Co dělat, když iPhone nejde zapnout ani nabít

Pokud nejde iPhone zapnout, může být mechanicky poškozený, nebo mít špatnou baterii. V mnoha případech se může jednat o softwarovou chybu.

iPhone nejde zapnout ani nabít i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Jedná se o nepříjemnou záležitost, které ale téměř vždy předchází pád nebo zásah člověka. Ať už jste aktualizovali software, nebo vám v servisu měnili baterii. Spousta případů, kdy nejde iPhone zapnout, má jednoduchá řešení, která zvládnete doma. Někdy se ovšem jedná o vážnější mechanické poškození, například když vám Apple mobil spadl na zem.

iPhone nejde zapnout a pouze svítí logo Apple

Telefon se pravděpodobně dostal do systémové smyčky, v níž může ksončit po instalaci aktualizace, která neproběhla v pořádku. Třeba když aktualizujete hodně starý software na nový přes WiFi. Připojte iPhone k počítači a pomocí iTunes ho obnovte. Pokud i poté svítí logo Apple, bude nejspíš poškozená základní deska, což vyžaduje diagnostiku servisu.

iPhone se vypnul, ale nejde zapnout

Příčinou může být poškozené tlačítko zapínání (power button). Jednoduše iPhone připojte k nabíječce a počkejte, jestli se rozsvítí displej, radí Apple. Pokud ne, může být slabá nebo poškozená baterie. Telefon nechte na nabíjčce alespoň hodinu, a nejlépe použitje silnější adaptér (například od iPadu). Pokud ani jedno nepomohlo a iPhone stále nejde zapnout, zkuste baterii vyměnit – nejlépe v servisu.

Po výměně baterie nejde iPhone zapnout

Jestliže telefon před výměnou baterie fungoval, pravděpodobně jste dostali špatný kus – ne každý nová baterie může sloužit – nebo došlo k poškození jiných částí. Jako první vyměňte baterii za novou – pokud vám ji měnili v servisu, jednoduše uplatněte reklamaci. Stále nejde iPhone po výměně baterie zapnout? Možná došlo během výměny k pšokození tištěných spojů, nabíjecího čipu, nebo dokocnce základní desky, což bude vyžadovat diagnostiku servisu.

Při zapínání bliká na iPhone jablko

Tohle je téměř vždy softwarová chyba, resp. systémová smyčka, z níž se nemůže telefon dostat, a neustále se restartuje. Důvodů může být více. Zřídkakdy je to starou baterií, která prostě neudrží napětí ani k zapnutí telefonu. Mnohem častější je ovšem softwarová chyba, která mohla vzniknout třeba neúplným stažením nové aktualizace. Pokud jablko bliká na iPhone 7 nebo 8 po výměně dílu (typicky displeje, přední kamery, nebo baterie), tak telefon zřejmě nový náhradní díl odmítá, a je potřeba ho vyměnit za jiný (nemusí být originální).

iPhone se automaticky zapíná a vypíná

V tomto případě se nejspíš jedná o softwarovou chybu, kdy se iPhone dostal do systémové smyčky. Nejdříve tedy zkuste tvrdý restart, a pokud nepomůže, tak přehrajte software. Je-li Apple mobil starší, může být problém v baterii, která se skokově vybíjí a nabíjí. V takovém případě už pomůže jedině její výměna.

Černá obrazovka a iPhone nic neukazuje

Tento problém nastává zejména po pádu nebo utopení telefonu. „Sama od sebe“ se obrazovka rozbije opravdu málokdy – téměř nikdy. Pokud nefunguje po výměně, budou zřejmě špatně připojené kabely. Pakliže je obrazovka iPhonu černá po pádu, bude ji potřeba vyměnit. Nejdříve ale zkontorlujte, jestli vůbec funguje. Zapněte ho (nebo připojte nabíječku) a otočte iPhone na displej. Zhruba 3 cm od středu a šikmo nahorů leží procesor, jehož teplo přes záda Apple mobilu ucítíte a ujistíte se tak, že funguje, popisuje BeeBom.

iPhone nejde zapnout a neukáže symbol

iPhone nejde nabíjet, ani se neukáže symbol

Ze všeho nejdříve vyzkoušejte novou nabíječku – jak kabel, tak i adaptér. Pokud se neukáže ani logo Apple, nechte telefon nabíjet alespoň hodinu. Baterie může být podbitá a je potřeba „oživit“ elektrony uvnitř. Vhodné je použít silnější adaptér, například z iPadu. Nic se neděje? Jedná-li se o starý mobil, může být špatná baterie, což vyřeší její výměna, radí BusinessInsider.

Než půjdete do servisu, zkontrolujte ještě konektor, který může být zanesený. Pod lampou zkuste párátkem vyšťourat nečistoty – nejlépe tahy ze strany na stranu – a pozor, ať párátko nezlomíte. Jste-li zruční, můžete použít jehlu nebo špendlík, ale dbejte, ať nezavadíte o piny. Nebojte, ránu elektřinou dostat nemůžete. Po odstranění nečistot z konektoru zkuste Apple telefon připojit k nabíječce.

Diskuze Vstoupit do diskuze
109 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Altman

Zobrazit další články