Huawei P40 Lite: Kompromisy nezná a ovládne střední třídu

Huawei P40 Lite byl představen jako nadupaný telefon s řadou funkcí, které jsou běžné u mnohem dražších mobilů. Cenovka je přitom stále sympatická.

Huawei P40 Lite i Zdroj fotografie: Huawei
                   

Huawei P40 Lite je sice odlehčenou verzí vlajkové lodi, a přesto nabízí několik top funkcí. Třeba rychlonabíjení o síle 40 W nebo čtyřnásobný fotoaparát s rozlišením 48 Mpx, který využívá umělou inteligenci. Konstrukci telefonu tvoří tradičně kovový rámeček a skleněná záda, rychlonabíjení ovšem chybí. Cena Huawei P40 Lite je opět velmi lákavá a parametry zaútočí až na střední třídu.

Čtyři fotoaparáty Huawei P40 Lite s novými režimy focení

Telefon byl osazen opravdu slušnou náloží objektivů, z nichž plní každý svou roli. Hlavní fotoparát o síle 48 Mpx (f/1.8) doplňuje 8Mpx (f/2.4) ultra širokohúhlý objektiv, 2Mpx (f/2.4) čočku s bokeh efektem a nakonec 2Mpx (f/2.4) makro objektiv. Jejich kombinace slibuje detailní fotky zblízka i na dálku, s čímž pomáhají i procesy Al Ultra Clarity, uvádí NoteBookCheck.

Čtyřnásobný fotoaparát Huawei P40 Lite
Čtyřnásobný fotoaparát Huawei P40 Lite

V praxi tak fotoparát Huawei P40 Lite vysnímkuje zaměřený objekt několikrát, a fotografie pak spojí do jedné. Slibně vypadá o focení v noci, kdy je čtyřnásobný fotoaparát podpořen stabilizací obrazu Huawei Al Image Stabilization a speciálním režimem Handheld Super Night mode.

V kombinaci se clonou f/1.8 a velkým 1/2palcovým senzorem propustí mnohem více světla než kdy dříve. Z fotografií má tak zmizet jakýkoliv šum způsobovaný nedostatečným osvětlením. Zároveň vytváří dynamický rozsah a zajišťuje mimořádně ostré fotografie, míní NextPit.

Čtyřnásobný fotoaparát Huawei P40 Lite

Ultraširoký objektiv nabídne záběr ve 120° úhlu a ohniskovou vzdálenost 17 mm. Tuhle funkci využijete zejména při focení scenérií – ať už přírodních nebo městských. Na jednu fotku pořízenou Huawei P40 Lite se vejde mnohem více Newyorských mrakodrapů nebo skupina přátel, aniž by na jedné či druhé straně někdo chyběl.

Makro objektiv zajistí, že budou fotky pořizované z naprosté blízkosti krásně ostré. S Huawei P40 Lite můžete fotit už ze 4 cm, aniž by došlo k rozmazání snímku. Konečně tak detailně zachytíte kapku rosy nebo strukturu dřeva.

Čtyřnásobný fotoaparát Huawei P40 Lite - bokeh efekt

A konečně tu máme objektiv s bokeh efektem, jehož funkci můžete znát z foto režimů portrét. Huawei P40 Lite vytváří malou hloubku ostrosti a změkčuje pozadí, takže focený objekt více vynikne. Ideální, pokud chcete vyzdvihnout objekt v popředí.

Extrémně rychlé 40W nabíjení Huawei P40 Lite

Huawei P40 Lite udává nový směr rychlého nabíjení, které je dodnes ve většině případů známé jako nabití z 0 na 50 za 30 minuty. Poměrně velkou baterii s kapacitou 4 200 mAh nabijete během 30 minut na 70 %. To je extrémní rychlost, i když standardní verze P40 a vlajkové P40 Pro nabídne 50W nabíjení. Rychlost i bezpečnost tohoto super rychlého nabíjení podtrhuje německá certifikace TÜV Rheinland. Napájení bude probíhat standardně přes USB-C konektor.

Huawei P40 Lite - rychlonabíjení

Skleněná záda a přední kamera v displeji P40 Lite

Vzhledem tento mobil od Huawei rozhodně neurazí. Je více konzervativní, ale u Lite verze je to pochopitelné, a designovku v podobě displeje zaobleného po všech stranách nám ukáže Huawei P40 a P40 Pro. Kovový rámeček bývá v případě telefonů Huawei a Honor velmi odolný, a u P40 Lite tomu zřejmě nebude jinak. V tomto případě ukrývá i čtečku otisků prstů, na níž dosáhnete palcem, vysvětluje přívětivost server 5G.

Záda jsou tvořena čtyřhranným sklem, které je ve všech okrajích zakřiveno a přechází v tělo telefonu. Lehce vystouplý zadní foťák může být trochu zranitelný, ale vypadá poměrně bytelně. A pokud na Huawei P40 Lite nasadíte ještě obal, bude kamera chráněna. Ta přední je pak schována pod displejem třídy Huawei Punch FullView, takže obraz nic neruší.

Huawei P40 Lite - design a barvy

Huawei P40 Lite nabíde barevné varianty: Sakura Pink (světle růžová s přechodem do světle tyrkysové), Midnight Black (tohle bude opravdu temná černá), a Crush Green (zajímavá smragdová barva, která je hodně neobvyklá).

P40 Lite nabídne výkon i umělou inteligenci

Byť se jedná o odlehčenou verzi, nezklame ani v případě výkonu. Huawei P40 Lite dostal procesor Kirin 810 založený na architektuře Da Vinci, kterou vyvinul sám Huawei. Mnohem lépe optimalizuje umělou inteligenci, takže zpracování obrazu ISP + IVP zlepšuje redukci šumu a vyvážení bílé. I na tomto levnějším mobilu tak dostanete více než dobré zážitky.

Dostatek výkonu slibuje P40 Lite také na hry. Nové GPU Turbo podporuje HD grafiku a vysoké FPS (snímková frekvence) bez zpoždění – ale to závisí do jisté míry i na vašem internetovém připojení. I během náročných her si má telefon udržet nízkou spotřebu baterie bez přehřívání. K plynulosti přispívá také 6GB RAM, která je u Lite verze spíše nadstandard. Telefon by tak měl zvládnout i více operací najednou bez jediného záseku.

Huawei P40 Lite má Android 10 i Google Play

I když Huawei představil telefony P40 a P40 Pro s vlastním systémem, verze Lite dostala Android 10 s nadstavbou EMUI 10. V praxi to znamená, že na mobilu funguje Google Play a všechny služby amerického giganta. Fungovat by měl dokonce tmavý režim napříč celým systémem, který nedostala spousta nepříliš starých telefonů. Místo něj se dá alespoň aktivovat tmavé schéma nebo přepnout do tmavého režimu některé aplikace ručně.

Cena za Huawei P40 Lite je velmi dobrá

Cena za tuhle novinku není příliš vysoká, i když se vzdaluje od nejnižší třídy. Tam ale výrobce ani nemířil, takže pořídíte Huawei P40 Lite kolem 6 500 Kč v českých e-shopech. V těch zahraničních bude tradičně nižší – doporučujeme objednávat z těch, co mají sklady v Evropě – vyhnete se tak platbě za clo a DPH. Huawei P40 Lite můžete koupit také přímo ze stránek Huawei Česká republika, kde v předprodeji získáte zdarma náramek Huawei Band 4 Pro v ceně 1 500 Kč. Vzhledem k parametrům a funkcím Huawei P40 Lite je cena adekvátní a nižší, než jsme čekali.

Diskuze Vstoupit do diskuze
122 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Altman

Zobrazit další články