu

Pak jsou tu případy, kdy přestane home button fungovat po zásahu nezkušeného technika (nebo prostě udělal chybu). Proto než se vydáte do servisu, vše si odzkoušejte a před předáním od servisu požadujte protokol, který vám funkčnost jednotlivých částí potvrdí. Pokud ho servis odmítne vydat nebo funkčnost nezapíše, raději odejděte. Zbavil by se tím odpovědnosti za případné poškození telefonu v nemalé hodnotě.

Trvejte na vyzkoušení nejenom home buttonu, ale také funkce touch ID. Občas se stává, že pokud se kabel od domovského tlačítka natrhne, přestane fungovat pouze čtečka otisků, zatímco tlačítko „cvaká“ dále. Pročtěte si i podmínky opravy, zdali servis neuvádí nějakou kulišárnu, jak se z případné škody vyvléct.

Buďte ovšem chápaví, pokud přinesete telefon už rozmlácený. Tlačítko sice fungovat může, ale už jenom zázrakem. Po rozdělání pak technik zjistí, že je zevnitř poškozené tlačítko nebo jeho kabel. Dokazování je pak samozřejmě velmi těžké a bude hodně záležet na férovosti technika, zdali by případnou chybu uznal. Home button je totiž přilepený na displeji, z něhož se ho nepodaří vždy sundat úplně snadno, doplňuje Fortune.

Jak opravit nefunkční home button iPhonu 7 a 7 Plus

Je-li tlačítko opravdu poškozené (a tedy nefunkční), opravit ho nelze. Stejně jako touch ID je jeho funkčnost vázána na základní desku, a po přerušení tété vazby se bude jednat o „kousek plastu“. Existuje ovšem řešení v podobě bluetooth home buttonu, který se připojí namísto nefunkčního.

Vypadá úplně stejně a umoží telefon opět ovládat pomocí domovského tlačítka. Touch ID bohužel fungovat nebude; ale aspoň se nemusíte omezovat na assistive touch. V některých případech přitom lze home button opravit, ale jedná se o technicky velmi náročný proces, který by se vám vzhledem k ceně nevyplatil.

Jak opravit nefunkční home button iPhonu 8 a 8 Plus

Princip fungování je stejný jako v případě „sedmičky“, problém je ovšem v softwaru. I když není mechanicky poškozené, přesto nemusí na novém displeji fungovat. V takovém případě je potřeba nahrát software z originálního displeje do nového, neoriginálního. Pak už jen stačí home button připojit a bude bez problémů fungovat. K tomu slouží speciální přístroj, který je v základní verzi jen o trochu větší než samotný displej.

Diskuze Vstoupit do diskuze
58 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Altman

Zobrazit další články